Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

26 Ocak 2020

Sebeplerine göre Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır sorusuna yanıt vermek daha kolay olacaktır. Çünkü kredi kartının neden bloke olduğuna göz atılır. Arkasından da çözüme geçilir. Bunun için ilk etapta kredi kartlarının neden bloke edildiğine göz atmak gerekirse:

  • Kredi kartının kaybolması ya da çalınması blokeye sebep olur.
  • Kopyalama sonrasında da kredi kartına bloke gelir.
  • Şifre hatasından dolayı kart bloke
  • Borcun ödenmemesi ya da kartın ATM’de kalması da nedenler arasında.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Borç Yüzünden Bloke Edilen Kart Nasıl Açılır?

Borca bağlı olarak kredi kartı blokesinin çok sık gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmıyor. Adı üstünde kredi borcunu ödemeyen müşterilere karşılık bloke oluşturulur. Bunun için belirtilen süre ise 3 ay. Yani 3 aylık gecikme neticesinde kartın kullanımı durdurulur.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır sorusu için sebepler dikkate alınır. Örneğin borçtan dolayı bloke edildiyse ödeme yapmanız gerekir. Ancak ödeme sonrasında bloke kaldırılır. Ve kartın kullanıma açılması sağlanır. Borcun tahsil yoluna geçen müşteriler bloke sorununu ortadan kaldırmış olacaktır.

Hatalı Şifreden Bloke Edilen Kart Nasıl Açılır?

Kredi kartları müşterilerin belirlemiş olduğu şifreler ile güvenli tutulur. Şifreler eşliğinde alışverişe geçilir. Bu aşamada hatalı şifre giren vatandaşların kartları bloke edilir. Aynı şekilde ATM üzerinden hatalı şifre girmeniz de kartın bloke edilmesine neden olur. Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır merak edenler de:

  • Bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelidir.
  • Müşteri temsilcileri güvenlik açısından birkaç bilgi talep eder.
  • Bilgilerin doğruluğu neticesinde kartın açılması sağlanır.

Bankalar kartın başkaları tarafından kullanılması engellemek için bloke işlemlerine yer verir. 3 kere hatalı girilen şifre sonrasında kartın kullanılması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda kart sahipleri güvenlik bilgilerini sunarak kartı açabilir.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Kayıp – Çalıntı Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Yine bir başka sebep olarak kayıp ile çalıntı kartlar göz önünde bulundurulur. Ve yine güvenlik açısından kart iptalinin gerçekleşmesi esas alınır. Kartın çalınan ya da kaybolan müşteriler anında iptal edebilir. Özellikle de temassız kart kullanımından dolayı mağdur olmamak için anında kartın bloke edilmesi gereklidir.

Kart blokesi için müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir. Aynı zamanda mobil bankacılık ile kart bloke edilebilir. Bu gibi durumlarda kartın kullanılması mümkün olmaz. Ve banka tarafından müşteriye yeni bir kartın gönderilmesi uygun görülür.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır; Kalıcı Kredi Kartı Blokesi Kalkar Mı?

Geçici olan kredi kartı blokesi için yapılması gerekenler son derece basit. Temelde 3 aylık gecikmeden dolayı kartın kullanıma kapatılması söz konusudur. Müşteriler de bu süreçte ki borçları ödedikten sonra kartın kullabıma açılmasını sağlayabilir. Ancak kalıcı bloke durumunda aynı işlemlere yer vermek mümkün değil. Şöyle ki:

  • Yasal takibe düşen kartın açılmasına izin verilmez.
  • Yasal takip öncesinden borcun ödenmesi gereklidir.
  • Kalıcı kredi kartı blokesinin kalkmasına ilişkin herhangi bir işlem bulunmuyor.

Üstelik bu durum kredi notunu etkiler. Düzenli ödeme yapılmaması ve blokenin gerçekleşmesi kredi notunun düşmesine etki eder. Notun düşmesi ileriki zamanda kredi çekmenize mani olabilir. Bunun için kredi ödemelerini dikkate almak gerekir.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır; Kredi Kartı Blokesi Nasıl Anlaşılır?

Kartın hatalı şifreden dolayı bloke edildiğini anında anlarsınız. Gerek alışveriş sırasında gerekse ATM işlemlerinde bu konuya ilişkin açıklamalara yer verilir. Aynı zamanda SMS yoluyla bilgilendirilmenize özen gösterilir. Geçici bloke için bilgi sahibi olanlar anında harekete geçmelidir. Bu durumun kredi notunu etkilememesi için borcu ödemeniz ve kartınızı açtırmanız önem arz ediyor.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ