Kosgeb Girişimcilik Kursu - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Kosgeb Girişimcilik Kursu

16 Şubat 2020

"<yoastmark

Kosgeb Girişimcilik Kursu ya kurslarına katılanlara gerekli şartlar sağlandığında kosgeb hibe veya kredi vermeye 2020 yılında da devam etmekte. Hibe almak için şartlar vardır. İlk şart olan kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu için ne yapılması gerekmektedir, nereye başvurulmalı gibi konuları yazımızda yazdık.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nasıl Düzenlenir

İşkur ve kosgeb bu kursları tüm illerde düzenli olarak vermektedir. Ve bütün ülkedeki Kosgeb Girişimcilik Kursu ücretsizdir. Bu kurslara 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak şartıyla herkes katılabilir ve herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. İşkur ve kosgeb her ilde belirlemiş oldukları tarihte ve belirlemiş oldukları yerlerde kursları vermektedirler. Eğitime başvurmak istiyorsanız kursun başlamasından beş gün önce başvuru işleminizi gerçekleştirmiş olmanız gerekmekte. Kursların tarihleri kosgeb sitesinde yayınlanmakta.

"<yoastmark

Kosgeb Girişimcilik Kursuna Kimler Başvurmalı

Hibe alabilmeniz için yapmanız gereken ilk adım yukarıdaki kursu tamamlamış olmanız. Kurs bittikten  sonra size sertifika verilecektir, bu sertifikadan sonra adımları tamamlayıp başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İşletmenizi kendiniz kurmanız gerekir. Kurulmuş işletmenizin kosgeb veri tabanına kaydını yapmanız gerekmektedir, iş planınızı veya fikrinizi diğer işlemleri tamamladıktan sonra kosgebe sunmanız gerekmekte. Adımları başarıyla gerçekleştirmiş olan ve onay alan projelere hibe ve faizsiz kredi sunulmakta.

Kosgeb Girişimcilik Kursu başvurularında bir takım mülakat yapılmaktadır, mülakatta sorulan soruları cevaplayıp geçen kişiler 32 saatlik kursu almaya hak kazanmakta. Mülakatta açılmış olan ya da açılacak olan işletmenin sektörü ile ilgili bazı sorular sorulup bilgi derecenizi ölçmektedirler. 32 saatlik kursa katılım yapılması gerekmektedir. Kurs bitiminde size sertifika verileceğini söylemiştik. Sertifikadan sonra bütün hibelere başvuru hakkınız doğmakta. Başvuruyu da yukarıda söylediğimiz gibi iyi hazırlanıp yapmanız gerekmekte.

Kosgeb Kursunun İçeriği

Kurs şehrin değişik yerlerinde verilebilir bunlar üniversiteler, belediye konferans salonları veya atölyeler olabilir. Kursa 15 kişilik sınıflar kurarak devam edilmekte. Kursu anlatan kişiler ise işletme branşına göre olan öğretim görevlileri veya kosgebin kendi yetkilileridir. Dersin içeriği ise yapılacak olan iş fikrinin bulunması veya projesinin belirlenmesine yardımcı olmak. Bunun yanında pazarlama tekniklerini öğrenerek pazarlamanın üretim bazlı olanının nasıl yapıldığı hakkında bilgilerde verilmektedir. Son olarak işletmenin ve iş yerinin yürütülmesi, yönetimi ile ilgiler verilerek toplamda 32 saat bir eğitim verilmiş olmaktadır. Önceden kurs saatleri daha fazla olmakta birlikte bu yıl yapılmış olan yenilikle güncel olarak 32 saat belirlenmiştir. Kursa yapılan katılımlar oldukça önemli olup dikkate alınmaktadır.

"<yoastmark

İş Planı Hazırlama

Hibe alabilmeniz için en önemli unsurlardan biri iş planınızın düzgün olması, özenle hazırlanmış ve gerçeği yansıtmasıdır. Kursta plan oluşturmanız için size gerekli olan bilgiler verilmektedir. Bu şekilde planı oluştururken zorlanmamanız hedeflenmektedir. Kursa katılım gösterme konusu burada işinize oldukça yaramakta. Zorlandığınız yardım almak istediğinizde size ders veren kosgeb görevlileri size destek olabiliyorlar. Fakat derslere katılmış olmanız onların da dikkat ettiği bir faktör. Sonuçta yapılacak olan bu iş planlaması ile kosgeb yetkilerine sunum yapacaksınız. Yaptığınız bu sunum sizin hibe alıp alamayacağınızı belirlenecektir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ