Halkbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Halkbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?4 dakika okunma süresi

Halkbank kredi kartı iptali nasıl yapılır

Halkbank kredi kartının çalınması, kart özelliklerinden memnun olmama ya da kartın kaybedilmesi gibi durum yaşayanlar, Halkbank kredi kartı iptali nasıl yapılır konusunu merak etmektedir.

Banka müşterilerinin çoğu, kredi kartı iptali ile kredi kartının kapatılması işlemini karıştırabilmektedir. Kartın kapatılması, kart müşterisinin aktif olan kartının pasif duruma getirilmesidir.

Kredi kartının iptali durumu ise; kartın çalınması, kredi kartı ile şüpheli işlemlerin gerçekleştirilmesi, kaybolması gibi durumlarda geçerli olan bir durumdur. Kart sahibi dilerse yeni bir kredi kartı alabilir.

Kart Limitini Aşmak İptali Mümkün Hale Getirir mi?

Kredi kartı limitleri çoğu zaman aşılabilmektedir. Bu durumda iptal edilen kredi kartı vardır. Limit aşımı dolayısıyla kapatılan kredi kartlarının tekrar açılabilmesi de mümkündür.

Limiti aşımı dolayısıyla iptal edilen kredi kartları için, bankaya giderek başvuru yapılmalı ve ilgili konuyla ilgili prosedürleri yerine getirilmelidir.

İptal Edilen Kredi Kartının Borcu Ne Şekilde Ödenir?

Kredi kartı her ne sebeple iptal edilmiş olursa olsun, kart ekstrelerinin ödenmesi gerekir. Kart sahibi, kartı aktif haldeyken ödemelerini nasıl gerçekleştiriyorsa, kartı iptal ettirdiğinde de borcunu aynı şekilde ödeyebilir.

Bankadan bankaya değişiklik gösterse de mevduat hesabına bağlı bazı kredi kartları iptal edildiğinde, internet bankacılığı sayesinde borçlarının ödenmesi de mümkün olmaktadır.

Halkbank Kredi Kartı İptali Nereden Yapılır?

Halkbank kredi kartı iptali nasıl yapılır, kart iptali için nereye başvurmalıyım gibi sorular, kart sahiplerinin merak ettiği sorulardır. Kredi kartının iptal edilebilmesi için kayıp ve çalıntı olması gereklidir. Bunun için 0850 222 0 400 ya da 444 0 400 numaralı Halkbank çağrı merkezi ile iletişime geçilmesi gereklidir.

Halkbank kayıp/çalıntı hattı ile iletişime geçmek için kart sahipleri “ 0 “ tuşuna basarak, ilgili müşteri temsilcisine bağlanabilmektedir. Kayıp ve çalıntı durumlarında çoğu müşteri, kayıp/çalıntı hattından, kartlarının kapatılmasını isteyebilir. Ancak kredi kartı kapama işlemi, kayıp/çalıntı hattı üzerinden gerçekleştirilmemektedir.

Kredi Kartı Kapama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi kartı kapama işlemi için, hesap yetkilisinin işlemi gerçekleştirmesi gereklidir. Burada 16 haneli kart numarası verilmeli ve kart şifresi girişi yapılmalıdır. Bu işlemlerin ardından, müşteri temsilcisi tarafından kartın kapatılma işlemleri gerçekleştirilir.

Müşteri temsilcisinin kartı kapatma işleminin ardından en fazla 5-7 gün içinde kart ile ilgili hiçbir sorgulamaya ulaşılamaz.

Kredi kartı kapama işlemleri için direkt Halkbank şubelerinden de yararlanılabilir. Bunun için kredi kartı iptal dilekçesi verilmelidir. Müşteri temsilcisinin vereceği kapama dilekçesi üzerindeki bilgiler doldurulur ve kapama işlemi talebi yapılır.

Kredi Kartı Çalınma Kaybolma Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Halkbank kredi kartı çalınma, kaybolma, zorla ele geçirilme gibi durumlarda bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gereklidir. Buna göre;

  • Kartın çalındığı, kaybolduğu ya da zorla ele geçirildiği durumlarda, 0850 222 0 400 numaralı hat aranmalıdır.
  • Bağlı bulunulan Halkbank şubesine, kayıp/çalıntı başvurusu yapılmalıdır.
  • Kart bulunsa dahi yeni kart ve şifre gelmeden eski kart kullanılmamalıdır.

Kayıp/çalıntı bildirimi yapılmadan önce oluşan tüm zararlar, kart sahibine aittir. Bu yüzden kartın çalınması/kaybolması durumunda, en kısa sürede ilgili işlemler yapılarak, kartın kullanıma kapatılması sağlanmalıdır.

İptali İstenen Kredi Kartı Tekrar Aktif Hale Getirilebilir mi?

Kredi kartı sahipleri, iptal ettirdikleri kredi kartları, tekrar kullanıma açtıramazlar. Bunun sebebi, kredi kartının iptalinin ardından, TBB ve KBB ve diğer bankalar, kredi kartının iptali ile ilgili bilgilendirilir.

Bankaların uymak zorunda olduğu bir mevzuat bulunmaktadır. Bu mevzuata göre, kredi kartı iptal edildiğinde, tüm bankalar ve TBB ile KKB anında bilgilendirilmektedir. Ancak kredi kartı iptal edilmiş olsa bile, 10 sene boyunca tüm hesap hareketleri saklanmaktadır.

Halkbank kredi kartı iptali nasıl yapılır işlemlerini gerçekleştiren kişiler, bazı durumlarda aynı kredi kartı numarasıyla kartı geri almak isteyebilir. Ancak bu mümkün değildir.

Aynı şekilde iptal edilen kredi kartındaki tüm otomatik ödeme talimatları ve diğer işlemler, yeni bir kredi kartı talebi yapıldığında, yeni alınacak kredi kartına tanımlanmak zorundadır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ