Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

20 Mart 2020

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası Var mı

Bu yıla girerken eski tip kimliklerin yerine gelen çipli kimlik kartları gibi sürücü belgelerinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Yenilemeler ne zaman bitmekte, yeni kimlik ve ehliyetin son başvuru tarihleri ne zaman diye merak edilen hususlar arasında. Yeni uygulama 2017 senesinde başlamış ve o zamandan beri hayatımızda çipli kimlikler bulunmaktadır, yeni kimliklere son başvuru tarihinin 2023 olduğu açıklanmıştı. Bu durum yeni sürücü belgeleri için geçerli değildir, yeni ehliyetlere son başvuru tarihi bu yılın sonu yani 31.12.2020 olarak belirtilmişti.

"<yoastmark

Sürücü belgesi size verilirken birtakım yükümlülükler ile verilir belgeyi usulüne göre kullanmak, kaybetmeye, çalınmaya, yıpranmaya ve kırılmaya karşı korumak yükümlüklerinizdir. Kartınıza iyi bakamadığınız takdirde yenilemek için ekstra harç ve katılım payları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Size ait olmayan bir sürücü belgesi bulursanız en yakın nüfus müdürlüğüne götürürseniz onlar sahibine ulaştıracak ve o insanın mağdur olmasını engelleyeceksiniz.

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası Ne Kadar

Kaybettiğiniz sürücü belgenizin yeniden çıkartmak istediğinizde eski tip ehliyet ve Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası Öğrenme olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeni sürücü belgesini kaybedenlere 200 TL kağıt işlemleri artı 37 TL vakıf bedeli isteyerek totalde 237 TL ödeyerek yeni kartınızı çıkarabilirsiniz. İlk kez çıkartanlar için bu kağıt ücreti bulunmamaktadır. Siz bu haktan bir kere yararlanıp kaybettiğiniz için sizden bu ücret alınmaktadır. Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası yoktur sadece yenisini çıkarmanız gerekecektir. Diğer ehliyetiniz gelene kadar nüfus müdürlükleri tarafından bir kağıt veriliyor bu kağıt sizin 15 gün boyunca kullanabileceğiniz ehliyettir. Kağıdın süresi 15 gün sonra dolacaktır o süre zarfından sonra bir hükmü kalmayacaktır.

"<yoastmark

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası ve Kayıp Ehliyet Başvurusu

Başvuru işlemini yaparken ilk aldığınız zamandan bir farkı bulunmamaktadır. Önce randevu almanız gerekmektedir ve son zamanlar olduğu için şimdiden alsanız iyi edersiniz. Randevuya gitmeden önce harçları vergi dairelerinden yatırabilirsiniz vakıf kısmını ise anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yatırmanız gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafınız eğer altı aydan önceki halinizse onu da değiştirmeniz gerekmekte ama değişiklik yapmadıysanız sistemdeki alınabilir. Sağlık raporunu unutmayın yeni sürücü belgelerinde sağlık raporu zorunludur ve kaybetmeseniz de belirli zamanda bir yeniletmeniz gerekmektedir. Parmak iziniz önceden alınıp sistemde hazır bir şekilde olduğu için bu işlem yapılmayacaktır ama teyit için belki baş parmağınızın izini alabilirler. İmzanız tabi ki alınacaktır onun dışında yapmanız gereken bir işlem olmayacaktır ilkini yaptırdığınız için biliyorsunuzdur zaten bu adımları.

"<yoastmark

Yeni Ehliyet Başvurusu

Bu işlemi hiç yapmamış olanlar için yukarıda istenilenler sizler içinde istenmektedir. Biyometrik fotoğraf, sağlık belgesi, para yatırdığınız dekont istenilecektir genelde para yatırmanız sisteme düştüğü için dekont talep edilmemektedir. Randevu alıp gitmeniz gerekecektir sizin de eski ehliyetiniz, fotoğraf ve sağlık raporu yeterli olacaktır. Yeni ehliyetinizde bir hafta içinde size ulaştırılacaktır, sitemizde bulunan Akbank trafik sigortası yazısı ile bilgi edinmeyi unutmayın.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ