Kosgeb Nedir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Nedir

18 Şubat 2020
Kosgeb Nedir

Kosgeb Nedir

Kosgeb Nedir sorusu sorulduğunda cevabı kobi olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ülke ekonomisinde paylarını arttırmak için kurulmuş olan devletin bir kurumudur. Kobilerin ekonomiye katkılarının arttırılmasının yanında birbirleri arasında rekabet arttırarak da ekonomiye destek sağlanır. Bu rekabet pazarı canlandırır. Canlanan pazarda alım satım oranı artar ve bu şekilde ekonomik hareketlenmeler olur.

Kosgeb Nedir ve Hangi Bakanlık Tarafından Desteklenmekte

Kosgebin açılımı küçük ve orta ölçekli geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak geçmekte ve yukarıda bahsedildiği gibi kobilere destek için kurulmuştur. Bu kuruluş devletin bir kurumu olduğu gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. Kuruluş tarihi ise on iki nisan 1990 şeklinde olup 3624 sayılı yasa çerçevesinde kurulmuştur. Bay veya bayan fark etmeden Ülkemizin vatandaşı olan herkes buna başvuruda bulunabilir. Eskiden 30 bin hibe 70 bin geri ödemeli faizsiz kredi sağlarken yapılan güncellemelerle şimdi 50 bin hibe 100 bin geri ödemeli faizsiz kredi sunmakta. Yani toplam yapılan destek tutarı yeni güncelleme ile 150 bin TL sularına çıkmıştır. Farklı destek dallarında bu tutar birkaç milyon TL seviyesine çıkabiliyor. Bu da ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğinize göre değişmekte.

Kosgeb Nedir

Kosgeb Nedir

Kosgeb Destekleri

Kosgeb Nedir ve ne destekleri vardır sorusuna cevap olarak.Eskiden destek başlıkları daha fazla olmakla birlikte şimdi yapılan güncellemelerde bazı desteklere başvurular bitirilmiştir. İleri zamanlarda belki yeniden başvuruya açılabilir. Kapatılmayan başvuru başlıkları şu şekildedir, girişimcilik destekleri, AR-GE, üretim ve yerlileştirme destekleri, işletme geliştirme, büyütme ve uluslararasılaşma destekleri, kobi finansman destekleri, laboratuvar destekleri olmak üzere beş destek türü bulunmakta. Siz bu beş ana başlık altında almak istediğiniz yardıma göre ve almak istediğiniz desteğe göre başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru yaparken izleyeceğiniz adımları detaylı şekilde sitemizin kosgeb sayfasında bulunan yazılarda bulabilirsiniz.

Kosgeb Desteklenecek Proje Konuları

İşletmelerin destek alabilmesi için belirli iş alanları olduğu gibi desteklenecek olan projelerinde konuları vardır. Desteklenecek proje konuları üretim, yönetim ve organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans gibi birçok konuda sunulan projeler desteklenenler arasındadır. Projenizi hazırlarken bu konulardan biriyle alakalı olarak hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır. Kosgeb Nedir sorusunun yanında proje ile konuları yine sitemizde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kosgeb Nedir

Kosgeb Nedir

Kosgeb Destek Programı

Proje hazırlama kapasitesi düşük olan kobilerin de kosgebin faydalarından, hibelerinden yararlanması, kobilerin kaliteli mal üretmeleri amaçlanması. Bunların yanında kobiler arası rekabeti arttırmak, işletme düzeylerini arttırmak ve genel işletme geliştirilmesi sağlanmak için yapılan destek programıdır. Bu desteğin amaçladığı bir diğer ve son amaç ise kobilerin hem yurt içi hemde yurt dışı pazarında bulunan paylarının arttırılması amacıyla tanıtımlarının iyi yapılmasıdır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ