Hayvancılık İçin Kredi - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hayvancılık İçin Kredi

25 Şubat 2020
Hayvancılık İçin Kredi

Hayvancılık İçin Kredi

Hayvancılık İçin Kredi resmi gazetede yayınlana göre hayvancılık alanında yapılacak yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği verilecektir. Keçi, koç, koyun, boğa, inek almak isteyen ahır veya besi çiftliği kuracak olan çiftçiler bu hibe desteğini iyice okuyup incelemelilerdir. Gap, Dop gibi proje bölgelerinde ikamet edenler bu hibe programından yararlanmaya hak kazanabilecekler.

Hayvancılık İçin Kredi Kimlere Verilecek

İlk önce başvuru yapabilmek için yerine getirilmesi gereken şart en az 1 senedir bu işi aktif bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Onun yanında Tarım ve Orman Bakanlığının sisteminde olmanız gerekmektedir yani bakanlığın sisteminde kayıtlı olmanız gerekmektedir. Diğer önemli şart ise büyükbaş ile uğraşıyorsanız kapasitenizin en az 10 ve en fazla 50 büyükbaş anaç hayvanınızın olması gerekmektedir. Küçük baş hayvancılıkla uğraşıyor iseniz en az 100 ve en fazla 200 tane anaç hayvana sahip olmanız gerekmektedir. Hibe sağlanacak olan çiftçimizin sıfırdan yeni yapılmış ahırına ya da ağıl yapımına hibe desteği verilebilir. Sıfırdan yapılmamış mevcut ahır ya da ağılınızın yenilenme tadilat işlemleri içinde hibe desteği verilebilir. Damızlık olarak alınacak boğa, koç, teke alımlarınıza da hibe desteği verilebilir. Başka bir seçenek ise almak istediğiniz makine veya ekipmanlar için hibe desteği olabilecektir.

Hayvancılık İçin Kredi Hangi Yıllar Arasında Uygulanacak

Hibe desteği 2019 senesinde başlamıştır ve dört yıl sürmesi planlanarak 2023 yılında son bulacaktır. Tabi bu Hayvancılık İçin Kredi süresi uzayabilir. Tabi yukarıda bulunan şartların yanında hayvancılığa başlayacak olanların, sermayesi tükenmiş olanların şartları incelemesi gerekmektedir.

Hayvancılık İçin Kredi

Hayvancılık İçin Kredi

Hangi Alanlarda Hibe Desteği Verilecek

Hayvancılık İçin Kredi için verilecek olan hibeleri üç ana başlık adı altında inceleyebiliriz bunlar inşaat, hayvan alımı, ekipman alımı şeklindedir.

Yüzde 50 hibe desteğinden faydalanmak isteyen hayvan alıcıları sadece damızlık teke, boğa ya da koç olabilir dişi alımlarına yüzde 50 oranında hibe verilmiyor.

Mevcut olan ahırınızı yenilemek istediğinizde size yüzde 50 oranında hibe verilmeyecektir, yeni yapılacak olan ahır, ağıla bu destek oranı verilir.

Alacağınız ekipmanlar için bunların içinde süt sağma makinesi ya da gübre temizleme sistemi için yüzde 50 hibe sağlanacaktır.

Hibe denildiğinde yapılacak olan yardımlara, desteklere geri ödeme yapılmamaktadır, bu hibe edilen paralar bağışlanmaktadır.

Başvuru Şartları

Hibe almak isteyenler yukarıda bahsedilmiş olan inşaat, hayvan alımı ve ekipman alımlarının hepsinden bir kere yararlanabilir. Mesela hayvan alımı için hibe almış biri yeni ahır yapmak içinde hibe alabilir ve aynı zamanda ekipman içinde hibe alabilir. Verilecek olan hibelerin miktarları en fazla ne kadar verilebilir olduğunu hibeyi veren bakanlık belirlemektedir. Diğer şartlar ise şu şekildedir 18 yaşından büyük T.C vatandaşları, 12 aydır bu işle uğraşanlar, bir hibeye daha önceden yararlanmamak. Çks kaydınızın bulunması, hibe için proje hazırlamak, hazırladığınız projenin size en yakın müdürlüğe götürmeniz, son olarak projenin onaylanması gerekmektedir. Proje olarak bahsedilen ise hayvan alımı yapacaksanız kaç tane olacağı nasıl muhafaza edeceğiniz konularında, inşaat yapacaksanız inşaatın projesi olarak geçmekte.

Hayvancılık İçin Kredi

Hayvancılık İçin Kredi

Hangi İllere verilecek

Konya Ovasında, Gap, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu projelerinin olduğu illerdeki bölgelere yüzde 50 oranında hibe sağlanacaktır. Eğer sizde bu bölgelerde yaşıyorsanız kolaylıkla bu hibeye başvuru yapabilirsiniz ve hibe desteği yüksek ihtimalle size çıkacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ