Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

9 Şubat 2020

Esnaflar için bireysel krediler dışında bir de ticari kredi imkanı bulunmaktadır. Bu krediler esnaflara kolaylık sağlar ve 3 ayda bir geri ödeme gibi özellikleri olduğu için çoğu esnaf bu avantajdan yararlanmak istemektedir. Ancak esnaf olan bazı vatandaşlar kredilerini zamanında ödeyemedikleri için icra takibine uğrarlar ve sicili bozuk olarak sonraki kredilerinde sıkıntı yaşarlar. Bu da krediye ihtiyacı olan esnafları kredi sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar arayışına sürüklemektedir.

Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Nedir

Bankaların kredi vermeden önce kredi değerlendirme sürecine girerler. İlk olarak baktığı şey kredi sicil durumudur. Kredi çekmek isteyen bireylerin belirli bankalarda kullanmış olduğu kredilerin toplamı ve bu kredilerin ödenme performansını yansıtan tablolar kredi sicili olarak adlandırılmaktadır. Kredi notu yüksek olan vatandaşlara kredi verirken sunulan kampanyalar bu durumun önemini her geçen gün daha da arttırır. Kredisini zamanında ödemeyen ve yasal takip altına alınan vatandaşlar ise kredi sicili bozuk olduğu için tekrar kredi çekmekte zorluk yaşamaktadır. Bu durumda kredi sicili bozuk olup kredi çekmek isteyen vatandaşlar için kredi sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar önemli hale gelmiştir. Ocak ayından itibaren 6 ay içinde ise sicil affı uygulanacak ve bunun sonucu mağdur olan esnafların sıkıntıları giderilecektir.

Kredi Sicili Bozuk Olan Esnaf Tekrar Kredi Kullanabilir Mi?

Öncesinde bankalarla kredi konusunda sıkıntı yaşayan ve durumu düzelmiş olan esnafların kredi çekmesi zorlaşmaktadır. Bu durum kredi sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar arayışını tekrar gündeme getirir. Ancak devlet bazı bankalarla anlaşma yaparak bu duruma çözüm üretmektedir. Devlet kredi sicili bozuk olan esnaflara belirli bankalarla anlaşma yaparak kredi garanti fonu ile kefalet sağlar. Böylelikle öncesinde kredi notu düşmüş kredi sicili bozuk olan esnaflar öncesinde bankalarla kötü bir etkileşim halinde olsalar da sonrasında maddi ödeme olanakları düzeldiği için tekrar kredi çekebilecek ve işlerini devam ettirebilecekler. Bu durum kredi sicili bozuk olan esnaflar için olumludur ve tekrar kredi kullanmalarına olanak sağlar.

Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir?

14 Temmuz 1993 tarihli 93/4496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruluş organizasyonunu tamamlayıp ilk kefaletini 1994 yılında vererek faaliyet göstermiştir. KGF Kurumsal kefalet kuruluşu olarak geçmekte ve kredi çekip temin edemeyen vatandaşların tekrar kredi çekememesi sonucu küçük ve orta büyüklükte işletmelerin (KOBİ) ve KOBİ olmayan işletmeler için ‘’müteselsil kefil’’ olması şartı altında kredi almalarını mümkün kılmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar; Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden kurtulmak için kredi sicili bozuk olan esnafların var olan borçlarını tamamen ödemeleri gerekmektedir. Bu ödemeleri mümkünse otomatik ödemeye almalı ve düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirip ödemelerini bitirmelidir. Böylelikle bankanın güven testinden geçilmiş olunur ve öncesinde yaşanılan güven problemi ortadan kalkabilir. Bankaların vermiş olduğu düşük limitli kredi kartları kullanılabilir. Böylelikle düzenli ödeme gerçekleşir ve kara listeden çıkmak mümkün olabilir.

Kredi Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar; Kredi Sicili Bozuk Olan Esnaf Nasıl Kredi Çeker?

Kredi sicili bozuk olan esnafın mümkün olduğunca sicilini düzeltme çabasına girmesi öngörülmektedir. Böylelikle sonraki kredilerinde rahatlık yaşar ve kredi çekmekte sıkıntı yaşamazlar. Kredi garanti fonu ile esnaflar kredi çekebilirler ancak 3 ayda bir ödeme koşulu dışında kredilerini bireysel olarak da gerçekleştirebilirler. Bir başka yöntem olarak ise iyi bir kefil göstermektir. Kredi notu düşük olmayan, geliri iyi durumda olan bir kefille daha rahat kredi çekilir. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar araştırılabilir ve bu bankalara kredi başvurusu yapılabilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ