Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu

26 Ocak 2020

Vadeden sıkılanlar Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu merak ediyor. Aynı zamanda eline toplu para geçen müşteriler de kredilerini erkenden kapatmak için harekete geçiyor. Bu duruma karşılık indirimler ve cezalar sorgulanır. Şöyle ki:

  • İndirim vadeye bağlı faiz oranlarından dolayı gerçekleşir.
  • Faiz işlenmediği için toplam tutarın altında ödeme yapılır.
  • Bazı kredilerde bu işlem için cezalara yer verilir.

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu; Kredi Borcunu Erken Ödeme Avantajları Nelerdir?

Kredi borcunu erken ödeme yaparsak indirim olur mu merak edenlere ‘evet’ yanıtı geliyor. Aslında çekilen tutar üzerinden herhangi bir değişikliğe gidilmez. Sadece faiz oranlarına göre ayrı bir hesaplama yapılır. Ve daha fazla faiz ödemeyeceğiniz için bu size indirim gibi gelir. Başta da faiz oranından dolayı avantaj sağlar.

Kredi borcunu taksit taksit ödemekten sıkılan ya da kendini kötü hisseden müşteriler de erkenden kapatmak için harekete geçiyor. Örneğin ihtiyaç kredisi çekenler taksitleri bir an önce bitirebilir. Toplu ödeme sayesinde faiz ödememiş olursunuz. Yani toplamdan daha az bir ödeme yaparak daha avantajlı hale gelirsiniz.

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu

Kredi Borcunu Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi borcunu erken ödeme yaparsak indirim olur mu sorusuna karşılık faiz oranlarına ilişkin indirim sergilenir. Aslında indirim olmasa da ödenecek tutarın düşmesi söz konusudur. Bu durum ihtiyaç kredisinde geçerli olacaktır. Yani kredi türüne göre indirim yerine ceza uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse:

  • Konut kredisini erken ödeyenler ceza ödemek zorunda kalır.
  • Faiz oranları ve vadesi belli olduğu için konut kredisinde cezalar mevcut.
  • Vade sonunu beklemeden işleme geçenler ceza alacaktır.

Temelde ceza için 36 aylık vade dikkate alınır. Yani 36 aydan az vade kaldıysa sadece %1 oranından faiz ödemelerine geçilir. 36 aydan fazla vade için de bu oran %2 olarak hesaplanır. Ceza hesaplaması gerçekleşir ve müşteriden tahsisine yer verilir.

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu; Bankaların Erken Borç Kapatma Kampanyaları Var Mı?

Bankalar erken ödemeye karşılık faiz oranları üzerinden indirim paylaşımlarında bulunur. Bunu duyan müşteriler de taksitlerini tek elden çıkartmak için harekete geçer. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ihtiyaç kredisi için indirim uygulanır. Hatta bazı bankalar sadece indirim ile sınırlı kalmaz. Devamında erken ödeme kampanyaları da gelmekte.

Örneğin Ziraat Bankası bu alanda avantajlı olan bankalar arasında. VakıfBank ile HalkBankası da göz önünde bulundurulabilir. Son olarak zaman zaman Kuveyt Türk Katılım Bankası da avantajlarını duyuruyor. Özel faiz indirimlerine yer veren bankalar müşterilerinin dikkatinden kaçmıyor. Ve de borcu olan müşteriler vadeyi beklemeden kapatmayı tercih ediyor.

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu; Kredi Borcunu Erken Ödeme Türleri Nelerdir?

Bankalar erken ödeme kampanyaları ve faiz oranları için paylaşımlarına devam ediyor. Aynı zamanda hepsinde birkaç farklı türden erken borç ödemesine yer verilir. Bunları değerlendiren müşteriler de aralarından seçimini yaparak harekete geçebilir. Şöyle ki:

  • Krediyi erken kapatmak başta geliyor.
  • Taksit gününü beklemeden ödemelere geçilebilir.
  • Ara ödemelere bağlı olarak işlem görülebilir.

Bu ödeme seçenekleri ile borcun erkenden kapatılması mümkün olacaktır. Erken kapatma ile beraber daha az ödeme yapmış sayılırsınız. Nitekim faiz oranları işlemez. Bu durum toplam kredi tutarını etkiler. Yani normal kredi tutarına göre indirimli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirmeniz esas alınır.

Kredi Borcunu Erken Ödeme Yaparsak İndirim Olur Mu; Kredi Borcu Erken Ödeme Süresi Nedir?

Kredi alan kişilere en başta cayma süresine ilişkin detaylar aktarılır. Erken ödemeye ilişkin herhangi bir şarta sahip olmaması dikkatlerden kaçmıyor. Öncelikle 14 günlük cayma süresi devreye girer. Yani bu süreçte kredinizi iptal etmeniz mümkün olacaktır. İptal etmeyenler taahhüt üzerinden ödeme yapmak zorunda. Erken ödemeye ise istediğiniz zaman geçmeniz mümkün.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ