KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek

26 Ocak 2020

Kredi çekmek isteyenlerin başta KKB ( Kredi kayıt bürosu ) sorgulama ne demek sorusuna yanıt aradıkları görülüyor. Şöyle ki büro, 1995 yılından bu yana hizmet veriyor. Ve de vatandaşların kullanmış olduğu kartlara ilişkin bilgileri saklıyor. Bu önemli veritabanı, kredi çekmek isteyenlerin dikkate alması gereken hususlar arasında. Örneğin:

  • Vatandaşların tüm kredi ürünleri KKB tarafından sergilenir.
  • Ürünlerin performansına ilişkin paylaşımlara yer verilmiştir.
  • Kredi skorları da her müşteriye özel olarak belirlenmiştir.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nedir?

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) sorgulama ne demek öğrenmek isteyenlere Findeks eşlik edecektir. Yine bu sistem KKB tarafından hazırlanmıştır. Ve sisteme bağlı olarak kredi notunun sorgulanması mümkün oluyor. Öğrenme servisi sayesinde gerek vatandaşlar gerekse bankalar bilgi sahibi olarak harekete geçiyor.

Findeks sistemi başta kredi puanlarına ilişkin hizmet veriyor. Aynı zamanda tüm risk faktörlerini de gözler önüne sermesi dikkatlerden kaçmıyor. Findesk eşliğinde kredi notunuzu öğrenebilir ve başvuruya geçebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olacak şekilde kredi notunun öğrenilmesi esas alınmıştır. Yani bu hizmete ilişkin ödeme yapmanız beklenmiyor.

KKB Notu Nasıl Belirleniyor?

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) sorgulama ne demek öğrenenler arkasından puanına göz atmak için harekete geçiyor. Kredi notu puanı başta mevcut banka hesapları üzerinden değerlendirmeye alınır. Bulunan para ve borçlara ilişkin hesaplamalara geçilir. Bu hesaplamalara kredi notunun %25’lik kısmını gözler önüne serer. Devamında ise:

  • Kredi ve kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmesi önemli.
  • Geçmiş dönem kredilerin kullanım gücü dikkate alınır.
  • Yeni kredi başvuruları ve onay durumu de göz önünde bulundurulur.

En başta kredi ödemeleri ve kredi kartı kullanımının dikkate alındığı açık durumda. Örneğin düzensiz ödemeler ya da herhangi bir ödeme yapılmaması kredi notunun düşmesine etki eder. Bunun için geçmiş kredi ve kredi kartı kullanımı analiz edilir.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek

KKB Puanlama Sistemi Nasıl?

Kredi notu sorgulama sonrasında karşınıza belli başlı rakamlar çıkacaktır. Bu rakamlar sizin notunuzu gösterir ve krediye uygun olup olmadığınızı ifade eder. Mesela en riskli puan 0 ile 699 aralığındadır. Orta riskli olan puanlar da 699 – 1099 aralığında değişiklik gösterir. Yine bu risk grubuna dahi kredi veren bankalar mevcut durumda.

Az riskli olarak da 1099 – 1499 puan aralığı dikkate alınır. Hemen arkasından ‘iyi’ olarak 1499 – 1699 puan aralığı göz önünde bulundurulur. Son olarak çok iyi kredi notu geliyor. Bu sefer 1699 – 1900 puanları arası ele alınır. Adı üstünde bu yüksek puanlara her banka kredi verir.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek; Kredi Notuna Neler Etki Eder?

Kredi notu baştan da belirttiğimiz üzere KKB kapsamında ele alınır. KKB veritabanı ile puanlar sergilenir ve vatandaşları kredi kullanmaları sağlanır. Örneğin kişinin önceden kullandığı kredi kartları ve krediler dikkate alınır. Hatta kefil olduysa bu durum dahi göz önünde bulundurulur. Arkasından ise:

  • Kaç tane kredi kartı kullandığı dahi incelemeye alınır.
  • Demografik ve ekonomik durum incelenir.
  • Ödemelerde ki tutum ve sosyal durum dahi dikkate alınmakta.

Tüm bu detaylara bağlı olarak kredi notunuz çıkartılır. Ve nota bağlı olarak kredi kartı başvurularınıza yanıt verilir. Haricinde kredi çekmek isteyenlerin limitleri belirlenir ya da başvuruları şekillenir.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Sorgulama Ne Demek; Kredi Notu Yükseltilir Mi?

Finansal kuruluşlara borçlu olduğunuz taktirde kredi notunuz düşük olur. Bunun için önce mevcut borçları kapatmak için harekete geçmeniz en doğrusu olacaktır. Geçmiş dönem kredi ve kredi kartı kullanımları dikkate alınır. Bankaya mevduat ödemesi yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Önce ki dönemden kalmak borçları kapatmak ve ödeme yapmak nota etki eder. İsterseniz borçlara ilişkin yapılandırma şansını değerlendirebilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ