Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir

26 Ocak 2020

Ev sahibi olmak isteyenler Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir öğrenmek istiyor. İlk defa ev alacak olan vatandaşlar bu imkanları göz önünde bulunduruyor. Şöyle ki en başta konut hesabı açmaları esas alınır. Ve de arkasından:

  • 3 yıl boyunca sistemde kalan vatandaşlar devlet desteğinden faydalanabilir.
  • Maksimum 15.000 TL olarak devlet katkısına yer verilir.
  • Toplam hesap tutarının %20’si kadar katkı sağlanır.

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir

Konut Destek Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Konut kredisine devlet desteği nelerdir merak edenlere yukarıda belirttiğimiz esaslar eşlik eder. Bilgi sahibi olanlar devamında başvuruya geçebilir. Ancak başvuru adına belli başlı şartlara uygun olmak gerekir. Örneğin başta Türk vatandaşı olanlar başvuruda bulunabilir. Daha önceden herhangi bir ev edinmiş olmamanız gerekir.

Türkiye sınırları içerisinden ilk defa ev alanlara destek verilir. Terör ile ilgili herhangi bir suçtan ceza almayan kişilere destek sağlanır. En az 18 yaşında olanlar destekten faydalanabilir. Konut hesabı için tercih edilmesi gereken para birimi ise Türk Lirasıdır. Düzenli olarak 3 yıl boyunca konut hesabına ödeme yapan vatandaşlar destek alabilir.

Devlet Destekli Konut Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Şartları dikkate alanlar arkasından bankalara göz atıyor. Konut kredisine devlet desteği nedir öğrenmek isteyenler de direk olarak bankalara danışabilir. Bu aşamada devletin anlaşmalı olduğu bankalar devreye girer. Konut hesabı açılması beklenen bankalar:

  • Türkiye Vakıflar Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası

Adı üstünde kamu bankaları üzerinden devlet destekli olacak şekilde konut kredisine yer verilir. Tüm bu bankalardan konut hesabı için başvuruda bulunmanız mümkün olacaktır. Başvuru akabinde 3 yıl kadar düzenli ödemeye geçmeniz gerekir. Ancak bu şekilde %20 oranından devlet katkısını elde etmiş olursunuz.

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıl?

Konut kredisi için kamu bankalarından tercihte bulunmak son derece önemli. Başta kredi faiz oranları bakımından avantajlı olacağınız açık durumda. Kamu bankaları %0.99 şeklinde son derece makul faiz oranlarına sahip. Ancak özel bankalarda bu durumun değiştiğini belirtmek gerek.

Özel bankalara da konut hesabı açılabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sefer oran yükselir. Yani 0.99’dan daha yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalırsınız. Bunun için kamu bankaları seçmek en doğrusu olacaktır. Arkasından devlet desteği ile beraber kredi kazancınız artış gösterir.

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir; Konut Kredi Desteği İçin Ne Yapmak Gerekir?

Konut kredisi desteği için bankalardan tercihte bulunmanız ve konut hesabı açmanız beklenir. Açılan hesaba ilişkin taahhüt devreye girer. Yani aylık ödeme planı çıkartılır ve vatandaşların bu plana uyması beklenir. Düzenli ödemeler neticesinde maksimum 15.000 TL’ye kadar devlet desteği almış olursunuz. Arkasından:

  • İlk 2 ay konut hesabına devlet desteği gerçekleşmez.
  • Üçüncü ay ile beraber düzenli ödemeler dikkate alınır.
  • Ödemeye bağlı olarak katkı oranı değişir ve uygulanır.

Devletin desteği vatandaşın ödemelerine göre şekillenir. Düzenli ödemeler miktarın artmasına etki edebilir. Bunun için ilk 2 ay boyunca müşteri hesabı incelenir. Üçüncü ayı takiben devlet desteğinin eklenmesine özen gösterilir. Ve de 3 yıl boyunca destek sağlanır.

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir; Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi desteğinden faydalanmak isteyenlerin 3 yıllık süreci dikkate almaları önemli. Yani 3 yıl boyunca aynı banka üzerinden hesabınızı açık tutmanız beklenir. Ve de düzenli bir şekilde ödemelerin gerçekleşmesi gerekir. Taahhüt edildiği şekilde ödemeler her ay gerçekleşmeli. Ancak bu yolla 3 yılın ardından paranızı çekmenize izin verilir. Hem düzenli yatırılan tutar hem de devlet desteği ile beraber kredinizi çekmeniz mümkün olacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZ