Kosgeb - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb

11 Şubat 2020

"<yoastmark

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı herkesin bildiği adıyla Kosgeb Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından çıkarılmış, 1990 yılın kurulmuş olan devlet kurumudur.

Kosgeb Nedir

Kobi açılımı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olan kobiler büyük şirketler yanında iyice küçülmesin ve ülke ihracata katkıda bulunmaları sağlamak amaçlı kurulmuştur Kosgeb. Girişimci olarak işletme sahibi oldunuz fakat kapasitenin çok azaldı zorluklar yaşıyorsunuz işte bu anda da Kosgeb yardımınıza geliyor. Diğer bir amacı açılan yeni işletmelerin durakladıkları zamanda hemen kapanmaması, yok olmaması için size yardım ediyor. Kosgeb, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (kobilerin) pazarda etkilerini arttırmalarını amaçlamakta. Diğer yandan kobilerin sanayide bulunan payını arttırmak istemekte kosgeb. Başka bir amaç ise kobiler arasındaki rekabeti arttırarak pazarı hareketlendirmektir. Kosgeb işletmeniz için yapacağınız Ar-Ge çalışmalarınıza destek olarak gelişmeniz büyümeniz için size yardımda bulunur.

 

Kosgeb

Kosgeb Başvuru

Başvuru yaparken Kosgeb sitesinde bulunan formdaki bilgileri doldurmak gerekmektedir. Beş sayfalık olan başvuru formundaki bilgileri E-Devlet üzerinden doldurmanız gerekmektedir. Doldurulması gereken bilgiler;

İşletme adı, vergi no, adresi, kuruluş tarihi, daha önceden alınmış olan herhangi bir destek var mı gibi alanlar birinci sayfada yer alıyor.

Üçüncü sayfada girişimci bilgileri istenmekte. Girişimcinin adı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, öğrenim durumu, katılmış olduğunuz kurs olup olmadığı konusunda bilgiler istenmekte sizden.

Dördüncü sayfa girişimcinin bilgilerinin bir yerde yazıldığı yada ortak bulunuyorsa ortağın bilgilerinin genel şekilde yazılması için gerekli alanları olan bir sayfa sizin doldurmanız için hazırlanmış.

Beşinci ve son sayfada işletmenin ne için destek istediği bilgileri isteniyor. İstediğiniz destek kuruluş desteği mi? Kuruluş döneminde ise makine, ofis malzemesi gibi giderler için mi destek isteniyor? Bir diğer destek türü işletme giderleri desteği bu desteğin içinde kira ve personel giderleri bulunmakta. Son destek türü ise sabit yatırımlı yani geri ödemeli destek türü mü? Hangisini istiyorsanız onun için gerekli olan alanı doldurduğunuz zaman başvuru yapabilecek formu hazırlamış oluyorsunuz. Söylediğimiz gibi bütün bu form E-Devlet üzerinden doldurularak başvuru yapılacaktır.

"<yoastmark

Girişimcilik Kursu

Kosgeb kursu amacına göre iki seçenek bulunmakta. Bunlar geleneksel girişimci eğitimi ve ileri girişimci eğitimi olarak iki seçenekte sizinle buluşmakta. Geleneksel girişimci eğitiminde size verilmek istenenler işinizi kurup ve işinizi yürütmeniz için gerekli olan bilgiler, işyerinizde olabilecek sorumluluklarınızı fark etmeniz ve iş fikrinizi şekillendirerek iş modeli oluşturacak bilgileri edinmeniz hedeflenmekte. İleri girişimci eğitiminde ise teknoloji ve imalat gerektiren sektörlerde iş olanakları açabilecek girişimcilere gerekli bilgilerin sunulması. İhracat yapabilecek, marka değeri artabilecek işletmeler, istihdam yapısı yüksek olacak işletmelerin teknolojiyi kullanarak daha iyi yerlere gelebilmesi için alabileceği eğitimler. Bu eğitimleri e-Akademi denilen platformda yapabilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ