Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

26 Ocak 2020

Tüketici Yasası’nı esas alarak limit kontrol sistemi nedir sorusuna yanıt vermek daha doğru olacaktır. Şöyle ki yasaya göre limit kontrol sistemi devreye girmiştir. Başta 8 Ekim 2013 tarihinde alınan kararın yürürlüğe girmesi ve BDDK tarafından işlenmesi esas alınmıştır. Buna bağlı olarak:

  • Kredi kartı limitinin gelire bağlı olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
  • Limitlerin kontrolü tek elden gerçekleşir ve bankalara sergilenir.
  • Sadece limit değil asgari ödeme oranı da belirlenir.

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi limit kontrol sistemine bağlı olarak harekete geçilir. 2013 yılından beri gelir durumuna göre limitlerin belirlenmesi esas alınmıştır. Özellikle de vatandaşların gelir durumlarına ve orana göz atılarak limitlerin belirlenmesi uygun görülmüştür. Limit kontrol sistemi nedir sorusu da bu aşamada devreye giriyor.

Sistem sayesinde tüm banka kartları ele alınır. Vatandaşın elinde bulunan kartların limitleri hesaplanır. Ve de limitin kart sahibinin gelirine göre ayarlanmasına özen gösterilir. Nitekim gelir durumunda fazla olan kredi kartı limitine yer vermek mümkün değil. Bu orantısızlığın ortadan kalkması adına LKS yani limit kontrol sistemi devreye girmiştir.

Gelire Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kartların farklı bankalara ait olması herhangi bir değişiklik sağlamaz. Limit kontrol sistemi nedir merak edenlere tüm bankalardan alınan kartların hesaplandığı sistem demek yanlış olmaz. Bunun için farklı bankalardan alınan kartlar olsa da hepsi üzerinden hesaplamaya geçilir. Ve de kredi kartı limiti için:

  • İlk yıl adına gelirin maksimum 2 katı kadar kart limiti belirlenir.
  • Sonraki yıllar adına da tutar 4 katına çıkartılır.

Bazen vatandaşların gerek aylık gerekse yıllık gelirleri hesaplanamıyor. Bu gibi durumlarda kart limitlerinin minimum seviyeye çekilmesi esas alınır. Yine sistem devreye girer ve hesaplama gerçekleşir. Vatandaşın gelirine göre kredi kartı limiti belirlenir ve kullanmalarına izin verilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Minimum limitlere sahip olan kredi kartları için herhangi bir beyana ihtiyaç duyulmaz. Ancak bunun haricinde kart limitini yükseltmek isteyenlerin gelir düzeyini beyan etmeleri önem arz ediyor. Gerek aylık gerekse yıllık olacak şekilde ortalama gelirin beyan edilmesi beklenir. Ancak bu duruma bağlı olarak kart limiti artış gösterir. Tüm bu işlemler de kart hamili tarafından gerçekleşebilir. Gelirin teyit edilmesi halinde kredi kartı limiti artış gösterebilir.

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Limit Kontrol Sistemi Nedir? Kredi Kartı Limitini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

En baştan belirttiğimiz gibi gelir durumu son derece önemli. Kredi ödeme performansı dikkate alınır ve limitlerin belirlenmesine özen gösterilir. Varlıkların ve yükümlülüklerin de dikkate alınması söz konusudur. Bunların arkasından gelen faktörler ise:

  • Sosyal statü kart veren kuruluşların dikkate aldığı hususlar arasında.
  • Eğitim düzeyi ve yaşta göz önünde bulundurulur.

Ödeme gücüne bağlı olarak limitlerin belirlenmesine özen gösterilir. Bu aşamada limit kontrol sistemine başvurulur. Çünkü sisteme göre tüm bankalardan kartlar ele alınır. Aynı zamanda müşterinin gelir durumu dikkate alınır. Ve bu unsurlar dahilinde kredi kartı limiti belirlenir. Kısacası son derece kontrollü bir şekilde kredi kartı kullanımına yer verildiği açık durumda.

Limit Kontrol Sistemi Nedir?; LKS Kredi Kartı Başvurusunu Etkiler Mi?

Limit kontrol sistemleri başvuruların onay aşamasında göz önünde bulundurulur. Nitekim kredi kartı verecek olan bankalar limit kontrol sisteminde müşterinin durumunu öğrenmek ister. Örnek bazen kısıtlamalara yer verilir. Kart kullanımına müsait olup olmadıkları ortaya çıkar. Tüm bu kontrollerin arkasından onay verilir ya da verilmez. Bunun için limit kontrol sisteminin kredi kartı başvurusunu etkilediği açık durumda.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ