Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir

26 Ocak 2020

Bankalar kredi kartı almak için en az kaç ay sigortalı olunması gereklidir sorusuna yanıt veriyor. Hatta bununla sınırlı kalmayıp kredi kartı almak isteyenlere tüm şartlar arka arkaya sıralanmıştır. Şartlara uygun olan vatandaşların kredi kartı başvurularına onay verilir. İlk etapta sigortaya ilişkin detayları belirtmek gerekirse:

  • Çoğu banka en az 3 ay sigorta talebinde bulunuyor.
  • 3 ay kesintisiz olarak prim ödemesinin gerçekleşmesi gerekir.
  • Sigortalı çalışan olan kişilerin kredi kartı başvurularına olumlu yanıt verilir.

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir

Kredi Kartı Alırken SGK Önemli Mi?

Yukarıda belirttiğimiz gibi SGK kayıtları kredi kartı başvurularında dikkate alınır. Bu aşamada akıllara kredi kartı almak için kaç ay sigortalı olunması gereklidir sorusu geliyor. Soruya karşılık olarak her bankadan farklı yanıtlar veriliyor. Ancak temelde 3 aylık SGK kaydınızın olması istenir. Nadiren bu limit 6 ay olarak da ifade edili.

Kredi notu yüksek olan kişilerin sadece 3 ay kadar sigortalı çalışan olması yeterli. Geliri yeterli seviyede olanların da kredi kartı alması uzun sürmez. Kısacası kart temin edilirken birkaç durum göz önünde bulundurulur. Örneğin gelirin yüksek olması SGK kayıtlarının önüne geçebilir. Bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerinin SGK kayıtlarını dikkate almadan kredi sunar.

BAĞ – KUR Kredi Sigorta Süresi Nedir?

kredi kartı almak için kaç ay sigortalı olunması gereklidir sorusuna karşılık olarak BAĞ-KUR gibi diğer kurumlar da göz önünde bulundurulur. Nitekim vergi levhalı çalışan için farklı kredi şartları mevcut. Başvurular bu şartlara göre yanıtlanır. Örnek vermek gerekirse:

  • Vergi levhasında karın gözükmesi dikkate alınır.
  • İşletmenin minimum 1 yıldan uzun süredir aktif olması beklenir.
  • Kayıt süresi 1-3 yıl arasında ise kredi çıkar.

Bu şartlara uygun olan çalışanlar kredi için başvuruya geçebilir. SGK ile BAĞ – KUR arasında ki farklı göz önünde bulundurmak gerekir. Şartları dikkate alanlar istedikleri banka üzerinden kredi kartı için başvuruda bulunabilir.

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir

Kredi Kartı Almak İçin Emekli Sigortası Gerekli Mi?

Emekli olan vatandaşların kredi kartı almaları daha kolay. Düzenli bir gelire sahip olan emekliye çoğu banka kredi kartı sunar. Bu aşamada da dikkate alınan bazı hususlar mevcut durumda. Örneğin emekli gelirine bağlı olarak kredi kartı limitine karar verilir. Arkasından da emeklinin yaşı dikkate alınır.

Bankaların çoğu maksimum 65 yaş sınırına sahip. Ancak bazı bankalarda esneklik göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. Örneğin 70 – 75 aralığında olan emeklilere de kredi kartı sunan bankalar mevcut. Kredi kartı başvurusu için başta yaş sınırını öğrenmek önemli. Devamında da şubeden başvuruda bulunanlar kısa sürede sonuç alacaktır.

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir; Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

Başta kredi notuna bağlı olarak müşterilerin değerlendirilmesi esas alınır. Kredi notunun yüksek olması şansınızı arttırır. Tam tersi notun düşük olması halinde ise kredi kartı başvurularına red yanıtı verilmesi söz konusudur. Bu yüzden önce kredi notunuzu sorgulamanız faydalı olacaktır. Arkasından ise:

  • Başvuruda bulunan müşterinin gelir durumu incelemeye alınır.
  • Bankalardan geçmişte ki faaliyetleri dikkate alınır.
  • Mevcut borçlar ve otomatik ödemeler de göz önünde bulundurulur.

Örneğin geçmiş dönem borçları veya ödenmeyen taksitler kredi notunu düşürür. Bu durumda olan müşterilerin kredi kartı almaları mümkün olmaz. Aksine otomatik ödemelere yer verenlerin şansı daha yüksek. Zamanında kredi kartı ödemelerine geçen ve borca sahip olmayanların kredi kartları anında aktif hale gelir.

Kredi Kartı Almak için En Az Kaç Ay Sigortalı Olunması Gereklidir; Kredi Kartı Alabilmek İçin Şartlar Neler?

Bankaların benzer şartlar eşliğinde kredi kartı başvurularına yanıt vermesi dikkatlerden kaçmıyor. Mesela çoğunda sigorta günü olarak 90 yerini almıştır. 3 ay sigortalı olarak çalışan kişilerin şansı daha yüksek. 18 yaşını dolduran ve kredi notu yüksek olanlar da kredi kartı almak için harekete geçebilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ