İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır

9 Şubat 2020

İş Bankası üzerinden kredi çekmek istediğinizde, kredi notunuza bakılarak başvurunuzun onayına ya da reddine karar verilmektedir. Fakat bankaya gitmeden kendi kendinize de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. İş Bankası kredi notu öğrenme işlemi nasıl yapılır inceleyelim.

Kredi Notu Nedir?

Eskiden ev, araba gibi yüksek tutarlı satın alma işlemleri yapılacağında, bankalara başvurulur ve kredi çekilirdi. Şimdi de kişilerin ihtiyaçlarına göre sunulan birtakım krediler mevcut fakat krediler kredi notuna göre verilmekte. Kredi notu, bugüne kadar bankalarla olan ilişkinize dayalı olarak artış ve azalma göstermektedir. Eğer bir kredi kartı sahibiyseniz ve kartınızın ekstrelerini düzenli olarak ödüyorsanız, bu notunuzu yükselten etmenlerden birisidir. Tam aksini yaptığınız takdirde, notunuz düşecektir ve bu da bankaların size kredi verme olasılığını düşürür.

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır; İş Bankası Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası üzerinden kredi başvurusu yapma düşünceniz varsa, henüz bankaya gitmeden kendi kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz ve kredi başvurusu yapıp yapmayacağınıza buna göre karar verebilirsiniz. İş Bankası kredi notu öğrenme işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yapmanız gereken şey; İş Bankası İnternet Şubesi ya da İş Bankası Mobil Uygulaması aracılığıyla, bir Kredi Risk Raporu çıkartmak. Kredi Risk Raporu içerisinde sahip olduğunuz kredi notunuzla birlikte, ödemeniz gereken, bekleyen borçlarınızı da görebilirsiniz. Kredi notu sorgulama için izlemeniz gereken adımlar;

İş Bankası İnternet üzerinden;

  • Kredilerim
  • Kredi Risk Raporu

İş Bankası Bankamatiği üzerinden

  • Bilgi Sorma
  • Kredi Risk Raporu

İş Bankası Mobil Uygulama üzerinden

  • Krediler
  • Kredi Risk Raporu

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır; Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu, 0 – 1900 puan arasında puanlandırılmaktadır. İş Bankası kredi notu öğrenme işlemi sonrasında, notunuzun 0-1000 arasında olduğunu gördüyseniz, bu kredinizin onaylanmasının neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir. Eğer kredi notunuz 100 – 1500 aralığındaysa, kefil yardımıyla kredi çekme olanağınız olabilir. 1500’ün üzerinde bir kredi notuna sahipseniz, yüksek ihtimalle hiçbir ek belgeye ihtiyaç duymadan, kredinizi sorunsuz bir şekilde çekebileceksiniz demektir.

Kredi Notu Neden Düşük Çıkar?

Kredi notunun düşmesini etkileyen birçok neden olsa da en etkili nedenin kredi kartı ya da önceden çekilmiş bir kredi olduğunu söyleyebiliriz. Bir kredi kartı sahibiyseniz ve gelen ekstrelerinizi ödeme konusunda sorun yaşıyorsanız, bu kredi notunuzu düşürecektir. Aynı şekilde daha önce kredi çektiyseniz ve kredi taksitlerinizin son ödeme tarihleri geciktiyse, yine kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir. Kara listeye girdiğiniz takdirde, kredi çekmeniz uzun bir süre imkansız hale gelir. Bir kredi kartı edinerek, yeniden kredi notunuzu yükseltmeniz ve o şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi çekmek ev, araba alınacağı ya da yüksek tutarlı harcamalar yapılacağı zamanlarda, insanların en çok ihtiyaç duyduğu yardımcılardan birisidir. Her an ihtiyacınız olacağını düşünerek, kredi notunuzu yüksek tutmanız iyi olabilir. Eğer kredi notu sorgulama sonrasında, notunuzun düşük olduğunu görüyseniz ve nasıl yükseltebileceğinizi merak ediyorsanız, şunlar size yardımcı olabilir;

  • Öncesinden bankalara gecikmiş borçlarınız varsa öncelikle onları kapatın. Gecikmiş borcunuzun kalmadığından emin olun.
  • Borcunu geciktirmeyeceğinden eminseniz, bir ek hesap kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu notunuzu yükseltmede size yardımcı olacaktır.
  • Alışverişlerinizde kredi kartı kullanmanız ve tabi ki ödemelerinizi zamanında yapmanız, yine notunuzu yükseltecektir.
  • Kredi kartı kullanıyorsanız, minimum tutarını ödemek yerine kartınızın tamamını ödemeye çalışın. Minimumu ödüyorsanız da son ödeme tarihini geçirmeden ödemenizi yapmaya dikkat edin.

Kredi notunuz düşük olsa da tüm bunları uyguladığınız takdirde, notunuzu yeniden yükseltmeniz ve İş Bankası’na yapacağınız kredi başvurusundan olumlu sonuç almanız mümkün olabilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ