Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

9 Şubat 2020

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?; Kredi kartınızı kapatma kararı aldıysanız, birkaç basit adımla kredi kartı iptal işlemi yerine getirilebilmektedir. Fakat bu noktada kredi kartı kullanıcıların aklına takılan birden fazla soru olabiliyor. Öncelikle kredi kartı kapatma işleminiz için çağrı merkezlerine ya da bankalara yapacağınız başvuru, kartınızın kapanması için yeterli olacaktır. Fakat unutulmaması gereken noktalardan birisi, kartınızı kapatmak ve iptal ettirmek işlemleri birbirinden farklı iki işlemdir.

Kredi Kartını Kullanıma Kapatmak Nedir?

Kredi kartını kullanıma kapattırma işlemi, iptal ettirme işlemine göre oldukça basittir. Kartınızın çalınması, kaybolması gibi durumlarda, bankanızın çağrı merkezini arayarak durum hakkında bilgi verebilir, kredi kartınızı kapattırabilirsiniz. Görüşme esnasında işlemin onaylanması için müşteri temsilcisi size birkaç güvenlik sorusu sorar ve doğru cevapları aldığı takdirde kartınızın kapanması onaylanmış olur. Fakat kartınızı yalnızca kapattırma işlemi yaparsanız, aidat gibi belli başlı masraf ücretlerini ödemekle yükümlü olursunuz.

Kredi Kartını Tamamen İptal Ettirme Nedir?

Kredi kartınızı kapattırmak yerine iptal ettirmek istiyorsanız ve kredi kartı iptali nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu işlemin de kapattırma işlemine benzediğini söylemek mümkün. Yine çağrı merkezini aramanız ve bu kez kredi kartını iptal ettirme işlemi yapmak istediğinizi söylemeniz gerek. Bu talebiniz doğrultusunda bankanın en geç 7 gün içerisinde iptal talebinizi işleme almalıdır. Bankanın kart iptal işleminizi reddetme, kabul etmeme gibi bir hakkı yoktur. Müşteriler yasal olarak kartlarını gerekçe göstermeden iptal ettirebilme hakkına sahiptir.

Bankanız bu işlemi telefon bankacılığı yoluyla yapamadıklarını söyleyebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, bankaya giderek kredi kartı iptal işlemi için dilekçe vermeniz gerekir.

Kartımı İptal Ettirirsem, Kart İçindeki Puanlara Ne Olur?

Kredi kartları kullanıcılarına yaptıkları alışverişlere karşılık olarak belli bir miktar para puan sunmaktadır. Bu puanları herhangi bir ödemenizde kullanabilme hakkına sahip olursunuz. Kartınızı iptal ettirme kararı verirseniz ve içerisinde birikmiş puanınız varsa, kartın iptal olmasıyla birlikte kredi kartı puanları da iptal olur ve artık kullanamazsanız. Bu nedenle puanlarınızı kullanmak isterseniz, kredi kartı iptali için başvuruda bulunmadan önce puanlarınızı kullanmanız gerekmektedir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?; Kredi Kartı Borcum Bitmeden Kartımı İptal Ettirebilir Miyim?

Kredi kartı kullanıcıları açısından,  kartı kapattırma ya da iptal ettirme işlemlerinde yasal düzenlemeler göz önünde bulundurulduğunda, hukukun genellikle müşterilerden yana olduğunu söylemek mümkün. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da yaptığı son değişiklik ve düzenlemelerde, kredi kartı kullanıcılarının kapatma ve iptal işlemlerine herhangi bir kısıtlama getirmedi. Kullanıcı eğer kartını kullanmaya devam etmek istemiyorsa, kredi kartını her şekilde iptal ettirme hakkına sahiptir.

Yani kredi kartınızın borcu bitmeden kredi kartınızı iptal ettirmek için bankanıza başvurabilirsiniz. Kartınızı kapattırdıktan sonra kalan borcunuzun ödemesini banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?; Kredi Kartı İptal Ettirme Ücreti Var Mıdır?

Kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizde bankanız size hemen onay vermeyecektir. Müşteri olarak sizi kaybetmek istemediği için, kartınızı iptal ettirmemeniz adına birtakım avantajlar sunmaya çalışabilir. Siz kartınızı iptal ettirme konusunda kararlıysanız, en az bankanız kadar ısrarcı olmanız gerekir. Bununla birlikte bankaların yasal olarak sizden herhangi bir şekilde iptal işlemi için ücret talep etmesi yasaktır. Fakat size kredi kartı kapattırma cezası adı altında bir ücret çıkartabilir.

Bankalar sizden daha önce belirli bir tarihe kadar kredi kartınızı kapattırmamanız konusunda taahhüt aldıysa ve siz bu tarihten önce kredi kartınızı kapattırmak istediğinizi söylerseniz, bu noktada kredi kartı kapatma cezasına tabi tutulabilirsiniz. Aksi takdirde hem iptal hem de kapatma işlemi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ