Kosgeb Kredi - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Kredi

20 Şubat 2020

"<yoastmark

Kosgeb Kredi esnafımızın kredi ihtiyaç duyduğunda, kobiler sıkıştıklarında devlet kurumu kosgeb devreye giriyor ve anlaşmalı bankalardan 300 bin TL ye kadar kredi çekebiliyorlar. Çektiğiniz kredinin faizi kosgeb tarafından karşılamaktadır yani kosgebe başvuru yaptığınızda kabul edildiğiniz taktirdi kosgeb size faizsiz kredi imkanı sunmuş oluyor. Kobiler, işletmeler yani esnaflarımız bu yılda bu desteğe başvuru yapabilirler bu konuda herhangi bir şekilde değişiklik yapılmadı.

Kosgeb Kredi Amacı Nedir

Devletimizin genel olarak bu kurumu kurduklarında amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin nakit ihtiyaçlarına finansman destek olarak biraz yüklerini azaltmaktı. Bu yapılırken bunun yanında Devletimizin asıl amacı esnafların, kobilerin istihdama destek olmaları ve katılmaları aynı zamanda üretim kaliteleri arttırarak uluslararası pazara katılmaları. Kosgeb Kredi verilmesin asıl amacı budur aslında.

"<yoastmark

Kosgeb Kredi Vadesi ve Miktarı

Bu destekten alacağınız krediyi her bankadan alamamaktasınız. Alınacak banka kosgeb tarafından anlaşmalı olan bankalardan olmalıdır. Bankadan alınacak para güncel faiz oranlarına göre faizi belirlenip verilmektedir. Güncel faizle belirlenen krediyi ödemek için azami 4 yıl yani 48 ay vade ile verilmektedir. Kobilerin ilk önce kendilerini toplamaları için geri ödemesiz dönem belirlenir, bu geri ödemesiz dönem belirlenirken bankalarla kararlaştırılıp yapılan anlaşmada buna yer verilmekte.

Eğer şartları sağlıyorsanız size de çıkabilir ve gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

Şartları Nelerdir

İlk şart kobilerin, esnafların, işletme sahiplerinin daha önce bu desteğe başvuru yapıp almamış olması gerekir. İkinci şart ise başvuru yaptığınız tarihte işletmenizin çalışıyor durumda ve vergi kaydınızın bulunması gerekmektedir. Üçüncü şart kosgebe kaydı yapılmış olmalı ve beyannamesi güncel bir şekildi olmalı, eğer bu işlemi yapmadıysanız krediye başvurmadan önce kayıt işlemini yapabilirsiniz. Dördüncü şart kredi anlaşmalı bankalardan sağlanmaktadır eğer kredi notunuz kötü ise banka size krediyi çıkartmayıp banka tarafından reddedilir. Böyle bir durumda kosgebin sağlayabileceği herhangi bir şey yoktur. Çünkü kosgeb kredinin sadece faiz kısmını ödemekte eğer siz kredi değil de hibe istiyorsanız onun için yapılması gerekenleri diğer yazılarımızda bulabilirsiniz. Son şart ise eğer bakanlık tarafından ayrılan bütçe bittiği zaman bu destek programı durdurulur.

"<yoastmark

Anlaşmalı Olan Bankalar

Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, Qnb Finansbank, Vakıfbank, Garanti, Halk bankası anlaşmalı olan bankalardır. Bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz kosgeb size desteği sağlayacağını söylerlerse. Bu seneden sonra bu bankaların anlaşmasının olup olmayacağı belli olmayıp yapılacak yeni anlaşmalara bağlı bir şekilde belli olacaktır. Kosgebin istediği belgeleri başvuru tarihinden önce hazırlayıp sunmanız sizin yararınıza olacaktır olası bir yoğunluk sıkışma halinde geride kalabilirsiniz. Diğer bir tavsiye ise desteğe başvurmadan önce kredi notunuzu düzeltmeniz yönündedir aksi taktirde size kredi çıkmayabilir. Bu süreçleri düzgün bir şekilde atlatan ve iş planları güzel bir şekilde hazırlayıp sunan kobiler destekten yüksek oranda yararlanabilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ