Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği

"<yoastmark

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği hibe verilen sektörlerinin içine giren yaban mersini yetiştirmek isteyenlere de artık devlet destek sunmaktadır. Diğer devlet desteklerinin birçoğunu, devlet kurumu kosgeb ile Orman Genel Müdürlüğü de konu ile ilgili desteklerde bulunmaktadır. Genel olarak devlet hibe desteklerinde olan koşullar bunun içinde geçerli olup gerekli şartları sağlamanız istenmektedir. Son yıllarda tarım ve hayvancılığın artması için devlet tarafından bu konularda yapılan hibe destekleri de artarak etkisini göstermeye başlamıştır. Çiftçilerimiz beklediği tutarlarda yardımlar olmasa da yine de hibeler yardımcı olmaktadır. Kosgeb hibeler ve krediler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sitemizde bulunan yazıları okuyarak elde edebilirsiniz. Bu sene yaban mersini ile ilgili bilgilendirme henüz yapılmamakla birlikte tarihlerin açıklanması beklenmektedir. Tarihlerin açıklanmadığı gibi hibe tutarları hakkında da henüz bir bilgi bulunmamaktadır.

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nereler İçin Verilir

Yaban mersininin geldiği yer, ana vatanı Kuzey Amerika olan nadir tarım ürünlerindendir. Kızılderili tarafından da yetiştirilmiş olup, kıtlık zamanlarında toplanıp kurutularak kışın tüketilmiştir. Amerika’nın keşfi ile gelen İngilizler döneminde yok olma derecesine gelse de on sekizinci yüzyılda uzun çalı yaban mersini olarak evcilleştirilmiştir. Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği verilmesinde meyvenin düşük kaloriye sahip, antioksidan olması, kalp için yararlı olması gibi nedenlerde olabilir. Ayrıca kullanım alanları oldukça geniş olup meyve suyu, kurutulmuş meyve, tıbbi alanlarda kullanımı ve direk taze taze yeme gibi kullanım alanları mevcuttur. Dünyada yaban mersininin pazarını yüksek oranda Amerika çekmekle birlikte destek verilmesinin diğer amacı da ülkemizin bu pazara girmesi. Amerika’nın üretmiş olduğu yaban mersininin bir kilosu yüz lira olacak şekilde satılmaktadır. Ülkemizin bazı bölgelerindeki iklim koşulları yaban mersini için uygun olup bu sektörden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

"<yoastmark

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği ve Yetiştiriciliği

Yetiştiriciliğe başlamak için iki seçenek önünüze çıkıyor, birincisi tohum alarak saksıdan yetiştirmeye başlamak ki bu oldukça zahmetli ve uzun bir süre gerektirir. Diğer seçenek ise hazır bulunan fideleri alıp tarlanıza ekmek, bu yöntem diğerine göre daha kısa sürede sonuç verebilir. Aynı zamanda ikinci seçenekte başarı oranınız ilkine kıyasla oldukça fazladır. Yaban mersini ekimi ile ilgili birçok yanlış bilgi ortalıklarda olmakla birlikte yüksek bölgeler doğal yaşamı olarak söyleyebiliriz. Buna karşı yine de her türlü iklime uyum sağlayabilir bu özelliği sayesinde sera ortamında bile yetiştirebilirsiniz. Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği size sunmuş olduğu imkanlarla sizde bu işe başlayabilirsiniz.

"<yoastmark

Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir

Amerika’nın piyasada satış yaptığı fiyattan bahsetmiştik, bu fiyatla sizde en fazla iki yılda kendinizi amorti edebilirsiniz, tabi ki yetiştiriciliğiniz düzgün olmalı.

Yaban mersini yetiştirmek istediğiniz bölge güneşli bir bölge olmalıdır, gölge koşullarına da uyum sağlasa da maksimum hasat için güneşli olmalıdır.

Yaban mersini yetiştirmek istediğiniz toprak asitli olmamalıdır, gerekli ölçümleri yaptırdıktan sonra asit oranını kükürt ya da kireçle ayarlayabilirsiniz.

Toprağınızın suyu geçirmesi gerekmektedir, yaban mersini fazla nemi sevmemektedir. Bunun için toprağınızı yeteri kadar çapalamanız yeterli olacaktır. Fideler arası iki ya da üç metre boşluklu dikmeniz iyi olacaktır çünkü türü çalı olduğu için kendiliğinden de çoğalacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ