Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu?

9 Şubat 2020

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu; Kredi çektiğinizde size sunulan kredi dosya masrafı tutarları, zaman zaman oldukça yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Böyle durumla kredi dosya masrafı geri alımı yapmanız mümkün.

Dosya masrafları kredi kullanıcılarının en çok şikayet ettiği noktalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bazı bankaların müşterilerine çıkardığı dosya masraflarının yüksek rakamlara ulaşması, durumu daha da katlanılmaz hale getirebiliyor. İzleyeceğiniz bazı adımlarla, dosya masraflarınızı bankalardan geri alabilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Artık kredi hesaplama araçları sayesinde, kredi çekmeyi düşünen birisi bankaya gitmeden çekeceği krediye dair hesaplamalarını kendisi yapabiliyor. Böyle bir durumda hesaplamalarını yapıp bankaya giden birisi, bankada hesaplarıyla uyuşmayan bir rakamla karşılaşabiliyor. Bunun nedeni, bankanın sizin hesaplarınıza artı olarak, kredi dosya masrafı eklemesi. Yani kredinize eklenen faiz ve kar payının dışında, banka sizden kendisi için de belli bir ücret almaktadır.

Birçok müşterinin şikayetçi olduğu bu masraf için bugüne kadar pek çok mahkeme kararı çıkmış olsa da henüz kredi dosya masrafına dair Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurulu resmi bir karar almış değil.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu; Kredi Dosya Masrafı Nasıl Alınabilir?

Normal şartlarda bankaların kredi dosya masrafı gibi bir ücret alması yasal değildir. Bu durum bankalara dile getirilse de genellikle bu ücreti alırlar ve şikayet için yasal yollara başvurmanızı söylerler. Eğer bu sürece girmek isterseniz, kesin olarak ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz.

Kredi dosya masrafı geri alımı için, bankanızdan birtakım belgeler toplamanız gerekmektedir. Bu belgeleri temin ettikten sonra, 3 bin TL ve üzeri dosya masrafları için Tüketici Mahkemesi’ne, Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne  başvuru yapabilirsiniz. Masrafınız 3 bin TL’nin altındaysa da Tüketici Hakem Heyeti’ne gitmeniz gerekir. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapacağınız başvurular için sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Başvuru sonucunuzu aldıktan sonra, sonuçla birlikte bankaya gidip ödemenizin yapılmasını talep etmeniz gerekir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu?

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Her şeyden önce kredi dosya masrafı geri alımı için krediyi çektiğiniz yerden, bu masrafı ödediğinize dair, elinizde bir belge olması gerekir. Bu belge bazı bankalar için müşteri hizmetlerinden talep edilmekte, bazı bankalarda da şubeden alınmaktadır. Bankalar sizden bu belgeler karşılığında ücret talep edebilir. Fakat talep edilen bu ücretler de haksız ücretler olduğu için, kredi masraf dosyasına dahil edilir. Yasal işlemler sonucunda olumlu yanıt aldığınız takdirde, bu ücretlerde size iade edilmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alımı Yapılabiliyor Mu; Banka Ödeme Yapmadığı Takdirde Ne Yapılabilir?

Tüm hukuki işlemler sonucunda, karar sizin lehinize olursa, bankanın ödeme yapmama gibi bir şansı yoktur. Ödeme alamadığınız takdirde, banka kararıyla talep icraya sunulur ve böyle bir durumda bankanız size 7 gün içerisinde ödeme yapmak zorundadır. Bankanız 7 gün içerisinde de size yapması gereken ödemeyi yapmazsa, bu kez icra işlemiz uygulanmaktadır. Bankalar genellikle icra durumuna girmeyi göze almaz ve ödemeniz 7 gün içerisinde gerçekleşir.

Dosya Masrafı Geri Alım Talebinin Olumsuz Sonuçlanma İhtimali Var Mı?

Bankalar, müşterilerinden aldıkları herhangi bir yasal geçerliliği olmayan bu ücretler konusunu, son dönemlerde oldukça abartmış durumdalar. Hal böyle olunca, yasal yollara başvurduğunuz takdirde kanun ve kurallar genellikle bankalardan yana olmayı tercih etmemektedir. Olumsuz sonuçlanması için küçük bir pay olsa da genellikle yapılan işlemler sonucunda dosya masrafı geri alım talebi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Bununla birlikte, 10 yılı geçmemiş kredi başvurularınız için dosya masrafı iade talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ