İşsizlik maaşı - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İşsizlik maaşı

18 Nisan 2020

"<yoastmark

İşsizlik maaşı 2020 şartları nelerdir? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

 

İşsizlik maaşı başvuruları ülkemizdeki işsiz sayısı arttığı için yoğun ilgi görüyor. İŞKUR üzerinden yapılan başvurular gerekli şartları sağlamış olan kişilere verilen maaştır ve her ay düzenli olarak ödeniyor. Koronavirüs salgınının önlemleri kapsamında maaşı alacaklar artık PTT Bank hesabına veya kendi banka hesabına maaşın yatırılmasını isteyebiliyorlar. İşte sigortalı işsizlere kanunda belirtilmiş şartları yerine getirmeleri halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan işsizlik maaşı ödemesi ile ilgili merak edilenler…

 

İşsizlik maaşı başvuru şartlarını sağlayan kişilere İŞKUR aracılığı ile veriliyor. Başvurusu nasıl yapılır, işsizlik maaşı alma şartları nelerdir gibi merak edilen sorular için yazımızı okumalısınız. Ayrıca sitemizde bulunan 1000 TL sosyal yardım yazımıza da göz gezdirebilirsiniz. Bu dönemde bu maaş ödemesinden faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu maaştan yararlanabilmeniz için hizmet akdinin feshedildiği tarihten sonraki 30 gün içinde size en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekmekte. Başvuru işlemi aynı zamanda internet üzerinden www.iskur.gov.tr sitesinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

"<yoastmark

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru, İŞKUR birimine kişinin kendisi giderek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr sitesi üzerinden yapılabilir. Geçersiz sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması durumunda, başvuru için gecikmiş süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir. İşsizlik ödeneğinin verilebilmesi için sigortalı işsizlerin işe başlamaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu sonrasında kişilerin iş durumları güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim gibi farklı konularda hizmet alması sağlanır. Dolayısıyla, başka birinin sizin yerinize vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

 

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

İŞKUR’un resmi internet sitesinde bulunan bilgiler doğrultusunda işsizlik ödeneği almanız için şartları şunlardır:
Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmanız gerekmekte,
Hizmet akdinin sona ermesinden itibaren son 120 gün süreyle hizmet akdine tabi olmak.
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yılda en az 600 günlük işsizlik sigortası primi yatmış olması gerekmektedir.
Yukarı da belirttiğimiz gibi hizmet akdinin fesih tarihinden sonraki 30 gün içinde size en yakın İŞKUR birimine şahsen gitmeniz veya elektronik ortamda başvurmak

"<yoastmark

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Günlük işsizlik ödeneği belirlenirken, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınır. Hesaplanan ödenek günlük ortalama brüt kazancının %40’ına denk gelmektedir. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarının birden maksimum verileceği tutar bulunmaktadır, maksimum ise aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez. İşsizlik ödeneği için verilen maaştan damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaz.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZ