Halk Bankası Kredi Kartı Limit Artırma ve Azaltma - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Halk Bankası Kredi Kartı Limit Artırma ve Azaltma

9 Şubat 2020

Halk Bankası Kredi Kartı Limit Artırma ve Azaltma; Dünyada verilen çoğu kredi kartının belirli bir limiti vardır. Kredi kartlarına verilen limitler doğrudan kullanıcının durumuna bağlıdır. Bir ev alırken çekilen konut kredisinde ya da belirli ihtiyaçlar için çekilen ihtiyaç kredilerinde alıcının belirli bir kredi notunun olması gibi, kredi kartı verilen bir müşterinin de banka nezdinde bir kredi notu bulunur. Bu kredi notunun oluşması ve son şeklini alması için, müşterinin belirli bir finansal geçmişi ve ayrıca belirli bir gelirinin olması gerekir. Kredi notu, daha önce aldığınız kredileri tamamen geri ödeyip ödeyemediğinize, ödemeleri aksatıp aksatmadığınıza, aynı şekilde kredi kartınızın ödemelerini düzenli yapıp yapmadığınıza göre çeşitli değişimler gösterir. Aylık belli sağlam bir geliri olan, ödemelerini düzenli olarak yapan birinin kredi notunun düşük olması beklenemez. Fakat bu konuda bazı değişik durumlarda yaşanabilir. Kredi kartını yeni almış bir kişi ödemelerini kısa bir dönem düzenli olarak da yapsa kredi notu düşük çıkabilir. Buna olgunlaşmamış not denir.  Aynı kullanıcı birkaç ay daha düzenli olarak ödeme yaparsa kredi notunun yükseldiğini görebilecektir.

Halk Bankası Limit Artırma ve Azaltma Başvuruları

Halk Bankası kredi kartı limitini arttırma için kredi notunun belli seviyede olması gerekir. Kredi notu düşen bir kişi kartının limitini artırmada sorunlar yaşar ve büyük ihtimal artıramaz. Güncel Halk Bankası Paraf limitini artırabilmek için gelir durumunu gösteren bir belge ile bir Halk Bankası şubesine başvurmak gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde çalıştığınız iş, elde edilen gelir banka çalışanları tarafından incelenerek başvuran kişiye olumlu ya da olumsuz bir cevap verilecektir.

Halk Bankası Kredi Kartı Limit Artırma ve Azaltma

Halk Bankası’nın ya da diğer herhangi bir bankanın normal ihtiyaç kredisine ya da araç veya konut kredisine başvurulduğu zaman da aynı prosedür devam etmektedir. Müşterinin gösterdiği belgeler, kredi notunun durumu istediği tutarın altından kalkıp kalkamayacağı gibi sorular, banka yetkilileri tarafından uzun süren görüşmeler neticesinde karara bağlanır. Halk Bankası kredi kartı limit düşürme konusunda da birtakım farklı yollar uygulanır. Genellikle kredi kartının limitini düşürmek isteyen kullanıcılar harcamalar konusunda fazla açılan insanlardır. Limit düşürme başvurusunu yapan kullanıcının bankaya, devam eden herhangi bir borcu varsa başvurusu ne yazık ki askıya alınma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu kullanıcı borcunu ödeyebildiği takdirde ilgili banka tekrar onun başvurusunu ciddiye alacaktır.

Halk Bankası Kredi Kartı Limit Artırma ve Azaltma

Halk Bankası kredi limiti başvurularını genellikle telefon bankacılığı yani Halkbank Dialog hizmetiyle almaktadır. Aynı şekilde bir Halk Bankası şubesine giderek de kredinizi kartınızın limitini belli bir seviyeye çekebilirsiniz. Görüşülen müşteri temsilcisi çeşitli bilgileri sizden isteyerek, talebinizi kaydeder. Şube yoluyla bu işlem yapılacaksa da bazı şubelerde hazır dilekçe örnekleri vardır. Bu dilekçeyi doldurarak da talebinizi bankaya iletmiş olabilirsiniz. Fakat bu kararı dikkatli vermek gerekir. Bir defa kerdi kartı limiti düşürdükten kısa bir süre sonra tekrar limitinizi artırmaya banka büyük ihtimal olumlu bir cevap vermeyecektir.

Halk Bankası kredi kartı limit sorgulama konusunda, müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun en kolay yolu da internet bankacılığıdır. Müşteri numaranızla ve size verilen şifreyle hesabınıza girdiğinizde birkaç küçük aşama sonra kredi kartınızın limitinin ne olacağını öğrenebilirsiniz. Bir Halk Bankası şubesi vasıtasıyla da öğrenilebileceği gibi kredi kartının limit sorgulaması için küçük bir formül de bulunmaktadır. Daha önce hiç kredi kartına sahip olmamış bir kullanıcının ilk yıl için limiti, gelirinin iki katını geçemez. İlk yıldan sonraki zamanlarda ise tüm kartlarının toplam limiti gelirinin 4 katını geçemez. Ufak istisnalar dışında formül böyle işlemektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ