Hibe Nedir? | Geri Ödemeli Hibe - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hibe Nedir? | Geri Ödemeli Hibe

18 Mart 2022

Hibe Nedir

Hibe Nedir? Hibe dilimize Arapçadan geçmiş arapça bir kelimedir. Kelime anlamı bağış, bağışlamak anlamına gelmekte. Hibenin anlamlarının genişliğinin çok olması ile birlikte dinimizde bulunan sadakayı da içermektedir. Bağışlamak, bir şeyi karşılık beklemeden karşınızdaki kişiye, yere, kuruma, vakıfa vermek anlamına gelmekte. Hibe yardımını devletin desteğinin yanında başka yerlerde hibe desteği vermektedirler. KOSGEB bir kamu dairesi ve bu kurum hibe desteklerini sizlere veriyor. KOSGEB’den kredi alabilmek için bazı kriterleri sağlamanız gerekmekte bunlardan biri de yaş sınırıdır. Devletimiz genç girişimcileri ve yeni girişimcileri desteklemektedirler.

Hibe Nedir

Yeni kurulmuş olan ya da kuracağınız yeni işletme bazı oranlarda destek verilerek size destek olmak için yapılan yardıma Devlet teşviği deniliyor. Hibe sadece devlet tarafından değil kamu daireleri, vakıflar, şahıslar, kamu kuruşları size işinizde yardımcı olabilmek için sizlere verilebiliyor. Siz gelişirken devlet ekonomisinin gelişeceğini, pazarın hareketleneceğini düşünerek size yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Hibe Nedir denildiğinde bu şekilde bahsedebiliriz kabaca. Devlet teşviği ve hibe geri ödemesiz olarak bilinirler.

Hibe Nedir

Geri Ödemeli Hibe

Devlet desteği belirli bir miktara kadar hibe adı altında onun üstünde olan miktarlar ise kredi olarak vermekte. Siz işinizi topladığınız zaman ya da belli bir süre sonra sizden ödemesi istenmekte. Örneğin 30 bin TL devlet bunu size karşılıksız verebiliyor. Ama 100 bin TL ihtiyacınız olduğunda devlet size ihtiyacınız varsa bunu sağlıyor. 30 bin TL’sini hibe ediyor geri kalan 70 bin TL’yi kredi olarak veriyor belli bir süre sonra geri istiyor. Geri ödeyeceğiniz tutarı da sizi zora sokacak şekilde değil rahat bir şekilde ödemenizi sağlıyor. Devlet teşviklerinde de geçerli olan ve size yapılacak olan hibe ise geri ödemesiz size verilir. Örneğin bir şahıs size istediği kadar tutarı hibe eder. Tabi bu hibeyi verecek olan şahıs, kurum, kuruluş ya da vakıfların hangisi olursa olsun hibe vermek için belirli şartları bulunmaktadır. Sizin işletmenizin bu şartları sağlaması gerekmektedir.

Hibe Nedir

Hibe Nedir Kimlere Verilir

Kobiler, açılımı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak bilinen işletmelerin büyümesi; birbirleriyle rekabete girmesi bu şekilde pazara hareketlilik getirmeleri. Bu şekilde piyasa kalarak ekonomiye olan katkılarının arttırılması amaçlanmakta. Kobilerden daha büyük işletmelere de hibe verilebiliyor bunun nedeni ise kendilerini geliştirmeleri yenilikleri ve teknolojiyi takip etmeleridir. Hiçbir işletmeniz yok ama yeni veya genç bir girişicisiniz ve kendi işinize sahip olmak istiyorsanız; sizde hibelerden yararlanabilirsiniz.

Hibe Nedir

Hibe Şartları 2022

Hibeyi veren kamu kurumu, kuruluşu, vakıflar veya şahıslar; hangisi olursa olsun hibe verirken, bağış yaparken hepsinin kriterleri birbirleriyle aynıdır.  Fakat hibe verecekler gerekli durumlarda, durumların değişiklik göstermesine karşı bu kriterleri değiştirebilirler. Örneğin tarım veya hayvan hibesi alacaksanız aranan ilk şart çiftçi sistemine önceden kayıt yaptırmış olmasıdır. Hatta Ziraat Bankasından çekileceğiniz çiftçi kredilerinde de bu sistemin kayıt belgesi isteniliyor.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ