KOSGEB Destekleri - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

KOSGEB Destekleri

12 Şubat 2020
KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekleri değişik alanlarda yapmak istediğiniz çalışmalar için, işyerinizi büyütmek istediğinizde ya da kendi işinizin patronu olmak için kuracağınız yeni işletmeye destek olmaktadır. Peki 2020 yılında bu desteklerde neler oldu değişikleri nelerdir? Sizin isteğiniz doğrultusunda hangi destek seçeneğine başvurmanız gerekmektedir? KOSGEB desteklerine başvurmak için gerekli şartlar nelerdir? Bu tarz aklınızda oluşan oluşabilecek konuları sizler için derledik. Dilerseniz ilkiyle başlayalım.

KOSGEB Destekleri Nelerdir

KOSGEB Destekleri içinde ilk sırada olan Girişimcilik destekleridir ve ikiye ayrılmaktadır, ilki girişimcilik geliştirme destek programı, ikincisi ise girişimcilik destek programı. İkinci olan girişimcilik destek programının başvuruları 31.12.2018 de kapatılmıştır. Artık sadece girişimcilik geliştirme destek programına başvuru yapılmaktadır. Programın önceliği size iş kurup işi nasıl yürütüp ilerletebileceğiniz konusunda bilgiler vermek. Başarıya ulaşmış olan iş uygulamalarınızın veya iş fikirlerinizi ödüllendirerek size pazarda yer alan diğer işletmelerin arasına sokmak istemekte. Öte yandan işletmenizin en kırılgan olduğu dönemde sizin yanınızda durup destek olarak işletmenizin hayatta kalmasına da yardım edebilir. Genel olarak yeni işletmelerin kurulması için ve onların ilerleyerek ekonomiye katkı sağlaması için onlara yardım eden destektir.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekleri

AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

Bu destek KOSGEB Destekleri arasında ikinci sıradır. Kendi içinde dörde ayrılmaktadır bunlar AR-GE, Endüstriyel uygulama, Kobi Teknoyatırım ve Stratejik Ürün olmak üzeredir. Bunların içinden endüstriyel uygulama başvuruları 2019 yılında bitmiştir. Diğerleri ise devam etmektedir.

AR-GE desteklerinin amaçları açılışından da anlaşılacağı gibi araştırma ve geliştirme üzerine yapılan yatırımlara destektir. Bu şekilde teknoloji takip edilerek teknoloji ile gelişerek yenilikçi bir üretim ve pazar hedeflenmektedir.

Kobi Teknoyatırım en çok destek verilendir. Bunda Ar-Ge sonucu bulmuş yada geliştirmiş olduğunuz ürünün üretimi ve ticarete sokularak ülkenin ekonomisine katkıda bulunması için destek olunması hedefleniyor.

Stratejik Ürün destek programında ise destek yine oldukça fazladır. Yüksek teknoloji seviyeli sektörlerin ülke ekonomisine katkısı büyük olan ürünlerinin üretimlerini arttırmak amaçlanmaktadır.

Kobi Finansman Destekleri

Bu destek türü de kendi içinde iki farklı şekilde ayrılmakta, ilki kobi finansman destek programı, diğeri gelişen işletmeler pazarı kobi destek programı. Kobi finansman desteğin amacı kobilerin finansal sorunlarını çözmek isteyerek bu şekilde üretim, kalitelerini arttırarak uluslararası pazarda yerlerini almaları.

Gelişen işletmeler pazarı kobi desteği ise umut veren büyüyeceği düşünülen kobilerin İstanbul borsasına girmelerine yardım ederek büyümelerine destek olmaktır.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekleri

Kosgeb Laboratuvar Hizmetleri

Kobilerin yada diğer işletmelerin ürün kalitelerinin artması, uluslararası firmalarla rekabete girecek duruma gelmeleri, birçok ürünün dışarıdan almak yerine ülkemizde üretilmeleri için gerekli teknik bilgilerin verilmesi için toplam 5 ilde 8 laboratuvar bulunmakta ve Kosgeb bünyesinde hizmetini vermektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ