Girişimci Kadınlara Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği

"<yoastmark

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği günümüzde artık oldukça fazla bir şekilde ayrıcalığa sahip bir şekilde desteklenmekte kadınlarımız. Devlet kurumu kosgeb tarafından 50 bin TL hibe verilirken diğer bir çok kurum tarafından da kadınlarımızın açacağı işletmelere teşvikler verilmekte. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda destekler devam etmekte kadınlarımız iş hayatının bir parçası olsun diye. Devletimizin anlaşmış olduğu bankalarda girişimci kadınlara düşük faizli veya faizsiz kredi imkanları sağlayarak iş hayatlarını kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Elli bin olarak söylenilen hibe desteği artık 60 bin TL olarak devam etmekte ve bu zamanla artabilir. 60 binlik hibe yeni başlayanlar için olup ileri girişimci sınıfına girdiğiniz zaman hibe miktarları 370 bine kadar çıkabilmekte.

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları olsun veya işle uğraşmayan kadınlarımıza Girişimci Kadınlara Devlet Desteği adıyla destekler vermektedir. Kadın girişimcilerimizin iş kurma desteği diğerlerine göre daha fazla olmaktadır. Normal bir kişi iş kurarken yapılan desteğe göre kadın girişimcimiz iş yeri kurarken ondan 10 bin TL fazla hibe desteği almaktadır. On yıl önce düzenlenen sisteme göre iş yeri açarken 50 bin TL verilirken kadınlarımıza 60 bin TL verilmektedir. Söylediğimiz gibi eğer ileri girişimci olarak geçiyorsanız hibe tutarları oldukça artmaktadır.

"<yoastmark

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği Kosgeb

Kosgeb sadece kadınlara destek sağlamakla kalmamaktadır, bütün yeni iş kuracaklar içinde destek programları hazırladı. Bu destek programının adı önceden girişimcilik destek olarak geçerken şimdi girişimcilik geliştirme olarak geçmektedir. Girişimcilik geliştirme kendi içinde ikiye bölünerek yukarda bahsettiğimiz geleneksel girişimci ile ileri girişimci olarak ayrılmakta ve hibe miktarları da değişmekte. Hangisine başvuru yaparsa yapsın kadın girişimcilerimiz, normal girişimcilerimize göre on bin lira daha fazla almaktadır. Diğer girişimcilere nazaran biraz daha avantajlı olan kadınlarımız için iki grubu da anlattık.

Kosgeb Geleneksel Girişimci Desteği

Geleneksel girişimci desteğini ilk başlarda verirken aradığı şartlar biraz ağır kalmaktaydı. Mesela size açmış olduğunuz işletmede almış olduğunuz makineler ve giderleriniz için verilirken aranan diğer şart ise bu makinelerin 2 yıldır kullanılıyor olmasıydı. Yapılan yenilikle bu şartlar kalkıp artık açılış için yaptığınız masraflara ve çalıştırdığınız kişilerin sigorta primlerine hibe desteği yapılmakta. Hibe alabilmeniz için gereken şartlarla ilgili bilgiler diğer yazılarımızda mevcuttur. Yine kısada bahsedeceksen kuracağınız işin kosgebin desteklediklerinin içinde olması gerekir ve girişimcilik eğitimi almanız gerekmekte.

"<yoastmark

Kosgeb İleri Girişimci Desteği

Yine yeni açılan iş yerlerine bir destek olmakla birlikte Girişimci Kadınlara Devlet Desteği burada yine 10 bin fazla olmasıdır. Bunu farklı kılan ise işletmenize alacağınız ya da almış olduğunuz teknolojik makinelerdir. Bu farklılıklarda şu şekildedir;

Düşük orta teknoloji düzeyinde bulunan iş fikrinizle yer alıp işletmenize yerli bir teknolojik marka alırsanız 100 binlik makine için 75 bin hibe alırsınız.

Orta yüksek düzeyler için alınan 200 binlik teknolojik makine için 150 bin TL geri ödeme alırsınız.

Yüksek teknoloji düzeyinde alınan 300 binlik makinelere 225 bin hibe geri verilmektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ