İşyeri Büyütme Kredisi Nedir Nasıl Alınır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir Nasıl Alınır

9 Şubat 2020

Sermayesi olmayan ve işyeri açmak isteyen vatandaşlar için devlet tarafından bazı olanaklar sağlanmaktadır. Bu olanaklar belirli işletmesi olan ve işletmesini büyütmek isteyenler için de geçerlidir. Bu gibi durumlarda ihtiyacı olanlar için işyeri büyütme kredisi nedir nasıl alınır sorusu karşımıza gelir.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir Nasıl Alınır

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

Sıfırdan işletme açmak isteyen bireyler veya var olan işletmesini büyütmek ya da işletmesi için ikinci, üçüncü işletmeyi açmak isteyen işletme sahipleri işletme büyütme kredisi nedir nasıl alınır sorusuna cevap aramaktadır. Devlet bu tür ihtiyaçları olan işletme sahiplerine bazı olanaklar sunmaktadır. İşletme büyütme kredisi devlet desteğiyle tüketiciler için özel olarak sunulmaktadır. Bu faaliyeti sağlayan esnaf kefalet kooperatifleri ve bazı girişimci kurumları bulunmaktadır. KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bu konuda işletme sahiplerine destekte bulunmaktadır.

KOSGEB İşyeri Büyütme Desteği Nedir Nasıl Alınır

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak 12 Nisan 1990 tarihinde 3624 sayılı yasa ile kurulmuştur. Kadın ve erkek işletme sahibi olmak isteyen bireyler için 30 bin TL hibe 70 bin TL geri ödeme ile 100 bin TL’ye kadar iş sahibi olmak isteyenlere kredi sunmaktadır. İşyerini büyütmek isteyenler içinse KOSGEB’den alınan 100 bin TL kredi faizsiz geri ödemeli hibe olarak verilir. Devlet desteğiyle 100 bin TL’ye kadar alınan kredilerle işletme sahipleri var olan işletmelerinde uygun geri ödeme planlarıyla ve sıfır faiz olanaklarıyla sahip olabilirler. Böylelikle yeni işyeri açıp işletme sahibi olabilir ya da var olan işletmelerini büyütebilirler.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir Nasıl Alınır

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir Nasıl Alınır; KOSGEB Kredisi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB’den sıfır faiz olanakları ile kredi almak işletme büyütme kredisi nedir nasıl alınır sorusuna bir diğer cevaptır.

İlgili kurum ve bakanlık tarafından belirlenen bazı şartlara göre;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • TC Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunluluğu vardır
 • KOSGEB’in ilgili veri tabanına kayıt olunmalıdır
 • Faizsiz olarak kredi isteyen işletme sahiplerinin herhangi bir işten ticari olarak gelir sağlamıyor olması gerekir.
 • İşletmenin KOBİ olarak geçmesi öngörülür.
 • İşletmenin faaliyeti ile ilgili iş planı hazırlanılmalıdır.Bu plan detaylandırılmalı ve detaylı bir şekilde belirtilerek sunulmalıdır.
 • Yakın akrabalar tarafından devalınmış olan işletmeler için KOSGEB’den destek istenilmez.
 • Öncesinde KOSGEB’e başvurmuş ve kabul edilmiş olan işletme sahibinin tekrar başvurması durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır.
 • İşletme için sağlanılan makinaların 3 yaşından büyük olmaması gerekir.
 • KOSGEB’in sunmuş olduğu girişimcilik eğitimlerine katılmak ve kurumdan gereken girişimcilik sertifikasını almak gerekir.

İşyeri büyütme kredisi Almanın şartları nelerdir?

İşyerini büyütmek adına kredi çekmek isteyen işletme sahipleri bunu bazı şartlar doğrultusunda yapabilirler. İşletme sahipleri bu şartları sağladığı zaman istediği bankalardan kolaylıkla kredi alabilirler.

 • Başvuru yapacak olan birey gelir durumunu detaylı bir şekilde beyan etmelidir.
 • İşletme sahibi öncesinde borçlanmış ise bu borçluluk durumunu yok etli ve borçlarını kapatmalıdır.
 • Kredi çekmek için kredi notunun yüksek olması bankalar tarafından beklenmektedir.
 • İşletmelerini büyütmek isteyen işletme sahipleri var olan işletmelerinin gelir ve giderlerini tablo halinde kredi çekmek istediği bankaya sunması gerekir.

Bu şartlar çoğu bankanın ortak olarak istedikleridir. Bu şartlar dışında bazı bankalar ayrıntılı olarak başka belgelerde isteyebilirler. Bunun için başvurulan bankanın işyeri büyütme şartları dikkatle incelenmeli ve ona uygun hareket edilmelidir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ