Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım?

26 Ocak 2020

Seyahat planlamaları sırasında akıllara Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım sorusu geliyor. Eğer ki dünyada şubeleri bulunan herhangi bir bankadan işlem görüyorsanız işiniz çok kolay. Bunun için dikkate alınması gereken öncü kural, kartın yurtdışına açık olmasıdır. Şöyle ki:

 • Kredi kartları yurtdışına kapalı olarak elinize ulaştırılır.
 • Müşteriler kendi istekleri neticesinde şubeden kartı açtırabilir.
 • Yurtdışına açılması için müşteri hizmetlerine de bağlanabilirsiniz.

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım?

Hangi Kredi Kartları Yurtdışında Kullanılır?

Kredi kartlarının üzerinde Visa ya da Mastercard logolarına yer verilir. Bu iki marka üzerinden kartların faaliyet göstermesi esas alınır. Sadece ülkemizde değil yurtdışında da Visa ile Mastercard mevcut durumda. Bu 2 sistem sayesinde kartlarınızı yurtdışında kullanmanız uzun sürmez.

Yurtdışında banka ve kredi kartımı nasıl kullanırım öğrenmek isteyenler Visa – Mastercard altyapısını dikkate almalıdır. Devamında ise kartını yurtdışında açtıran müşteriler herhangi bir sorun yaşamaz. Üstelik istediğiniz para birimi üzerinden işlem görülür. Bunlar:

 • USD
 • Euro
 • Türk Lirası

Yurtdışında Kredi Kartı Komisyonu Nedir?

Yurtdışında banka ve kredi kartımı nasıl kullanırım sorusunun yanıtı yukarıda belirttiğimiz şekilde. Ülkemizde olduğu gibi güvenilir merkezlerden ödemelere geçmeniz önemli. Çünkü bazı işletmeciler kredi kartı bilgilerini kopyalayan özel cihazlar kullanıyor. Bu duruma maruz kalmamak adına güvenilir işletmeleri seçmek önemli. Aynı zamanda:

 • Mağazaların kredi kartı komisyon ücretlerini öğrenmelisiniz.
 • Mağaza görevlileri komisyona ilişkin bilgi verir.
 • Komisyonu yüksek tutan yerlerde kredi kartını geçirmeniz yanlış olacaktır.

Çünkü komisyona göre ürünün iki katı kadar ücret ödenir. Üstelik bunun USD ya da Euro para birimine denk olması fiyatın daha da yükselmesine neden olur. Kısacası kredi kartı komisyonları mağduriyete sebep olur. Bu nedenle önce komisyonları öğrenmek ve kredi kartını kullanmak gerekir.

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım?

Hangi Kartlar Yurtdışından Geçerli Olmaz?

Yurtdışında kredi ya da banka kartı kullanacak olan vatandaşlar başta bankaları ile görüşmelidir. Önceden de söylediğimiz gibi kartın yurtdışına açık olmasını istiyorsanız müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Aynı zamanda kartınızın yurtdışına uygun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Mesela Visa ile Mastercard yaygın bir şekilde geçerlilik gösterir.

Bunlardan farklı olarak American Express mevcut. American Express destekli olan kredi kartları yeteri kadar talep görmüyor. Bunun için her ülkede mevcut değil. Yani bu kart sistemine sahip olanlar başta banka ile görüşmelidir. Banka tarafından hangi ülkelerde geçerli olduğu ifade edilir. Diğerlerine nazaran daha az şubeye sahiptir.

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım?

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım; Kredi Kartlarının Yurtdışı Faizleri Nasıl?

Her banka kredi kartı kullanımına ilişkin farklı faiz oranlarına sahip. Sadece ülkemiz için değil yurtdışında da aynı durum geçerli. Şöyle ki yurtdışı kullanımı neticesinde ek faiz ile karşılaşmanız söz konusu. Faiz ve komisyon oranları da her bankada farklılık gösterir. Bunun için:

 • Kartına sahip olduğunuz bankanın güncel faiz oranlarını dikkate almalısınız.
 • Yurtdışında özel ek faiz oranlarına göz atılmalıdır.
 • Mevcut kredi kartı kullanım komisyonu da önemli.

Bu detayları yurtdışına çıkmadan önce ele almak gerekir. Böylece kartlarınız arasından seçiminizi yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani ek faiz ile komisyon oranı düşük olan bankaları göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Yurtdışında Banka ve Kredi Kartımı Nasıl Kullanırım; Yurtdışında ATM Ödemesi Nasıl Yapılır?

Banka kartını kullanmak isteyenler ATM noktalarını öğrenmelidir. Seyahat planlamaları dahilinde bunu dikkate almanız önemli. Böylece mevcut kartınızı ATM’de kullanarak finansal işlemlere geçebilirsiniz. Ancak bu noktada bankanın aktif olduğu saatleri dikkate almak gerekir. Çünkü aktif müşteri temsilcileri sayesinde olası sorunlar anında çözülür. Aksi halde ATM’de sorun yaşanabilir, finansal işlemler gerçekleşmeyebilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ