Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği

22 Şubat 2020

"<yoastmark

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır

Kosgeb destek programlarında işletmenizde çalıştırabileceğiniz lisans mezunu yani üniversite mezunu insanların maaşının belirli kısmını karşılamaktadır bu Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği olarak geçmektedir. Kosgebin bu destek programından yararlanmak istiyorsanız sistemde kayıtlı olmanız gerekmektedir. Kosgeb Kayıt ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgileri ve nasıl yapıldığı konusundaki bilgilere sitemizdeki yazıda bulabilirsiniz bunun için kosgeb sekmesine girmeniz yeterli. Kosgebin destek verdiği meslek dallarından birine sahip değilseniz size destek verilmeyecektir. Destek programlarına başvuru yapılırken internette doldurduğunuz formu teslim etmeniz gerekmektedir. Bu formun yanında genel desteklerin içinde bulunan Nitelikli Eleman başvuru formunu doldurup onu da teslim etmeniz gerekmektedir.

"<yoastmark

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Kimler için Faydalanabilir

Sizin işletmenizde son bir yıl içinde çalışmamış olan bir üniversite mezunu için aynı zamanda işletmenizde tam zamanlı çalışacak biri içinde bu desteği isteyebilirsiniz. Kosgebin bu desteği bölge bölge değişebilir, iki yıllık yüksek meslek okullarından, dört yıllık fakültelerden ve yüksek lisans yapanlardan alacağınız çalışanlar için alınabilir. Bölge bölge değişiklik gösteren destek 1. Bölgelerde yüzde 50. Bunların yanında ikinci, üçüncü ve dördüncü bölgelerde yüzde 60, son olarak beş ve altıncı bölgelerde yüzde 70 oranında destek sunmaktadır. Tabi kosgeb bunlar için bir üst limit koymuştur 2 yıllık mezunlar için en fazla verdiği destek 1.500 TL. Bu fiyat 4 yıllık mezunlar için 2 bin TL, yüksek lisans yapmışlar için 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Örneklerle açıklayacak olursak İstanbul birinci bölge 2 yıllık mezun çalıştırıyorsunuz ve 2 bin TL maaş veriyorsunuz kosgeb bin TL yardım yapacaktır size. Aksaray ikinci bölge olarak geçmekte orda çalıştırdığınız 4 yıllık mezunun maaşı 2 bin TL kosgebin desteği ise 1.200 TL olacaktır.

İşletmeler Bu Destekten Yararlanmak için Hangi Şartları Yerine Getirmeli

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği almak isteyenler ilk olarak yukarıda söylediğimiz gibi kosgebin sistemine destek olmanız gerekmektedir. İşletme geliştirme desteğine katılmış olması gerekmektedir. Almak istediğiniz kişi 12 ay boyunca yanınızda çalışmamış olması gerekmektedir. Almak istediğiniz eleman en az meslek yüksek okulu yani 2 yıllık bir üniversite bitirmiş olması gerekmekte. Çalışanınız tam zamanlı çalışmalı part time yani yarı zamanlı olarak kabul edilemez. Elemanı almadan önce bu desteğe başvuru yapmanız gerekir. Bütün elemanlarınız için bu destek çıkmayacaktır en fazla 2 kişi için bu destek yapılmaktadır. Son olarak işletmenizde en az beş sigortalı çalışanınız bulunmalıdır.

"<yoastmark

Nitelikli Eleman Desteği Neden Önemli

Nitelikli iş gücü ile ticari faaliyetlerinizin yürütülmesi oldukça kolaylaşacaktır. Hem gerekli donanıma sahip çalışanları bünyenizde çalıştırarak vizyonunuz artacaktır aynı zamanda başarıyı yakalama oranınızda artacaktır. Yeterli donanıma sahip elemanlarla işletmenizi büyüterek markalaşma durumuna kadar gidebilirsiniz. Ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlamış olursunuz bunun yanında üniversite mezunu işsiz sayısında da azalma sağlanmış olur.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ