İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

6 Ağustos 2020

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

İkinci el araç fiyatlarında yaşanan artışlar genel olarak bir süredir gündemde olan konuların başını çekmektedir. Araba alacaklar bu konuları oldukça yakından takip etmekte ve bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusunda merak içindeler. Yapılacak olan bir düzenleme ikinci el satış yetki belgesi olacak. Bu düzenlenmenin uygulanmaya başlanacağı tarih 1 Eylül olarak konuşuluyor ama kesin bir tarih verilmemiştir. Bu düzenleme ve yönetmelikte yapılacak olan değişikliklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiği söyleniyor. Peki bu neticeler sonunda İkinci El Araç Satışlarına Düzenleme etkileri ile ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanacak mı? Araba alacak olanları ve araba alırken kredi kullanacakların Düşük Faizle En Uygun Taşıt Kredisi yazımızı okumasını öneririz.

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

İkinci el araba fiyatları başını alıp gittiği için birçok insanın ilgilendiği bir konu haline gelmiş durumda. İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek sorusu bu konuyla ilgili olanların en çok merak ettiği konudur. İkinci el araç satışı düzenleme konusu fiyatları oldukça fazla bir şekilde etkileyeceği düşünülmekte ve bunun sonucu merakla beklenmektedir. Çıkartılacak olan araç satış yetki belgesi zorunlu hale gelecek bu uygulama için kesin bir tarih olmamakla birlikte 1 Eylül de bu uygulamanın başlaması öngörülüyor.

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi

İkinci el araç fiyatları artışı sonucunda yapılan açıklamalarda denetimsiz olarak internet aracılığıyla yapılan satışların fırsatçılık olarak görüldüğü yönünde. Bu gidişe dur demek isteyen yetkililer bunun için düzenlemeler yapmaya karar verdiler. Düzenleme sonucunda araç fiyatları düşecek mi sorusu ise kafaları kurcalamakta. Yapılan düzenleme içinde satışı yapılan arabanın, aracın satışından vazgeçilmesi veya aracın teslim süresinin bitmesi durumunda en geç 3 gün içinde ilanın kaldırılması gerekmektedir. İkinci el araç satışında yapılan düzenlemeler 2020 yılı içinde bir diğeri ise internet üzerinden yapılacak olan satışlarda yetki belgesinin olmasının zorunluluğu. Yetki belgesi bulunmayanların internet üzerinden mağaza kurmalarına izin verilmeyecek. Mağazanızın ismi ikinci el satış yetki belgesi içinde unvanlar olarak belirtilmesi bekleniyor.

İkinci El Araç Fiyatları Düzenleme

İkinci El Araç Satışlarına Düzenleme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yetki belgesi kesinlikle aranan bir özellik olması. Bu yeniliğin yanında aracın satışının yapıldığı yer, ödeme şekli ve satışın gerçekleştirirken ki şartlar içinde yenilikler geleceği belirtiliyor. Düzenlemelere uymayanlar için cezaların olacağı ayrıca belirtilirken bu ticareti yapan yaklaşık olarak 49 bin işletmenin çok azının yetki belgesi aldığı bilinmektedir. Yetki belgesiz yapılacak olan satışta 5 bin TL ceza uygulanacağı bunun devamında bu şekilde araç satımına devam edenler için araç sayısına göre cezaların artacağı söylenmektedir. Kayıt dışında yapılan satışlar içinde ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından incelemelerin başlayacağı diğer bir husus olarak ortaya çıkmaktadır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ