Şirketlere Kredi Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Şirketlere Kredi Desteği

20 Ağustos 2020

Şirketlere Kredi Desteği

Şirketlere Kredi Desteği 2021

Kosgeb girişimciler ve kobiler, Şirketlere Kredi Desteği sağlayan kurumlar içinde finansal destek verenler arasında yerini almıştır. Zaman zaman faizsiz olarak kredi imkanları ve hibe olanakları sunan kurum bu yıl 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vereceğini belirtti. 60 aya kadar vade seçenekleri ve bunun yanında sıfır faiz ile krediden yararlanmak isteyenler şartları karşılamaları durumunda kredi için kuruma başvurabilir. Kosgeb’in sağlamış olduğu destekler hakkında bilgi almak istiyorsanız Kosgeb Destekleri 2021 yazımızı okuyabilirsiniz.

Şirketlere Kosgeb Kredi Destekleri

Şirketlere Kredi Desteği nedir, Kosgebin sağladığı destek paketleri içerisinde girişimci destekleri, AR-GE, işletmeleri geliştirme, laboratuvar hizmetleri ve Kobi finansman destekleri bulunmaktadır. Verdiği destek paketleri ile her konuda işletmelerin yanında olmaya devam etmektedir. Kobilere verilen kredi destek paketleri bu yılda verilmeye devam edeceği kesinlemiştir. Kosgeb, kredi faiz destekleri ile küçük işletmelere birazda olsa nakit para sağlayarak desteklerine devam etmektedir.

Faiz destekleri ile birlikte işletmelerin çektiği finansal sorunların çözümleri aranır. Bundan dolayı, işletmeye lazım olan ve yatırım için ihtiyaç duyulan sermayenin faiz giderleri karşılanır. Kosgeb tarafından sağlanacak olan faiz desteği için üst limit bu yıl  300 bin TL şeklinde belirlendi. Bu destek her işletme için ayrı olarak sağlanacaktır. Faiz oranları belirlenirken yerli ve yabancı bankalara göre belirlenmektedir. Detaylı bilgiler imzalanacak olan protokol doğrultusunda belirlenir. Geri ödeme hususundaki şartlar da yine bankalar tarafından verilecek teklifler incelenerek oluşturulacaktır. Kobi kredisi veren bankalar ile görüşme sağlayıp bankalardan da kredinizi alabilirsiniz.

Şirketlere Kredi Desteği

300 bin TL Faizsiz Kredi

Kosgeb Kobi Kredi Faiz Yönetmeliği ‘nce bu yıl 300 bin TL miktarında faizsiz kredi imkanı verileceği tasarlanmıştır.Şirketlere Kredi Desteği amacı merakınızı bu yönetmelikte amaçlanan ülkemizin sosyo- ekonomik gereksinimlerinin karşılanması için ve Kobiler’in pazardaki etkinliğini arttırmak hedeflenmiştir. Bundan dolayı koşulların sağlanması ile birlikte nakit olmayarak veya nakit olarak, Kosgeb tarafından kredi veya hibe olarak destekler sağlanması öngörülmüştür.

Yönetmelik kapsamınca protokolde anlaşılan bankadan işletmeler için ya da girişimciler için TL ya da döviz olarak kredi imkanı verilebilir, bunun dışında da faiz indirim desteği verilebilir.  Verilecek olan kredinin üst limitini ve bu konuyla ilgili gerekli detayları Kosgeb İcra Komitesi belirlemektedir.

İşletmeler destek paketlerinden yararlanmak için yasaklı işletme olmaması gerekir. Verilen kredilerin riskleri ise bankalara aittir. Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Kobilere sağlanan kredilerin vadeleri en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir ve detaylar bankalarla imzaların atılacağı protokol doğrultusunda bildirileceği söylenmiştir.

Şirketlere Kredi Desteği

Kosgeb Şirketlere Kredi Desteği Şartları Nelerdir?

Şirketlere Kredi Desteği şartları, Kosgeb adından da anlaşılacağı gibi bu kurumdan destek almak için kobi olmanız gerekmekte. Fakat önünüze çıkan her işletme Kobi olarak geçmemektedir bundan dolayı kobinin tanımını yapmamız da fayda olacaktır.  Bu açıklamayı yapmamızdaki bir diğer neden ise bu yıl kobi tanımında değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik sonucunda Kosgeb’in resmi internet sayfası içinde Kobi miyim isimli bir sayfa hazırlanmış ve bu sayfanın içine bir test koymuşlardır. Kobilere verilen desteklerden yararlanmak istiyorsanız;

Mikro İşletme: Çalışmakta olan kişilerin sayısı 10′ dan az olan ve yıllık net satış gelirinin yaklaşık olarak 3 milyon TL’nin üstüne çıkmıyor olması gerekir.

Küçük İşletme: Çalışmakta olan kişilerin sayısı 50′ den az olan ve yıllık net satış gelirinin yaklaşık olarak 25 milyon TL’nin üstüne çıkmıyor olması gerekir.

Orta Büyüklükte İşletme: Çalışmakta olan kişilerin sayısı 250′ den az olan ve yıllık net satış gelirinin yaklaşık olarak 125 milyon TL’nin üstüne çıkmıyor olması gerekir.

  1. Yukarıda yapılan kobi tanımlarının birini sağlamak
  2. Yasaklı işletme olarak geçmemeniz
  3. Kosgeb tarafından ön onaylı olmak
  4. Protokolü imzalamış olan bankanın sizin kredi başvurunuzu kabul etmeli
  5. Protokol koşullarını sağlamak
  6. Başvuru zamanlarını kaçırmamanız gerekmekte.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ