Halk Bankası EFT ve Havale - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Halk Bankası EFT ve Havale

9 Şubat 2020

Halk Bankası EFT ve Havale; Eskiden bir yerden bir yere gitmek günler hatta aylar bile alabiliyordu. Günümüzde ise uçakla dünyanın öbür ucuna bile birkaç saatte ulaşmak mümkün hâle geldi. Ulaşımda sağlanan bu gelişmelerin hayatımızın diğer alanlarına uğramamasını düşünmek herhalde çok saçma olurdu. Öyle ki gelişen teknoloji her sektörü etkilediği gibi bankacılık sektörünü de büyük çapta etkisi altına aldı. Önceden sadece şubeler aracılığı ile yapılan bankacılık hizmetleri geçirilen büyük değişimlerle farklı alanlara kaydı ve hayatımıza yeni boyutlar, yeni kolaylıklar kazandırdı. Bu değişimlerden nasibini alan en önemli bankacılık hizmetlerinden biri de EFT ve havale. İkisi sürekli birbirine karıştırılan bu kavramların öncelikle ne anlama geldiğine, kullanım alanlarının ne olduğuna bakmak yararlı olacaktır.

Halk Bankası EFT ve Havale Saatleri

Günümüzde bir şekilde kulak aşinalığımız olan terimler EFT ve havale. Bankacılık sektörünün içinde olsak da olmasak da bunları hayatımızda kesinlikle en az bir kere duymuşuzdur. Uzun hali “Elektronik Fon Transferi” EFT, farklı hatta rakip iki banka arasında yapılan Türk Lirasının transfer hareketine verilen addır. Daha da açacak olursak Ziraat Bankası’nda hesabı olan bir kullanıcının, Halk Bankası’nda hesabı olan bir kullanıcıya para transferinde yapılacak işlemin türüdür. EFT işlemi eskiden yalnızca banka şubelerinden yapılmaktaydı. Fakat artık internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarıyla eskisinden çok daha hızlı ve çok daha masrafsız şekilde EFT işlemi yapılabilmektedir. EFT’de yapılan işlemin zaman aralığı da çok önemlidir. Bankadan bankaya çeşitli değişiklikler gösterse de Halk Bankası EFT saatleri belirli bir plan çerçevesinde uygulanmaktadır. Saat 16.30’dan sonra herhangi bir Halk Bankası şubesinden bu işlem gerçekleştirilememektedir. İnternet bankacılığının avantajı burada da önümüze çıkmaktadır. Çünkü internetten yapılan işlemlerde herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur.

Halk Bankası EFT ve Havale

EFT’den farklı olarak, aynı iki banka arasındaki hesaplardan yapılan Türk lirası transferine ise havale diyoruz. EFT ile benzer şekilde bazı bankalarda havale saatleri değişim göstermektedir. Fakat Halk Bankası havale saatleri incelendiğinde şubelerde saat 16.30’dan sonra havale işleminin gerçekleşmediğini görmekteyiz. Yine EFT işlemiyle benzer şekilde şubelerden alınan komisyon oranları, internet bankacılığı ya da mobil bankacılığa göre büyük farklılıklar göstermektedir. Telefon bankacılığında da şubeler kadar fazla bir komisyon olmamakla birlikte hatırı sayılır bir miktar bankalar tarafından müşterilerden tahsil edilmektedir.

Halk Bankası EFT ve Havale Ücretleri

EFT ve havale herhangi bir iş, ödeme, alım-satım gibi nedenlerden uygulamak zorunda kalabileceğimiz işlemlerdendir. Bu yüzden inceliklerini iyice öğrenmek, yapılan işlemden olabilecek en az zararla çıkmak için detaylarına dikkat etmemiz gerekir. Bankadan bankaya, işlemden işleme, farklı platformlara göre de bu işlemlerin ücretleri çeşitli farklılıklar arz etmektedir. Hem de ufak farklılıklar değil özellikle şubelerdeki oranlar büyük dikkat çekicidir. Halk Bankası EFT ücreti ise platformuna göre bazı farklara sahiptir. Herhangi bir Halk Bankası şubesinden yapılan EFT işleminin ücreti yapılan işlem başına asgari olarak 45 liradır. Aynı zamanda ne kadar geç saatte bu işlem gerçekleştirilirse o derece ücrette artış gözlenir. İnternet bankacılığında ise bu ücretler 3 TL ile 6 TL arasına kadar düşmektedir. Ayrıca Garanti Bankası’nda 4 TL ile 7 TL, İş Bankası’nda 4,5 TL ile 6 TL, Ziraat Bankası’nda ise 3,5 TL ile 6 TL arasında fiyatlar değişim gösterebilmektedir. Bu rakamlardan da anlaşılabileceği gibi eğer imkân varsa interneti ya da mobil bankacılığı kullanmak daha akıllıca durmaktadır. EFT’de havaleye göre daha fazla ücret alınmaktadır. Bunun nedeni de EFT’de iki farklı bankanın devreye girmesidir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ