Kosgeb Kayıt - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Kayıt

21 Şubat 2020
Kosgeb Kayıt

Kosgeb Kayıt

Kosgeb Kayıt Nasıl Yapılır

Esnaflar, kobiler, işletme sahipleri Kosgeb Kayıt olmak istediklerinde yapacaklara bütün işlem adımları sizin için sunuldu. Öncesinde kosgeb hakkında bahsedelim, kosgeb Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca kurulmuş olan bir Devlet kurumudur. Kosgebin açılımı nedir diye soracak olursanız küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi başkanlığı olarak geçmektedir. Bu Devlet kurumu kosgebin amacı ise ülke ekonomisine katkıda bulunacak, pazarı canlandıracak, pazarda rekabet ortamı oluşturabilecek işletmelere finansal destek sağlayıp bu işletmelerin hayatta kalmasını hedeflemekte. Kayıt işlemleri nasıl olacağı hakkında diğer yazılarımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Kosgeb Kayıt İşlemleri

Sizde işletme sahibisiniz ve kosgebin destek programlarına başvuru yapmak istiyorsunuz, bunun için ilk yapmanız gereken kosgebin sitesine girip kayıt olmanız. Altı çizili yerden kosgebin sitesine geçiş yapabilirsiniz. Kosgebin sitesine girdikten sonra kobilere ayrılmış olan bölümden kosgebe ilk giriş yazan yere tıklamanız gerekmektedir. Açılan diğer sayfada ilk başvuru seçeneğini seçmeniz gerekiyor, önünüze gelen yerde sizden istenilen bilgileri doldurmanız. İstenilen bilgiler işletmenizle ilgili olarak işletmenizin adı, statüsü, yapmış olduğunuz iş ve vergi numarası gibi bilgiler sizden istenmektedir. Kosgeb Kayıt bu bilgilerden sonra sisteme girebilmeniz için sizin bir kullanıcı adı ve şifresi belirlemenizi ister. Bunları belirledikten sonra yapılacak son işlem ise kobi beyannamesini yapmanız bunu da yaptıktan sonra kayıt işlemini tamamlamı oluyorsunuz.

Kosgeb Kayıt

Kosgeb Kayıt

Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur

İşletmenizin, dükkanınızın kobi destek programlarından yararlanmasını istiyor iseniz kobi beyannamesi formunu ve istenilen diğer bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu formu ve bilgiler internet üzerinden dolduruluyor ve sonrasında çıktı alınıyor. Aldığınız çıktıya kaşenizi ve imzanızı atarak bulunduğunuz bölgedeki kosgeb yetkililerine vermeniz gerekmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi beyanname Kosgeb Kayıt işleminin son adımıdır. Diğer kayıt işlemlerini bitirdikten sonra beyannameyi doldurmanız gerekmektedir. Kosgebin sitesinde bulabileceğiniz E-Kobi bölümünden beyannameyi doldurabilirsiniz. E-kobi yazısına tıkladığınızda sizden belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifresini girmenizi isteyecektir. Bu formu doldururken çok dikkatli olmalısınız çünkü yapacağınız yanlış bir bilgi girişi size ceza olarak dönebilir. O yüzden burada istenilen bilgileri eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde 15 dakika içinde tamamlayıp sisteme girişini sağlamanız gerekmekte. Bu işlemi bitirdikten sonra doldurduğunuz formunuzu yazıcınızdan yada başka bir yerden çıkartıp imzalayıp kaşeleyin. Son hale gelmiş formunuzu ve kosgebin diğer istediği belgeleri toplayarak hepsini bölgenizde bulunan yetkili yere götürmeniz gerekmektedir. kosgebin istediği diğer belgeler; imza beyannamesi, ticaret sicil veya esnaf sicil gazetesi, faaliyet belgesi bu üç belge formunuzun yanınızda olmalı teslim ederken.

Kosgeb Kayıt

Kosgeb Kayıt

Kosgeb Girişimcilik Destekleri

Kosgeb girişimcilik desteklerine devam etmekte ve bu destek programları birçok alanda mevcut. Toplamda 150 bin TL’ ye kadar destek sağlayabilmekte bunun 50 bin TL’ si hibe geri kalanı ise faizsiz kredi olacak şekilde. Faizsiz kredi hakkında daha fazla bilgi için sitemizde bulunan kosgeb kredi yazısına bakabilirsiniz.

Hibe verilirken işletme giderleriniz için 2 bin TL. Diğer gereçler için makine, ofis donanımı, yazılım, masa ve benzeri şeyler için 18 bin. Kiranız için aylık en fazla 5 bin toplamda 30 bin vermekte. Toplamında ise 50 bin TL hibe yani geri ödemesiz olarak size parayı bağışlamakta. Tabi kosgebin şartlarını sağlıyorsanız size bu yardım yapılır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ