Hayvancılık Hibe - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Hayvancılık Hibe

1 Mart 2020
Hayvancılık Hibe

Hayvancılık Hibe

Hayvancılık Hibe devletin her yıl sunduğu desteklerden biri olup, bu senede bu hibenin devam edeceği tahminler arasındadır. Azalan hayvancılık ve tarım çalışmalarının artması için bankalar kredileri ile devlet hibesi ile çiftçilere destekler vermeye devam ediyor. Küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvancılıklar olsun ya da arıcılık içinde hibeler sağlanmaktadır bunların yanında da tarım aletlerine varana kadar destek vardır. Hibeler aranan koşullar nelerdir, başvuruyu nasıl yapabilirsiniz, 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredi nasıl alabilirsiniz bu konuların hakkında bilgiler sizlerle.

Hayvancılık Hibe Destekleri

Geçen yıllarda başlanmış olan hibe bu yılda devam edeceği bekleniyor. Hayvancılıkla uğraşacak ve büyükbaş, küçükbaş, kümes çiftliklerinden birini kuracaksanız bankalardan bu iş için kredi alabilirsiniz. Hayvancılık kredisi Ziraat Bankası, Halkbank, Şekerbank, Denizbank gibi bankalar aracılığıyla verilmektedir. Kredilerin yanında çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olan çiftçilere hayvancılık hibesi de verilmektedir. Bu hibe tutarı yüzde 100 ve yüzde 60 gibi oranlarda farklılık göstererek hibe yardımları yapılacaktır. Hibeyi koyun, keçi, ördek, kaz, piliç, tavuk, düve, dana gibi hayvanları almak istediğiniz de kullanabilirsiniz. Hayvancılık Hibe desteklerini devlet Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla vermekte ve hayvan alırken farklı oranlar, hayvancılık yatırımlarında farklı oranlarda destek sağlamakta. ÇKS, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilerimiz bakanlığa hibe için il veya ilçedeki müdürlüklere başvuru yapabilir. Başvuru tarihlerinde ÇKS belgenizle birlikte yapmak istediğiniz işin planını da başvuruda vermeleri gerekmekte. Bu şekilde bakanlık çalışanları gerekli incelemeleri yapıp işinizin hibe için uygunluğunu kontrol etmiş olurlar. İş planının eksiksiz, çok özenli ve doğru hazırlamanız gerekir aksi takdirde sorunlarla karşınıza çıkabilir. Hibe ödeme ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmakta ve hibe oranları değişiklik gösterebilir.

Hayvancılık Hibe

Hayvancılık Hibe

Hayvancılık Hibe Nasıl Alınır

Bu yıl yapılan birtakım değişiklikler bulunarak, iş planını hazırlayan ve ÇKS sisteminde kayıtlı olan çiftçimiz Bakanlığa hibe başvurusu yapabilir. Bakanlık tarafından hibeniz kabul edilirse küçükbaşta kullanacağınız bu hibeyi damızlık olarak koç ve teke alışanız kullanabilirsiniz. Diğer bir şart ise hayvan sayınızın 200 olmanız gerekmekte eğer 200’den az hayvanınız bulunuyorsa bu sayıyı tamamladıktan sonra hibe verilecektir.

Büyükbaş için hibe almak istiyorsanız başvuru küçükbaştan farklı değildir. Hibesi bakanlık tarafından onaylanan ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimiz bu hibeyi damızlık için alınan manda, düve alımlarında kullanabilir. Burada aranan hayvan sayısı en az 50 tane olması gerekmektedir ve ahır kapasitesinin 150’nin üstüne çıkartılması şartı konulmaktadır. Bu şartları sağladınız zaman size hibe için destek bakanlık tarafından verilecektir. 50 baş hayvanın çok olduğunu düşünüyorsanız hayvancılık hibeleri ile ilgili diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hayvancılık Hibe

Hayvancılık Hibe

Hibeler Hangi Oranlarda Verilecek

İpek böceği yetiştirmek isteyenlerin besleme evi ve dut bahçesi yaptırarak yüz binlik yatırımının yüzde yüzü devlet tarafından hibe olarak geri verilecektir. Kaz, hindi gibi kümes hayvancılığında yeni inşaat yapan ve alet, ekipman alanlara yüzde yetmiş beş oranında geri ödeme sağlanmakta. Arı yetiştirmek isteyenler boş kovan ve gerekli ekipmanları aldığı zaman yüzde altmışı hibe olarak geri dönmektedir. Büyükbaş, küçükbaş alımı ve yeni inşaat yapımı için verilecek hibe yaptığınız yatırımın yarısıdır, 100 bin harcarsanız 50 bin geri hibe olarak verilecektir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ