Kreş Açmak İçin Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

"<yoastmark

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği verilmesi kreş açacaklar girişimcilerin sevinmesine neden olmuştu. Devlet tarafından verilen bu destekte kreş açmak isteyenlerin avantajları artmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma ve çalışma Bakanlığı ve bu bakanlıklara bağlı kurumlar destek için düzenlemeler yapmıştır. Yapılan düzenlemede kreşler için başarılı destek verilmesi planlanmıştır. Devlet bu kreş desteğinde girişimcinin bütün harcama miktarının yüzde 70’ ini kredi olarak kullandırmakta. Yani harcadığınız paranın yüzde 70’i kadar kredi imkânı sağlarken bu kredinin faiz oranında da azalma sağlatmakta. Aynı zamanda kreş açan girişimciler inşaat hariç olarak yüzde 18 olan KDV’ den muaf olmaktadırlar. Kreş için kullanılacak malzemeler ve makineler harcamalarının hepsinde muafiyet geçerlidir. Bunun yanında ise gelir vergisinde de indirim vardır ve indirim tutarı yüzde 80’ e kadar çıkabilmekte. Kreşiniz için yurt dışından malzeme getirebilirsiniz çünkü size gümrük vergisi yoktur, bundan da muafsınız. Sıfırdan bir kreş yapacaksanız inşaatı da siz yapacaksanız devlet sizin için arsa bulup 49 yıllık kiralama imkânı da sağlıyor.

"<yoastmark

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Kosgeb

Kreş açma işine ve Kreş Açmak İçin Devlet Desteği için başvurulara talep 2019 yılında artmaya başlamıştı. Devlet belli bölgeler belirleyerek buradaki illere kreş açmak isteyen girişimciler Kosgeb ve diğer kurumlar tarafından hibe alabilir. Kadınlarımızın iş hayatlarının artması, çalışma hayatına girmesi ile çocuklarının gelişmesi için güvenilir ellere teslim etmek istiyorlar. Bu da kreşlerin son yıllarda en çok ihtiyacı duyulan eğitim kurumları içine sokmakta olup, girişimciler bu işe girmeye çalışmaktadırlar. Kosgeb tarafından verilen bu destekte amaç hem bu kreş açığını kapatmaya hem de kreşlerde çalışacak olanlarla istihdamı arttırmak istemesinden verilmekte. Bu istemler adı altında bir kosgeb desteği bulunmamakla birlikte, kosgebin iş alanlarının içinde bulunur kreş. Bu kurumdan girişimcilik adı altında destek alabilirsiniz ya da bankaların kreş açanlar için sunmuş olduğu kredilere başvuru yapabilirsiniz.

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Şartları

Kreş açmak için en az ilkokul mezunu olup diplomanız olmalıdır. Diplomada bulunan bu şart farklılık gösterebilir oda soru müdürle ilgili olarak değişmektedir. Ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bir de istenilen bilgelerde Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanmış olan ana sözleşme senedinin il müdürlüğünce onaylı bir örneğinin elinizde olması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu evraklar kreş açmak için gerekli belgeler olup başvurudan sonra 3 ay içinde il müdürlüğüne teslim edilmelidir.

"<yoastmark

Kreş Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli

Genel olarak bakıldığında kesin bir rakam söylemek zordur ve bu miktarlar bölgeden bölgeye göre değişmektedir. Devletten destek almak istiyorsanız 500 bin ile 1 milyon arasında bir harcama yapmanız gerekmektedir. Birinci ve ikinci bölgelerde aranan tutar 1 milyondur. Devlet size vereceği hibe de aradığı şartlardan biri bu tutar konusudur.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ