Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı

26 Mart 2020

"<yoastmark

Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ülkemize de mart ayı itibarı ile kendini göstermeye başladı ve dikkat etmemiz gereken zamanlar geldi. Salgının yayılmaması için Sağlık Bakanlığı tarafından tedbir amacıyla birçok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. İşletmelerini tedbirler nedeni ile kapatan esnaf maddi olarak ciddi kayıplar ve esnafı etkilemeye şimdiden başladı. Esnafın işletmelerinin kira, elektrik ve su ile vergi gibi aylık düzenli ödemeleri iş yerleri açıkta olsa kapalıda olsa ilerlediği için bu sürece ne kadar dayanabilecekleri kestirilemiyor. Bu neden ile birçok meslek odası başkanı şimdiden devletten 3 yada 6 ay hiç ödemesiz olarak faizsiz kredi başta olmak üzere vergi muafiyeti gibi teklifler sunmaktadır. Her ne kadarda ilk zamanlar hibe talepleri KOBİ’ler içinde dile gelmese de şayet COVID-19 diye adlandırılan bir diğer adı da Çin virüsü olan salgın hastalık bu şekilde hızlı bir şekilde ilerler ise gündeme gelecek gibi gözükmektedir. Yeni tip korona virüs hastalığı için olası ki devlet yardımları büyük ve küçük esnafımız için neler olabilir? Başvurular nereye ve nasıl yapılacaktır, Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı ne gibi soruların cevapları.

Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı Nedir

Sosyal devlet ilkesinden hiçbir zaman yönünü şaşırmayan Türkiye Cumhuriyeti her zaman milletinin yanında olmuştur. Doğal afetlerde ve yaşanan ekonomik krizlerde bunun birçok örneğini geçtiğimiz yıllarda beraber yaşayıp beraber atlattık. Şimdi yine aynı şekilde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs den ötürü esnafımız zor günler geçirmektedir. Bu durumun ne zamana kadar süreceği konusunda şimdilik net olarak bilinmese de uzmanların tahmini 2020 TEMMUZ ayına kadar süreği görüşündeler. Hastalığın fazla ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin önlenmesi amacı ile kapatılan birçok ticari alanlar bu süreç içinde ciddi maddi kayıplar yaşayacağı ise aşikardır. Bumdam dolayı devletimizin esnafa en az 3 en fazla ise 1 sene ödemesiz faizsiz olarak kredi vereceği tahmin edilenler arasında. Peki esnafa kronavirüs’den ötürü olası verilmesi düşünülen faizsiz kredi kimlere ve ne kadar verilecek?

Koranavirüs Faizsiz Esnaf Kredisi Kimlere Verilecek?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Coronavirüs den ötürü ülke genelinde esnafın birçoğu kepenk indirmek zorunda kaldı. Halkın toplu olarak bir araya geldiği eğlence mekanları, kahvehaneler, spor salonları, kafe ve lokanta gibi umumi açık işletmeler İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligat ile faaliyetleri ilk durdurulan işletmeler oldu. Genelgede yer alan ve ikinci bir bildirime kadar geçici olarak kapatılan bu işetme türleri başka hangileridir?

"<yoastmark

Göstere merkezleri

Sinemalar

Tiyatrolar

Konser salonları

Çalgılı eğlence merkezleri (disko, barlar)

Kafe

Gazinolar

Lokantalar

Kıraathane/Kahvehane

Birahane

Nargile salonları

Çocuk ve yetişkin her türlü oyun eğlence salonları (playstation, İnternet cafe vb)

Dernekler

Yüzme havuzları

Hamamlar

Masaj salonları

Bu tür mekan sahibi esnafımız bizim tecrübelerimize göre ola ki en az 3 ile 6 ay ödemesiz kredi verilmesi durumunda ilk yararlanacak kesim olacaktır. Bir an önce bu fırsattan yararlanmak için şayet halen esnaf odanıza kayıtlı değilseniz kaydolmanızı öneririz. 

"<yoastmark

Koronavirüs Esnafa Devlet Yardımları Nelerdir?

Türkiye’de etkisi altına alan ve birçok esnafı ciddi bir şekilde maddi olarak derinden yaralayan Çin hastalığı koronavirüs yeni yardım paketlerini devreye sokabilir. Esnafın Sağlık ve İçişleri Bakanlığı tarafından mecburi olarak geçici kepenk kapattıran bu üzücü ve istenilmeyen hadise başta SGK ve Bağkur gibi pirim ödemelerin ertelenmesini istemesi de beklenilenler arasında. Tahminlere göre yapılacak diğer bir yardım ise vergi affı gibi yardımlardan sonra esnafa yapılacak en büyük diğer ikinci bir yardım paketi ise kira yardımı olacaktır.

  1. Ziraat Bankası
  2. Vakıfbank
  3. Türkiye İş Bankası

Başvuru yapılması durumunda esnafın kirası tam belli olmamasına karşı en az yarısı devlet tarafından ödenmesi tahmin edilenler arasında

Hepsinin ihtimal olduğunu tahminler üzerine olduğunu şuan da yazılı birşey olmadığını unutmayın ama  Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı şartları olacaktır. Koronavirüs Yüzünden Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı Ne Zaman Başlıyor sorusunun yanında sitemizde Kızılay koronavirüs desteği yazımıza göz atabilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ