Kredi Notu Nedir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Notu Nedir

19 Nisan 2022

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu denilen ifade banka müşterilerinin bankalara olan borçlarıyla ilişkileri göz önünde bulundurularak Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla hesaplanan nottur. Vatandaşlar bu ifadeye kredi puanı olarak belirtseler de büro kendi hesapladığı bu nota denilmektedir. Yaptığınız kredilerin ödemesi ve kredi kartı olanların kart ödemeleri gibi işlemlerin sonunda ortaya çıkan not, kişilerin kredi kullanma yoğunluğunu, borçluluk durumlarını ve bunların yanında yeni bir kredi taleplerine de bakılarak büro markası olan Findeks ile notlarınız hesaplanır. Findeks kredi notu hesaplama işleminizin yüksek ya da düşük çıkması tamamen sizin bankalara ödemelerinizin düzenliliği ile doğrudan orantılıdır. Kredi Notu Ne İşe Yarar sorusuna ise bankalara yaptığınız ödemelerin düzenliliği notunuzun yükselmesine ve yeni kredilere başvurularınızda önünüze bir sorunun çıkmasına engel olur bunun karşısında notunuz düşerse yeni krediler almakta zorlanırsınız. Sitemizde bulunan makalelerle banka işlerinizde karşılaştığınız sorunlara cevap bulabilirsiniz. Yazılarımızdan biri de Kredi Notu Yükseltme olup notlarını yükseltecek olanlar bu yazıyı okuyabilirler.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Notunuzun hesaplanmasında çeşitli faktörler göz önüne alınır. Notunuzun hesaplamasında var ise mevcut borcunuz %25, aylık kredi ödeme düzeniniz %30; daha yeni bir krediniz varsa %20, kredi alma yoğunluğu %15, bunların yanında bazı faktörler %10 olacak şekilde hesaplanır.

Kredi Notu Nedir

Notunuzu Neden Bilmelisiniz

Notunuz bankaların kredi başvurusu esnasında dikkate aldığı en büyük etkendir. Müşterilerin risk durumlarını ifade ettiğinden dolayı kredi veya kredi kartı başvurusunun öncesinde; müşterilerce bilinmesi, başvurularının sonucunun nasıl olacağı hakkında bilgi verdiği için büyük kolaylık sağlar. Sadece bankaların kredi başvurusunda bu nota bakılmamakta bankaların dışında GSM operatörleri; araç kiralama firmaları ve bunlara ek olarak bazı firmalarla işlem yapmak istediğinizde bakılmaktadır. Firmalar tarafından bu not ticari güven olarak görülmektedir. Bundan dolayı bu notu yüksek tutmak sizin yapacağınız işlemlerde sorun çıkmamasına yarayacaktır. Kredilerinizin düzenli olarak ödenmesi bunu etkileyen en büyük etken olduğunu unutmamalısınız ve bu düzeni oturtturmalısınız. Bunda zorlanıyorsanız yapılandırma işlemine gidip aylık ödemelerinizi azaltabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri için müşterisi olduğunuz bankaya gidip müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Görüşmede önemli olan yine notunuzun yüksek olmasıdır; o yüzden zorlandığınız ödemeleri yapılandırma yoluna gitmeniz notunuzun düşmesini engelleyecektir. Sizin olduğu gibi herkesin kendine ait bir notu bulunmaktadır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ