Hibe - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hibe

14 Şubat 2020

"<yoastmark

Sizde kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız, kendi işinizi kurup yönetmek istiyorsanız size devletin vereceği hibe destek olabilir. Bu konuda size yardımcı olacak kurum Kosgeb. İş planınınız Kosgebin belirlemiş olduğu iş kollarında olduğu sürece yeni girişimcilere destek olmalıdır. 2020 yılında bu hibe tutarı 60.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kosgebin yanında birçok devlet kurumu da hibe olanağı sağlamaktadır. Genç girişimcilerin yanında kadın girişimler, engelli girişimciler, şehit ve gazi yakınlarına da devlet kurumları, vakıflar, şahıslar hibe desteği sağlamaktadır. Devlet kurumu kosgebin kuruluş amacı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ülke ekonomisine ve ülkenin sosyal ihtiyaçlarını arttırılması için kurulmuş bir kurumdur. Kurumun kurulma tarihi 1990 yılıdır.

Kosgeb Hibe Girişimcilik Kursu ve Sertifika

Hibe başvurusu yapabilmek için önemli bir ayrıntı vardır. Hibeden yararlanmak isteyenlerin başka bir işletme ve şirketle ortaklık söz konusu olmaması gerekir. Başvuru işleminizi E-Devlet üzerinden tamamlamanız gerekiyor. 2020 yılında yeniliktir bu. Eskiden farklı yerlerden yapılıyordu başvuru. Başvurudan önce kosgebin sitesine girip size uygun desteği seçip oradan sonra sitesinden eğitime dahil olabilirsiniz. Eğitimi online olarak alıyorsunuz. Bütün eğitimleri tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Sertifika alındıktan sonra bilgilerinizle E-Devlete girip başvuruyu tamamlamanız gerekmektedir.

"<yoastmark

Kosgeb Hibe Proje Seçimi

Kosgeb size hibe verebilmek için sizden iş fikirlerinizi, kurulu işletmenizin çalışma alanına bakmaktadır. Kuruma sunulacak fikrin ya da işletmenizin onlara uyup uymadığını, ülke ekonomisine katkı sağlayıp istihdama katılabileceğiniz hususlarına bakıp inceleyip ona göre karar veriyor. Bundan dolayı kuracağınız işin yada kurulmuş olan işletmenizin uygunluğunu siz araştırıp başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kosgeb Hibe Hangi Mesleklere Çıkar

Bir çok konuda size geri ödemesiz destek olarak hibe vermekte kosgeb. Bazı iş konuları aşağıda sizin için sunuldu. Pastane, takı dükkanı, terzi, fırın, kuru temizleme gibi ve daha çok iş kolunda yardım edilmekte. Kobilere destek sunarak gelişmelerini sağlamakta kosgeb.

Hibeden Yararlanma Koşulları

Uygulama girişimcilik eğitimini almış olmanız ilk şarttır. Bu eğitimi kosgebin düzenlediği ve iş birliği içinde olan İşkur, belediyeler, üniversitelerce de düzenlenebilir bu eğitim.

Genç girişimci geliştirme programını bitirmek başka bir şart olarak karşımızıda çıkıyor. Bu diğer şarta bağlı değil bunu bitirdiğiniz zamanda yararlanabilirsiniz.

İşletmenizin İşgem’de yer alması gerekmektedir.

İşletmenizin şirketinizin en az 3 yıl faal bir şekilde çalışması gerekmekte.

"<yoastmark

Personel ve Ekipman Hibe Giderleri

Şirketinizi ilk kuracağınız zaman size 5 bin liraya kadar kurulum parası verilmekte. Personel çalıştırdığınız durumda çalıştırma toplam prim gününe göre 5 bin ile 20 bin arasında bir para daha verilmekte. Ondan sonra işyerinizde kullanacağınız malzeme giderlerine ve kiranıza yardım için para ödeniyor. Bu iş kurulduktan sonra kosgeb elemanları sizi takip ederek durumunuz kontrol ediliyor.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ