Kosgeb Girişimcilik - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Girişimcilik

19 Şubat 2020
Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb Girişimcilik yeni bir işletme kurmak isteyenlere, kendi işinin patronu olmak isteyenlere Girişimcilik Destek Programı ile yapılan destekleri bu sene itibari ile güncelledi. Bu desteğin yeni adı kosgeb de girişimciliği geliştirme destek programı olarak geçmektedir. Hibe desteğini de arttıran kurum hibe aralığını altmış bin ile üç yüz yetmiş bin (60.000 TL – 370.000 TL) olarak güncellemiştir. Kuracağınız işe, işin çalışma alanına göre hibeler değişmekte. Hibenin yanında isteğiniz doğrultusunda faizsiz kredi imkanı da sunmakta kosgeb. Yeni kurmuş olduğunuz işletme kosgebin belirlemiş olduğu iş kollarının içinde olması lazım size hibe verilmesi için.

Kosgeb Girişimcilik Geliştirme Destek Programı

Şu an desteğin adı güncellenmiştir. Önceden adı girişimcilik destek programı iken şu anda girişimciliği geliştirme destek programı olarak yenilendi. Önceden tek ana başlık vardı altında dalları yoktu. Yapılan güncelleme ile bu programın altında iki tane alt dal çıkarıldı bunların birincisi geleneksel girişimci desteği, diğeri ise ileri girişimci desteği olarak geçmekte. Kosgebin bu yıl yapılan yeniliklerinin dışında değişmeyen şey ise başvurudan önce sizin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız. Bu eğitimde de değişiklikler olmuştur önceden konferans salonları gibi yerlerde verilen eğitim artık internet üzerinden uzaktan eğitim adı altında da alınabilmekte. Yani isterseniz yine konferans salonları gibi yerlerden de alabilir isterseniz uzaktan eğitimi seçerek eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Eğitim sonrası sahip olacağınız, almaya hak kazanmış olduğunuz bir sertifika verilecektir. Hibe başvurularını yani destek programlarına başvuruyu sertifikayı aldıktan sonra yapabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb Geleneksel Girişimcilik Desteği Programı

Kosgeb Girişimcilik bu destek programını kendi işinin patronu olacak yani yeni iş kuracak girişimciler için oluşturmuştur. İşletmeniz ister gerçek kişiler tarafından kurulmuş olsun isterse sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olsun kurulmuş olan işletmenin kosgebin desteklediği iş dallarında olması gerekmektedir. Eğer iş fikriniz imalat sektörü içinde bulunan dalların içinde yer alıyorsa başvuracağınız destek programı bu değildir. Ama iş planınız imalat sektöründe bulunan işlerle alakalı değilse başvuru yapacağınız destek programı budur. Programda yapılan güncellemeler doğrultusunda hibeler artık çalıştırdığınız sigortalı kişilerin primine göre, kiranıza göre şekil almaktadır. Daha önceleri bu almış olduğunuz iş makineleri, arsa giderlerine de destek verirken artık onlar çoğunlukla kalktı. Hibe verilirken size ilk kuruluş desteği olarak beş bin TL verilir sorgusuz sualsiz bir şekilde. 12 ay sonra çalıştırdığınız kişilerin sigorta primlerine göre 20 bin TL’ ye kadar yine bir para hibe ediyor bu hibe ikinci yılda devam edebiliyor. Bir de eğer 30 yaşından genç, kadın, gazi ve şehit yakını, engelli iseniz kosgeb size 5 bin TL daha hibe desteğinde bulunuyor.

Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb Girişimcilik

Kosgeb İleri Girişimci Desteği Programı

Eğer iş fikriniz Kosgeb Girişimcilik tarafından belirlemiş olduğu iş alanlarının imalat kısmının içinde buluyorsa başvuru yapacağınız destek programı budur. Diğer bütün konular aynıdır. Bir farklılık yoktur yapılan yardımlar birebir aynıdır. Eğer faizsiz kredi almak istiyorsanız bu durumu belirtip ona göre almanız gerekmektedir. 100 bin TL olarak almak istediğiniz miktarın yine 60 bin TL hibe adı altında geri kalan 40 bin TL faizsiz kredi olarak size sunulacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ