Koronavirüs destekleri - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Koronavirüs destekleri

30 Mart 2020

"<yoastmark

Koronavirüs destekleri

Ziraat Bankası’ndan Koronavirüs destekleri istihdamı azaltmayana ilave limit

ZİRAAT Bankası’ndan Koronavirüs destekleri dün yapılan açıklamada, şubelerin çalışma saatleri eskisi gibi olarak devam edeceği belirtilerek, vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı bazı desteklerin devreye alındığı aktarıldı. Ziraat Bankası’nın destek uygulamaları şöyle:

31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşteriler eğer isterlerse borçlarında erteleme yapılacak.

Nakit akışı bozulduğu için kredilerini ödemekte zorlanacak olan müşterilerin mevcut kredilerinin, 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere. Turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise bu sürenin 12 aya kadar ertelenebileceğini uygun vadeli yapılandırma uygulamaları uygulayacaklar.

Personel maaşlarını, Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların Şubat ayı sonu itibariyle işçi sayısında azaltmaya gitmediği taktirde gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek.

İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankanın kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart limitleri artırılarak işletmelerin ihtiyaç duyduğu tutarı oradan karşılamaları sağlanacak.

"<yoastmark

Halkbank’tan Koronavirüs destekleri üç ay faizsiz erteleme

Kamu bankalarının çalışma saati değişmediğinde Halkbank da eskisi gibi çalışmakta. Halkbank’ın açıkladığı Koronavirüs destekleri avantajları şöyle:

31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini dilerlerse erteleme yapabilecekler.

Esnaf ve kobiler dilerlerse talep etmeleri durumunda kullanmış oldukları kredilerin; nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarından itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

Diğer kamu bankası Ziraat Bankasında olduğu gibi nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka müşterilerine özel olarak bir uygulama düşünülmekte. Bu uygulama 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma olanağı müşterilere verilecek. Turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek bu uygulama.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, işçilerinde çıkarma yapmazsa yani şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla aranarak. Gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilerek işletme sahiplerinin zor durumdan çıkmaları amaçlanmakta.

İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak finansal sorunlar yaşarlarsa bu şekilde yardım etmeye çalışmaktalar.

"<yoastmark

Vakıfbank Korona paketi

Vakıfbank Koronavirüs destekleri şöyle:

Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanıp ödeme planları ayarlanabilecek.

İstihdam koruma amaçlı işçilerini çıkarmayanların kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere “3 aylık maaş gideri” kadar uzun vadeli kredi kullandırılabilecek.

Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil bu salgın döneminden en çok etkilenen sektörlere özgü krediler, 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak.

Firmalara ait Business Kartlarda limit arttırma işlemi yapılacak ve maliyetsiz tedarik kapasiteleri de artacağından bahsedilmekte.

Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşların kredi talepleri Vakıfbank Mobil, internet bankacılığı üzerinden yapılacak bu şekilde evden çıkmanıza gerek kalmayacak.

Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar erteleme yapılacak. Ayrıca bankalar koronavirüs destekleri genel olarak gelmeye hepsi bu konuda yardımcı olmaya başladı.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 3 YORUM

BİR YORUM YAZ