Hibe Ne Demek - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hibe Ne Demek

29 Şubat 2020
Hibe Ne Demek

Hibe Ne Demek

Hibe Ne Demek terimini açıklarken ülkemizde de bir çok sektöre devlet kurumları aracılığı ile hibe imkanları vermekte. Aklınıza bu imkanlar nedir sorusu da gelmektedir bir çok sektör olduğunu söylemiştik büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları olabilir. Bunların yanında yeni işletme kurarken de devlet arkanızda durarak kendi işletmenizde para kazanmanız için hibeler vermektedir. Tabi verilen hibeler bunlarla da kalmamakta, hali hazırda kobi olan işletmesini büyütmek isteyenlere de destek sağlanmaktadır. Diyelim ki hayvancılıkla uğraşan bir çiftçisiniz ve hayvan sayınızı arttırmak istiyorsunuz devlet arkanızda durarak size hibelerle yardımcı olmakta. Kimler hibe alabilir, almak için gerekli şartlar nelerdir, istenilen belgeler nedir bilgileri sizinle.

Hibe Ne Demek Kimler Alabilir

Hibe hepimizin bildiği sözlük anlamı olarak karşılıksız olmasıdır, karşılıksız verilecek tek şey para olmadığı gibi mal, mülklerin kişilere verilmesi. Ülkemizde hibe veren devlet kurumları bulunmaktadır bunların başlarını KOSGEB, TKDK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı almaktadır. Hibeyi devlet kurumları verdiği gibi bazı özel kişiler ve şirketlerde sağlamaktadır. Devlet bu hibeyi verirken ülke ekonomisi için vermekte olup yeni yatırım yapacaklara ya da işletmesini büyütecekleri seçmektedir. Yeni girişimciler, çiftçiler ve esnaflar genel olarak bakıldığında kobiler genellikle seçilenler içinden olmaktadır. Sizden istenilen belgeler hangi kuruma başvuru yapacağınıza göre farklılık göstermektedir. Eğer yapacağınız başvuru hayvancılıkla ilgili ise sizden kesinlikle ÇKS belgesi istenilmekle birlikte, yeni işletme kuranlardan ise girişimcilik sertifikası istenmektedir.

Hibe Ne Demek

Hibe Ne Demek

Hibe Ne Demek ve Şartları Nelerdir

Belgelerde olduğuna şartlarda kurumdan kuruma göre farklılık göstermektedir, istenilen şartlar kendi içinde de farklılık göstermektedir. Kimi zaman istenilen şartlar çok ağır olabilirken, kimi zaman formalite olarak istenebilmekte ve bazı zamanlarda tam kararında şartlar istenilmekte.

Yeni İşletme Kuranlar İçin Şartlar

Bu hibe destek türüyle kosgeb ilgilenmektedir ve hibe alabilmeniz için girişimcilik sertifikanızın olması gerekir. Bu sertifikaya maddi olarak bir bedel istenmemekle birlikte çok kolay bir şekilde eğitimini tamamlayıp alabilirsiniz. Bitirmeniz gereken eğitim ise uygulamalı girişimcilik eğitimidir ve 32 saatlik bir eğitim olup fazla bir zorluğu bulunmamaktadır. 18 yaşından büyük olan herkesin katılabileceği ve eğitim sonunda alacağı sertifika ile kendi işinin patronu olacak insanlar kosgeb tarafından beklenmektedir. Eğitimleri verirken kosgeb yerel belediyeler, iş-kur ve halk merkezlerinden destek alarak belirli tarihlerde eğitimleri buralarda vermektedir. Size en yakın olan kosgeb merkezinden eğitim tarihlerini ve yapılacak yerleri öğrenebilir veya eğitimi internetten de alabilirsiniz. Eğitimlerini bitiren bütün yeni girişimciler, esnaflar, kobiler, çiftçilerimiz hibe desteklerine başvurmaya hak kazanırlar. Hibelerin size çıkması için gerekli olan yine bir takım şartlar bulunmaktadır bunları diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Hibe Ne Demek

Hibe Ne Demek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşvikleri

Bakanlık, kosgeb gibi devlet kurumunun sağlamış olduğu hibeyi sağlamakta ve yaptığınız yatırımlar için belirli oranlarda destek sağlamaktadır. Fındık üretimi, seracılık, organik tarım yapanlar ve hayvancılık içinde bu hibe verilmektedir. Bunlar için istenen şartlarda yukarıda söylediğimiz gibi ÇKS belgesi olan çiftçilere hibe imkanı sunulmaktadır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ