Gözlük Hakkı Kaç Yılda Bir | Gözlük Destek Ücreti - Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Gözlük Hakkı Kaç Yılda Bir | Gözlük Destek Ücreti

Devlet SGK’lı olanların ilaçlarının bir kısmını karşıladığı gibi gözlük içinde aynı imkanı çalışanlara sunuyor. Sadece SGK’lı olan çalışanlar değil aynı zamanda bağkur ve emekliler içinde bu imkan sağlanıyor. Ama emekli olsanız da size ödemeyi SGK kurumu yapmaktadır. SGK gözlük hakkı ödemesi yaparken gözlüğün hepsini değil bir kısmının ücretini vermektedir.

Gözlük alırken devlet ne kadarını karşılıyor, gözlük alma hakkı kaç yılda bir? Bu soruların yanıtları gözlük almak isteyip bir miktarda devletin karşılamasını isteyen kişilerin aklında bir soru!

SGK Gözlük Hakkı Kaç Lira 2022?

Devlet Gözlük Desteği Hakkı Nasıl Alınır?

Gözlük alma süresi tamamlanan vatandaşlar gözlüklerini yenilemek için yapması gerekenler;

  • İlk önce sigortalı, bağkurlu ya da emekli olmanız gerekiyor,
  • Sonrasında bir göz doktoruna muayene olanız gerekiyor,
  • Muayene sonrasında bir reçete yazılması,
  • Bu reçeteyi SGK ile anlaşmalı olan bir gözlükçüye götürmeniz,
  • Gözlüğünüzü seçip katkı payı verilip verilmediğini sormanız gerekiyor.

Her gözlük ve cam için devletin verdiği gözlük ücreti yoktur. Gözlükçü sizi bu konuda yönlendirip olan modelleri size söyleyecektir. Gözlük almak için reçete süresi 10 iş günüdür eğer bu süreyi geçirirseniz yeniden reçete yazdırmak zorunda kalırsınız.

Devlet Ne Kadar Sürede Gözlük Veriyor?

Gözlük alma süresi

Devlet kaç senede bir gözlük hakkı veriyor sorusunun en kesin yanıtı 3 yılda bir şeklindedir. Fakat bazı durumlarda bu 3 yıl esnetiliyor. Gözlük camı ve çerçevesi için verilen gözlük ücreti 3 yıl geçmeden size yeniden verilmez. Ancak görmenizde yaşanan sorunun çok hızlı değişmesi veya 0,5 diyoptrilik bir büyüme söz konusu ise gözlük ve çerçeve direk yenilenir. Aynı zamanda büyüme döneminde olan çocuklar bunlar; 18 yaşını doldurmuş fakat 19 yaşına daha girmemiş olanlar için geçerli olmak kaydı ile. Cam ve çerçeve için SGK gözlük hakkı direk olarak yenileniyor.

SGK Gözlük Hakkı Kaç Lira 2022?

Gözlük alacakların akıllarındaki en önemli soru devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor 2022? SGK kurumunun sizin için ödeyeceği tutar çok cüzi bir miktar. Doktor reçetesi ile gözlükçüye gittiğiniz zaman size çerçeve için verilecek tutar; uzak ve yakın çerçeveler için 37,8 TL’dir. Gözlük camı için verilecek olan tutar ise; 6 lira ile 20 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik de gözlük numaranıza göre değişmekte.

Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet Ne Kadar Sürede Gözlük Veriyor?

Eskiden gözlük yenilemek istediğinizde devletin vereceği desteğin gelip gelmediğinde tereddütler yaşıyordunuz. Artık bu tereddüttü yaşamadan sorgulama işlemleri ile kolayca öğrenebilirsiniz. Gözlük desteği sorgulama yöntemleri;

  • E-Devlet,
  • T.C. kimlik numarası.

T.C. ile gözlük hakkı sorgulama için; CAM yazıp bir boşluk, T.C. kimlik numarası sonra bir boşluk, aile sıra numaranızı yazdıktan sonra 5502’e gönderin.

Diğer yöntem yani e-Devlet ile sorgulama için e devlet sisteminize girdikten sonra arama kısmına medula optik cam ve çerçeve bilgisi sorgulama yazdığınız zaman karşınıza ne zaman gözlük çerçeve hakkı kaç yıl kalmış öğrenebilirsiniz.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ