İŞKUR Doğum Parası - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İŞKUR Doğum Parası

22 Mart 2020

"<yoastmark

İşkur doğum parası yeni doğum yapan annelere doğum parası vererek destek olmaya devam etmekte. Devlet destekli doğum parası almak isteyenlerin ise yapması gereken ilk iş başvuruda bulunmak olacak. Annelere verilen bir diğer yardımlardan biri de yarım gün çalışma hakkının verilmesi. Annelerin isteklerine bağlı olarak ilk doğumdan 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve devamlı doğumlarda ise 180 gün yarı zamanlı çalışma izni verilecek. Çalıştıkları işyerlerin de maaşları yarım gün olacak şekilde yapacak ancak İŞKUR kalan yarım günlerin ödemesini yaparak anneleri mağdur etmeyecek. Sigortalı olarak çalışan anneler yarım gün çalışma başvurusu için İŞKUR birimlerine gitmeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İŞKUR Doğum Parası Hakkında

Doğum yapan annelere doğumundan önce ve doğumundan sonra olmak kaydı ile geçici iş görmezlik için verilen ödenek adı altında verilecek olan paraya doğum parası denilmekte.  Doğum parası, doğumdan önce ve doğumdan sonra 8 haftalık bir süre için verilmekte. İstenilen şart ise doğumdan önceki bir yıllık süre için kısa vadeli olarak 90 gün süre ile sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekiyor.

Hamile olan bir kadının doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta çalıştırılması yasaktır. Eğer ikiz bekliyorsanız ikiz çocuğun olacağı durumlarda ise 8 haftaya ek 2 hafta daha eklenmektedir.  Kadınlar bu sürelerde çalışmak isterlerse doktorlarından çalışabilir raporu almalılardır. Bu rapor sayesinde doğuma 3 hafta kalana dek çalışmabilirler.

Çalışan kadınların İşkur doğum parası fiyatları günlük brüt kazançlarına göre ele alınır. Ayrıca tedavi türlerine göre ayakta tedavi ve yatarak tedavilerde verilecek iş görmezlik ödenekleri değişir. Ayakta yapılan tedavilerde 2/3, yatarak yapılan tedavilerde verilecek olan iş görmezlik ödeneği ½ olarak uygulanmaktadır. Doğum parası hesaplama sisteminde yapılan hesaplara göre eğer anne askeri ücret ile çalışıyor ise 2.435 TL İşkur doğum parası Ne Kadar sorusu aradan çıkmış oluyor böylece. Ancak asgari ücretin yıl sonunda artması sonucu doğum parasında artacaktır.

"<yoastmark

İŞKUR Doğum Parası Şartları

İşkur doğum parası başvurusu çalışan annelere veriliyor. Para verilmesi için sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmekte. Bunun yanında istenilen başka bir şart haftalık çalışma saatlerinin de tamamlanmış olması. Çalışan annelerin primleri son 3 yılda en az 600 gün yatırılmış olması istenmekte. Ayrıca İşsizlere İŞKUR’dan Günlük 50 TL Maaş Veriliyor yazımızı okuyarak çevrenizde bulunanlara anlatabilirsiniz.

Ayrıca doğum izni bittikten 30 gün sonraya kadar gerekli olan birimlere başvuru yapması gerekir. İŞKUR Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar ile başvuru yapabileceğiniz yer İşyeriniz ve İŞKUR’dur.

Çalışmayan Anneler Çocuk Parası Alabilir mi

Doğum parası ne kadar olacağı ise var olan bebek sayısına göre değişmektedir. Doğumdan sonra bebeklerinizin yaşaması istenilen şartlardandır.

Çalışmayan anneye doğum parası nasıl alınır konusuna gelecek olursak yardım almak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Hattı’nı aramalılar. 144 ve 183 hatları üzerinden bu konu ile ilgili görüşme yapabilirsiniz. Çalışmayan anneler de iki farklı şekilde devlet yardımını alabiliyorlar. Birincisi doğum yapan anneye doğum yardımı. Diğeri ise süt parası olarak yardım verilmekte, diğer adı ile emzirme ödeneği olarak bilinir.

Anneler bu haktan yararlanabimesi için eşinin BAĞ-KUR’lu veya sigortalı olması gerekmektedir.

Başka aranan bir şart ise son bir yıl içerisinde de en az 120 gün sigorta ya da bağ-kur priminizin yatmış olması.

İşkur çalışanı doğum parası alabilir mi konusunun cevabı ise eğer şartlar sağlanıyorsa değerlendirmeye alınacaktır.

"<yoastmark

Çocuk Parası İçin

Doğum yardımları, ilk çocuk için 300 TL verilmekte, ikinci çocuk için 400 TL verilmekte ve sonrasında doğan çocuk için 600 TL verilmekte.

Doğum yardımı verilirken ikiz doğum yapan annelere 700 TL, üçüz yapan annelere de 1.300 TL verilmekte.

Doğum parası sorgulamak isteyenler E-devlet doğum parası sorgulama sisteminden bu işlemi yapabilirler.

Bağkurlular için doğum parası ne kadar diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurarak detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ