Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

9 Şubat 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir; Banka kullanıcılarının, bankalarını tercih ederken, hesap işletim ücreti almayan bankalar olmasına dikkat eder. Birçok banka yaptığınız herhangi bir işlem sonrasında hesabınızdan belli bir miktar para kesmektedir ve kullanıcılar bu durumdan şikayet eder. Bununla birlikte, müşterilerini hesap işletim ücretine tabi tutmayan bankalar da bulunmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücretleri, bankaların yıl içerisinde müşterilerden masraf olarak kestikleri bir ücrettir. Bu ücret belli bir tutar yoktur ve bankadan bankaya değişim gösterir. Yine her bankada farklı olmak üzere, 6 ya da 3 aylık periyotlarda hesabınıza yatan paradan belli bir miktar kesilir. Birçok banka müşterisinin şikayetçi olduğu bu duruma karşı, bazı bankalar hesap işletim ücreti almamaktadır.

Öğrenci Kartlarından, Hesap İşletim Ücreti Kesilir Mi?

Bazı kartlarda hesap işletim ücreti konusunda ayrıcalık söz konusu olabilir. Eğer bir öğrenci kartına sahipseniz, kartınızdan bu gibi hizmet bedelleri kesilmeyecektir. Bununla birlikte eğer kartınız maaş kartıysa, bu ayrıcalık maaş kartları için de geçerlidir ve maaş kartı sahiplerinden de işletim ücreti alınmaz. Eğer öğrenciyseniz ve kartınızdan hesap işletim ücreti kesildiyse, öğrenci belgenizle birlikte bankaya yapacağınız başvuru sonrasında, kesilen ücretler yeniden tarafınıza yatırılır.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılabilir?

Eğer hesap işletim ücreti alan bir bankanın müşterisiyseniz, bunun için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Hesap işletim ücretleri güncel olarak 80 TL ile 180 TL arasında değişiklik göstermektedir ve yılda en az iki kez bu ücreti ödemek durumundasınızdır. Hesap işletim ücreti ödemek istemezseniz, müşterilerini bu ücrete tabi tutmayan bir bankayı tercih edebilirsiniz. Hesap işletim ücreti almayan bankalar, genellikle dijital hizmet veren bankalardır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir; Hesap İşletim Ücretleri Geri Verilir Mi?

Hesap işletim ücretinden şikayetçi olan müşteriler, bunu geri almak için yalnızca hukuki yollara başvurabilmektedir. Hukuki yollara başvurduğunuz takdirde, bugüne kadar kesilen hesap işletim ücretleriniz tarafınıza geri yatırılmaktadır. Fakat bunun için başvuru süresinde yaptığınız harcamalar, genellikle bankadan geri alacağınız paradan daha fazla olacaktır. Öncelikle size geri ödenecek olan hesap işletim ücretinin buna değeceğinden emin olmanızda fayda var. Aksi takdirde bu durum sizi daha fazla zarara uğratabilir.

Hukuk bu anlamda banka müşterilerinin yanındadır ve son yapılan düzenlemeyle birlikte de müşterilerin hesap işletim ücretlerini geri almalarının yolu açılmıştır. TÜSODER’e bankanızdan alacağınız dilekçe ve dekontla yapacağınız başvuru sayesinde, geriye dönük 10 yıllık hesap işletim ücretinizi talep etmenize yardımcı olacaktır. Bu tarz şikayetlerde bankalar ilk etapta itirazda bulunsalar da ücreti müşterilerine geri ödemek durumundadırlar.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Yeni bir hesap açtıracaksanız ya da bankanızı değiştirip hesap işlerim ücreti almayan bankalar arasından birinin müşterisi olacaksınız, müşterilerinden bu ücreti almayan bankalar şu şekilde;

Hesap işletim ücreti almayan bankalar

 • com
 • Kuveyt Türk
 • Albaraka Türk
 • Türkiye Finans
 • Yapı Kredi Nuvo
 • Cepteteb

Hesap işletim ücretinin yanı sıra, bazı bankalar başka bir hesaba yaptığınız havale ve EFT işlemlerinde de para kesmektedir. Bu ücretler de işlemin havale mi yoksa EFT mi olduğuna göre belirlenmektedir. EFT yani kendi bankanızdan farklı bir bankaya yaptığınız para gönderim işleminde daha fazla ücret kesilir. Havale de ise yani aynı bankalar arası gönderimde kesilen ücret daha azdır. Bu ücretler, 15 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Havale ve EFT ücreti kesmeyen bankalar

 • Kuveyt Türk
 • Cepteteb
 • Albaraka Türk
 • Yapı Kredi Nuvo
 • com
 • Fibabanka

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ