Mesai Saatleri Dışında Eft - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Mesai Saatleri Dışında Eft

4 Şubat 2020

Eft ile para gönderme işlemi mesai saatlerinde yapılabilmekte peki Mesai Saatleri Dışında Eft işlemi yapılabilir mi? Mesai saatleri dışında eft ücretleri ve benzerleri diğer soruların cevapları makalemizde bulabilirsiniz. Bu işlem havale işlemi olsaydı her gün her saat para gönderme işlemi yapabilirdiniz. Peki bu işlemi havale işlemi gibi her zaman yapılabilir kılan bir uygulama var mı, varsa hangi işlem? Size bunların hepsi için hazırladığımız makalemize geçelim.

Mesai Saatleri Dışında Eft Yapılabilir mi

Mesai saatleri dışında eft yapılabilir fakat hesaba para geçmesi ertesi gün 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleşir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası devletin bir kurumu olduğu için hafta sonu ve belirli saatler dışında çalışmamaktadır. Merkez Bankası sabah 09.00 da mesaiye başlayıp saat 16.30’a kadar devam etmektedirler. Tabi bu şubelerin sistemi bazı şubelerde farklılıklar olabilir. Merkez Bankasının sistemi daha geç saatlere kadar devam etmekte. Bunlardan bahsetme sebebimiz ise eft merkez bankası tarafından gerçekleştirilmesi. Kullandığınız banka eft işlemi yaptıktan sonra Merkez Bankasının sisteminden devam etmektedir. Ondan dolayı çalışma saatleri dışında eft işlemi yapılamamakta. Bunun sebebi bahsettiğimiz gibi Merkez Bankası mesai saatleri dışında işlem yapılamaması. Yani Mesai Saatleri Dışında Eft yapılamaz. Resmi tatillerde bu zamanlara dahil olduğu için o zamanlarda da eft yapılamamakta.

Nöbetçi Transfer Nedir

Mesai Saatleri Dışında Eft yapılamadığı üstteki yazımızda anlatmıştık. Nöbetçi transfer ise eft yapılamayan saatlerde yani mesai saatleri dışında eft işlemi yapmaya olanak sağlayan uygulamadır. Normal eft saatleri içinde yine işlemin adı eft olarak geçmekte. Eft saati bittiği anda bu işlem yerini nöbetçi transfere bırakıyor. Nöbetçi transfer ise de size başka bankalara mesai saati dışında para gönderme işleminizi gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Şu anlık daha yeni bir uygulama olmasından dolayı her bankanın içinde olmayan bir yenilik nöbetçi transfer. Nöbetçi transfer Fibabanka tarafından getirilmiş bir yeniliktir. Yakın zamanda diğer bankalarda bu yeniliğe başlayacaklardır.

"<yoastmark

Bankaların EFT İşlem Limitleri

Her banka kendi içinde 2020 yılında limitlerini kendileri belirledikleri gibi dilediğiniz zaman bu limit miktarını bankanın isteği doğrultusunda arttırabilirsiniz. Bazı bankaların limitleri aşağıda bulunmaktadır. Bu limitler günlük limittir.

Teb eft limitleri: 100.000 TL

Akbank eft limitleri: 150.000 TL

Halkbank eft limitleri: 150.000 TL

Ziraat Bankası eft limitleri: 100.000 TL

İş Bankası eft limitleri: 200.000 TL

Qnb Finansbank eft limitleri: 200.000 TL

Hsbc Bankası eft limitleri: 50.000 TL

Garanti bankası eft limitleri: 250.000 TL

Kuveyt Türk Bankası eft limitleri: 15.000 TL

Denizbank eft limitleri: 100.000 TL

"<yoastmark

Yapı Kredi Bankası eft limitleri: 300.000 TL

Vakıfbank eft limitleri: 200.000 TL

Ing Bank eft limitleri: 100.000 TL

Odea Bank eft limitleri: 200.000 TL

Bazı bankaların limitleri 2020 yılında şekildeki gibi belirlenip güncellenmiştir.

Bankaların Eft İşlem Ücretleri, Mesai Saatleri Dışında EFT

Mesai saatleri dışında ücretlendirmeler farklı olmaktadır. Genel olarak bankalar saat 08.30 ile 17.15 arası eft işlemi yapmaktadırlar, bu saatlerde ufak değişiklikler olabilir farklı bankalarda. Ama hepsinde saat 16.00 dan sonra gerçekleşen eftlere geç eft adı verilmiştir. Geç eft ücreti normal eft ücretinden fazladır dolayısıyla mesai saatlerinin dışında yapılan eftlerde geç eftye dahildir. Bazı bankaların internet bankacılığı geç eft ve normal eft ücretleri aşağıda sizin için verilmiştir.

Vakıfbank eft: 6.75 TL

Vakıfbank geç eft: 9.50 TL

Akbank eft: 6.75 TL

Akbank geç eft: 9.75 TL

Halkbank eft: 2,86 TL

Halkbank geç eft: 4,29 TL

İş Bankası eft: 6.75 TL

İş Bankası geç eft: 9.75 TL

Garanti bankası eft: 7.75 TL

Garanti bankası geç eft: 11.25 TL

Ziraat Bankası eft: 6 TL

Ziraat Bankası geç eft: 9 TL

"<yoastmark

Yapı Kredi Bankası eft: 7.75 TL

Yapı Kredi Bankası geç eft: 11.25 TL

Denizbank eft: 4.5 TL

Denizbank geç eft: 7 TL

Kuveyt Türk Bankası eft: Ücretsiz

Kuveyt Türk Bankası geç eft: Ücretsiz

2020 yılında bankaların güncel ücretlendirme listesini şekildeki gibidir.

Eft Saatleri Dışında Yapılan İşlemler Hemen Hesaba Geçer mi

Hayır bu işlemler hemen tamamlanmaz. Önceden de bahsettiğimiz gibi Merkez Bankası çalışma saatleri içinde işleminiz tamamlanacaktır ve karşı hesaba transfer sağlanacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ