ÜCRETSİZ MASKE - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

ÜCRETSİZ MASKE

12 Nisan 2020
ÜCRETSİZ MASKE

ÜCRETSİZ MASKE

PTT üzerinden dağıtılacak olan cerrahi maskelere ek yeni düzenlemeyle ile eczaneler aracılığıyla dağıtılmaya başlandı. Yapılan ilk açıklamalarda maskelerin dağıtımlarının PTT aracılığıyla gerçekleştirileceği söylenmişti. Türk Eczacılar Birliği’nin devreye girmesiyle sonucunda İstanbul’da ücretsiz maskelerin sisteme giriş yaptıktan sonra cep telefonlarına gelecek olan kodlar aracılığıyla eczanelerden alınabileceği belirtildi.

ÜCRETSİZ MASKE KİMLER ALABİLİR

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı evden çıkma yasağı bulunan vatandaşların haricinde herkes ücretsiz maske başvurusunda bulunabilir. Başvuruda bulunan vatandaşlar her hafta 1 paket maske verilecektir. Paketin içerisinde yer toplam 5 tane maske bulunmaktadır ve bu her hafta verilecektir. Maskeler PTT Kargo tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak ve bunun yanında eğer markete çıktığınızda yakınınızda eczane varsa dilerseniz eczaneden de alabilirsiniz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından alınan ortak karar neticesinde yasak dışındaki bütün vatandaşlara maske imkanı düzenli olarak sağlanacak.

MASKE KODU NASIL ALINIR

E-devlet üzerinde yapılan gerekli çalışmaların tamamlanmasının ile birlikte ücretsiz maske başvuruları başladı. Kişiler T.C. kimlik numaraları, ad soyad, aile, iletişim bilgileri ve adres bilgileri sisteme girildikten sonra maske başvurusunda tamamlanabilecek. Başvurunun ardından maske talebinde bulunan kişiler kod sistem tarafından veriliyor.

ÜCRETSİZ MASKE

ÜCRETSİZ MASKE

MASKELER KAÇ GÜNDE GELİR

Başvurunuzu tamamlamanızın ardından maskelerin kaç günde geleceği ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak tüm siparişlerin alınmasıyla birlikte kısa süre içerisinde maske dağıtımına başlanması ve PTT kargo ile en kısa zamanda kapınıza geleceği düşünülmekte.

Eczanelerde Ücretsiz Maske

Ücretsiz Maskeler Eczaneler Üzerinden Dağıtılmaya başlanacak, İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin ortak yaptıkları görüşmeler sonucunda alınan karar  ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli olarak eczaneler aracılığıyla yapılması kararına varıldığını duyurdular. Pazar, market gibi bireylerin toplu halde bulundukları yerde maske kullanımı zorunlu hale yapılan açıklamalar sonucunda gelmişti.

Maskeler devlet tarafından ücretsiz olarak temin edilmeye, dağıtılmaya başlandı ve bununla birlikte maske satışı da yasaklandı.

Yapılan açıklamanın üstünden zaman geçti ancak henüz herkese maske ulaştırılamadı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin görüşmesi sonucunda ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına kararını aldıklarını açıkladılar.

ÜCRETSİZ MASKE

ÜCRETSİZ MASKE

İstanbul ve Ankara’da Eczanelerden Ücretsiz Maske Dağıtımı Başladı

İstanbul ve Ankara’daki eczanelerde yeni sistem ücretsiz maske dağıtımı başladı bunun için yapmanız gerekenler şöyledir. Ücretsiz maskenizi almak için, herhangi bir eczaneye gitmeniz ve T.C. kimlik numarası ile telefon numaranızı oradakiler aracılığıyla sisteme kaydettirmeniz gerekiyor.

Koronavirüs salgınına karşı devlet tarafından alınan tedbirler ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar neticesinde ücretsiz maske dağıtımı eczaneler ve PTT aracılığıyla verilmeye başlandılar. Devletin diğer verdiği koronavirüs destekleri yazımızı okumanızı da öneririz.

Eczanelerden ücretsiz maske almak isteyen 20-65 yaş arası vatandaşlar bugün öğlen saatlerinden itibaren maskelerini istedikleri eczanelerden almaya başladılar. Tabi ki eczaneyi seçerken size en yakın olanı seçmeniz ve gerekmedikçe dışarı çıkmamanız gerektiğini hatırlatalım.

İlk gün yalnızca 57-65 yaş arası vatandaşlar eczanelerden maskelerini alabilecekler diğer yaş grupları ise daha sonraki günlerde devam edecek.

Ücretsiz maskenizi temin etmek için yapmanız gereken eczaneye gidip, T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı vermeniz gerisini onlar halledeceklerdir. Onlar sisteme girişi sağladıktan sonra telefonunuza gelecek olan doğrulama kodu ile maskenizi alabilirsiniz. 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ