Sınavsız Devlet Memuru Olunabilir Mi? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Sınavsız Devlet Memuru Olunabilir Mi?

9 Şubat 2020

Memur olmak birçok insanın ideal iş tanımı olarak karşımıza çıkıyor. Öyleyse sadece sınava girerek mi memur olunabiliyor? Sınavsız devlet memuru olunabilir mi sorusu en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor. Günümüzde birçok insan düzenli maaş ve çalışma şartları dolayısıyla memur olmak için uğraşmaktadır. Memur olmak için çaba gösteren birçok geleceğin çalışan adayları memur alım ilanlarını genel olarak takip etmekte.

Sınavsız Devlet Memuru Olunabilir Mi?; Memur Olmak İçin Sınav Şart Mıdır?

İlk olarak memur olmak için öngörülen kriter KPSS sınavıdır. KPSS sınavına girmek için hazırlanan ve yüksek puan alıp atanmak için uğraşan büyük bir kitle bulunmakta. Bunun sonuç atanamayan ve sınavsız devlet memuru olunabilir mi sorusuna yönelen birçok insanı da beraberinde getiriyor. Memur olmanın birçok avantajı vardır ve bu avantajlar çoğu vatandaşın sahip olmak istediği türdendir. Sınavsız devlet memuru olunabilir mi? Sorusuna cevap arayan birçok iş arayan vardır. Günümüzde sınava girmeden memur olmak isteyenler için bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. 657 sayılı Devlet Memuru Kanununda bazı kadro girişlerinde mevcut kadro girişi için gerekli olan sınav sistemi bulunmamaktadır. KPSS şartı olmayan bazı kurum ve kuruluşlarda işe girmek mümkündür ancak bunlar için özel mülakatlar yapılmaktadır. Bu mülakatlardan başarılı sonuç alarak işe girilebilir ve avantajlı bir memur hayatına giriş yapılabilir. Bu mülakatlar profesyonel kişiler tarafından yapılmakta ve mülakatta eleme yapılarak belirlenen kişilerin işe alımı sağlanmaktadır. Mülakat sonucu başarı olan bireyler memur olarak iş hayatına atılabilirler. Bu durumda belirlenmiş olan yazılı sınava girmemiş olurlar ve mülakatlarla belirli başvuran kişiler arasından seçilirler.

Sınavsız Memur Alımı Yapan Kurum Ve Kuruluşların Şartları Nelerdir?

Sınavsız devlet memuru olmak isteyen ve başvuruda bulunan bireyler için kurumun sunmuş olduğu bazı şartlar vardır. Bu şartlar genelde mülakat olarak belirlenir ancak kurumların sunmuş olduğu ek şartlar da bulunabilir. Bu şartlar kurumdan kuruma değişebilir ve değişikliğe tabii tutulabilir. Bu şartlar başvurulan kurum için geçerli olup kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir.

Sınavsız Devlet Memuru Olunabilir Mi?

Sınavsız Memur Alımı Yapan Kurumlara Nasıl Başvurulur?

Birçok kurum ve kuruluş, belediye ve üniversite memur alımı yapmaktadır. Bu ilanlar KPSS’ li ve KPSS’ siz , lise, ön lisans ve lisans mezunu olan personel adayları için yapılmakta ve başvuruları beklenmektedir. Belirli yöntemlerle yapılan bu başvurular için katılım sağlamak personel adayının seçimine sunuluyor.

  • Başvurulan kurumlar başvuruları şahsen istemektedir.
  • Kurumlar personel alımını posta yoluyla da gerçekleştirebilir.
  • Birçoğu ise kendilerine özgü online sistemler oluşturup başvuruların oradan yapılmasını sağlamaktadır.
  • Başvuru yapmak isteyen personel adayları bu kuruluşların isteklerine bağlı olarak başvurularını oluşturup bu başvuru sonucunun olumlu olmasıyla sınavsız olarak işlerine başlayabilirler.

Sınavsız Devlet Memuru Olunabilir Mi?; Sınavsız Girilen Memurlukta Yükselme Söz Konusu Mu?

Sınava girmeden memur olan bireyler haklarında asalet tasdiki uygulanmamaktadır ve memurlara verilen temel eğitimler uygulanmamaktadır. Sınava girmeden memur olan bireylerin işe başladıklarındaki başlangıç dereceleri eğitim durumuna bağlı olarak değişmektedir. Derece yükselmesi sınavsız memur olanlar için uygulanmamaktadır. Ancak ilk kademesinden sonra haklarında kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi adına bazı hükümler uygulanmaktadır.

Sınavsız Memur Olanlar Başka Kuruma Geçiş Yapabilir Mi?

Kendi kurumlarında müsait bir pozisyon olan personellerde kademe yükselmesi olabilir. Çalışmakta olduğu kurumdan muvafakat olmak şartı ile başka bir kuruma geçişleri mümkün kılınabilir. ‘’Başka bir memur kadrosuna geçmeleri halinde aday memur olarak geçirilmesi gereken asgari süreyi doldurmuş olsalar dahi, haklarında adaylık hükümleri uygulanmaz’’

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ