İş Görmezlik Parası - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İş Görmezlik Parası

21 Nisan 2020

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

İş göremezlik parası denilen ödenek sigortalı olan çalışanların belirli nedenlerden, kaza veya hastalık gibi sebeplerden dolayı iş göremez hale gelmesine denir. Sigortalı olarak çalışanlar böyle durumlarda sigortadan para almaya devam ediyorlar. Bunun için öncelikle iş göremez duruma geldiğini iddia eden kişinin bu iddiasını kanıtlaması ve uzman bir doktora muayene olarak iş göremez olduğunu İş Göremezlik Raporu ile göstermesi istenir. Doktor tarafından verilen bu iş göremezlik raporu sayesinde çalışan ve sigortalı olan kişinin maaşı çalıştığı yer yerine SGK’dan verilmeye devam eder. İş göremezlik maaşı doktorun muayenesi sonucunda aldığınız raporun 3. Gününden sonra size ödenmeye başlar.

İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

İş göremez raporu almak için illa bir iş kazası diye aklınıza gelen işyerinde geçirmiş olduğunuz kazanın olmasına gerek yoktur. Çalışma saatlerinde iş yerinin görevlendirmesi üzerinde dışarıda geçirdiğiniz bir kaza, bir hastalık vb. şeylerde de iş kazası olarak geçmektedir. Bu durumlar dahilinde de uzman doktorlar tarafından aldığınız iş göremez raporu iş yeriniz ve SGK tarafından geçerli olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tek şey kaza, hastalık vb. durumlarda hastaneye giderek iş göremez olduğunuz hakkında rapor almak olacaktır.

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

Raporun hazırlanabilmesi için uzman bir doktorun sizi muayene etmesi gerekir. Doktor sizi muayene ettikten sonra kaç gün iş yapamayacağınızın kararını verir ve bu kararını raporda belirtir. Hazırlanan rapor doğrultusunda  yazan süre boyunca kişi iş göremez durumda kabul edilir ve bu raporun alındıktan sonraki 3. Gününden itibaren ödenek size SGK tarafından ödenmeye başlar. Peki bahsedilen bu İş göremezlik raporu nedir? İş göremezlik raporu bahsedilen rapor incelemeler sonucunda kişinin kaç gün dinlenmesi ve iş yapamaz durumda olduğunu yazan bir rapordur. Rapor bilgisinin yanında İşsizlik Maaşı hakkında bilgi almak isteyenler için sitemizde bununla ilgili yazıyı okumalarını öneririz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Aldığınız iş göremez raporu 3 günden az ise size SGK tarafından size herhangi bir ödenek verilmez. Ancak size verilen rapor 3 günden fazla ise size ödenecek para raporun 3. Gününden itibaren SGK tarafından ödenmeye başlar. SSK rapor parasını sorgulamak isteyenler bu işlemi e-Devlet aracılığıyla öğrenebilirler bunun için e-Devlet şifresini bilmesiniz gerekir. Yani sadece TC ile rapor sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İş Göremezlik Raporu Sorgulama

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

İş Görmezlik Parası ve SGK Rapor Parası Ne Kadar

İş göremezlik raporlarınızı sorgulamak isteyenlerin yapması gereken e-devlet üzerinden giriş yapmak. Raporunuz ve size ödenecek para miktarı e-Devlet platformunda bulunur. Bundan dolayı e-Devlet şifresini ve TC kimlik numaranızı sisteme girmeniz lazım. Bu iki bilgi ile rapor sorgulama işlemlerinizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Rapor parası yattı mı, yatmadı mı ve bu konuyla ilgili her türlü detaya buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ