Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır

5 Mart 2020

"<yoastmark

Kredi Notu Yükseltme, kredi çekerken kredi notunuza bakılmaktadır eğer kredi notunuz oldukça önemli bir hale gelmektedir. Hele de kredi notunuz düşük ise yükseltmek kredi çekmeniz için gerekli olan en önemli olay haline gelmekte. Kredi notunuzu yükseltmek biraz zamana yayarak yapmanız gereken bir işlem olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kredi notunuz bütün bankaların bulunduğu bir sistemde kayıt altında tutulmaktadır. Bu not hesaplanırken bankalar ile yapmış olduğunuz bütün işlemlere göre olmaktadır. Yaptığınız işler borç durumunuz, kredi kartınızın limiti, çektiğiniz krediler, yaptığınız ödemeler gibi risk raporunuz ile yapılmakta. Sabit bir puan olmayıp sizin durumunuza göre artıp azalabilir kredi notunuz. Peki arttırmak için ne yapmanız gerekmektedir.

Kredi Notu Yükseltme için Tüm Borçlarınızı Kapatın

Yukarı da söylediğimizi tekrar ediyoruz kredi notunuz hemen yükselmez. Bunu yükseltmek için yapmanız gereken ilk iş borçlarınızı kapatmanız olmalı. Kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödemelisiniz bunların yanında yapılan yeni düzenleme ile fatura borçlarınızda bulunmakta. Artık faturalarınızı ödeme durumlarınızda kredi notunuzu etkileyen faktörler arasına girmiştir. Bütün borçlarınızı bitirdiğinizi düşünelim bu şekilde de kredi notunuz hemen yükselmeyecektir. Kredi Notu Yükseltme için yapmanız gereken birkaç doğru hamle sayesinde olabilir. Size bu püf noktalardan bahsedeceğiz.

"<yoastmark

Kredi Notu Yükseltme için Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

İlk adımdaki işlemi tamamlayıp borçlarınızı kapattıktan sonra yapmanız gereken ikinci hamle kredi kartı çıkartmanız ama bunun düşük limitli olması önemli. Edindiğiniz bu kredi kartını kullandığınızda borcunuzu düzenli ve tam ödemeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken asgari ücreti değil bütün borcu ödemeniz gerekmekte. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce kapatmanız da notunuzun artması hususunda önemli rol oynamakta.

Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi Notu Yükseltme için yapabileceğiniz diğer bir işlem de budur. Çekmiş olduğunuz kredinin tabi ki ödemelerini kaçırmadan düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bir farklı yol ise kredi çektikten sonra bütün borcu ilk ay ödemeniz kredi notunuzun artmasında daha da etkili olacaktır.

"<yoastmark

Kredi Kartı ya da Kredi Alamıyorsanız Ne Yapılmalı

Kredi notunuz çok düşükse bankalar size kredi kartı ya da kredi vermeyecektir. Bu durum için önerimiz yeni bir banka hesabı açtırmanız. Maaşınızı aldığınız gibi bu hesaba atmalı ve bütün harcamalarınızı buradan yapmalısınız. Kira ve fatura ödemelerini otomatik ödeme talimatı vermelisiniz, bütün olaylar bu hesap üstünden gerçekleşsin. Bu olayı birkaç ay yapmaya devam edin buna devam ederken düşük tutarlı bir kredi için başvuru yapın. Tabi ki bütün ödemeleriniz düzenli olarak yapmaya devam edin, çektiğiniz kredinin borcu bittikten sonra biraz daha yüksek kredi isteyin. Böylece kredi notunuzu arttırmaya başlamış ve devamını da getirmiş olacaksınız. Sonuç olarak sizin için bir özetleme yapacak olursak aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • Varsa bulunan kredi borçlarınızı yapılandırın,
  • Kredi kartınızdan düzenli olarak alış-veriş yapın,
  • Bu iki madde içinde ödemelerinin son ödeme tarihinden önce düzenli olarak devam ettirin, 
  • Bunların yanında yeni bir hesap açabilir bütün gelen paranızı oraya aktarıp oradan otomatik ödeme talimatı yaparak başlayabilirsiniz,
  • Ödeme talimatı ile birlikte yaptığınız bütün harcamaları o hesap üzerinden yapmaya devam edin,
  • Sonrasında o hesap üzerinden bir düşük limitli kredi kartı çıkartın ve ödemelerini zamanından önce tamamlayın.

Bankacılık ile ilgili diğer konularınız için sitemizi ziyaret edebilirsiniz ve makalelerimizden biri olan Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu ve gerekli belgeler okumanızı tavsiye ederiz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZ