Findeks Ne Demek? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Findeks Ne Demek?

9 Şubat 2020

Bankalarda sık sık duyduğumuz Findeks kelimesi için, Findeks ne demek sorusunun cevabı kredi notudur. Bankalarda, özelliikle kredi çeken ya da kredi kartı kullanan bireylerin bir kredi notu bulunuyor. İşte bu kredi notu sizin findeksinizi oluşturuyor. Kredi Kayıt Bürosu, bu notu sizin tüm finansal geçmişinizi sorgulayarak ortaya çıkarıyor. Sizin kayıtlı olan finansal geçmişiniz, Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde saklanıyor.

Findeks Nedir?

Bir finansal hizmet platformu olan findeks, Türkiye’de yer alan 9 banka ile hayata geçirilmiştir. Bu bankalar; Ak Bank, Yapı Kredi, Deniz Bank, Vakıf Bankası,  İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank ve Halk Bank’tır. Findeks bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanır ve bankalara yapacağınız kredi başvurularında sorgulanır. Buradaki finansal geçmişinize göre, bankalar size kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir. Bankaların yanı sıra, bireysel olarak da findeksinize bakıp, kredi notunuzu görmeniz mümkün.

Findeks Risk Raporu ve Kredi Notu Nedir?

Findeks risk raporunun ne olduğu, findeks ne demek sorusuyla birlikte merak edilen noktalardan birisi. Findeks risk raporu ve kredi notunuzu, bankalarla yaptığınız tüm alışverişler oluşturmaktadır. Notunuz 1-1900 arasında verilirken bu aralıktaki puanlar, riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere 4’e ayrılıyor. Bir bankaya yaptığınız kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için, puanınızın en az 1200 olması gerekiyor. 1200’ün altında bir puana sahipseniz, kredi almanız imkansız denilebilir.

Findeksin verdiği ödeme geçmişiniz son 5 yıldaki ödemelerinizi kapsıyor. Sıklıkla duyduğumuz kara liste tabirinden söz etmek gerekirse, bankaların böyle bir listesi yoktur. Eğer bankaya olan borçlarınızı ödeme konusunda, düzenli ödeme yapmıyorsanız, sözsel olarak bu şekilde nitelendiriliyorsunuz.

Findeks Ne Demek?

Findeks Ne Demek; Geçmişimi Nasıl Temizlerim?

Findeks geçmişinizi temizlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Son 5 yıldaki bankalarla olan tüm finansal verileriniz kayıt altındadır ve bunları sildiremezsiniz. Findeks geçmişiniz ancak 5 yıl sonra kendiliğinden temizlenmektedir ve siz de 5 yıl sonra yeniden kredi vb başvurularda bulunabilirsiniz. Bu 5 yıl süresince yeniden borç yapmamanız, borç yaparsanız yaptığınız borcunuzu bankanıza düzenli bir şekilde ödemeniz de gerekir.

Findeks Ne Demek; Kredi Notu Banka Dışında Nerelerde Görülür?

Findeks ne kadar doğrudan bankalarla ilişkili bir terim olsa da findeks kredi notunuzu yalnızca bankalar görmez. Kredi çekme ve kredi kartı çıkarma gibi işlemlerde karşınıza çıkan findeks kredi notunuz, hayatınızın başka yerlerinde de sizi etkilemektedir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmak sizin için her anlamda daha iyi olacaktır. Findeks kredi notu şu durumlarda da karşınıza çıkabilir;

  • Senetle beyaz eşya aldığınızda
  • Taksitle cep telefonu aldığınızda
  • Ev ya da araba kiralamak istediğinizde

Olgunlaşmamış Findeks Kredi Notu Ne Demektir?

Findeks kredi notunuzun tam anlamıyla görülebilmesi için, belli bir süredir bankalara yaptığınız bir ödeme olması gerekmektedir. Örneğin bir kredi kartı çıkarttınız ve 2 – 3 aydır kullanıyorsanız. Kullandığınız sürece ödemelerinizi düzenli yapmış olsanız dahi, kredi notunuz 1400 civarlarında çıkacaktır. Çünkü ilk kredi kartı kullanıyorsunuzdur ve henüz notunuzun oluşması için yeterli bir süre geçmemiştir.

Findeks Kredi Notumu Kendim Nasıl Öğrenirim?

Findeks kredi notunuzu bankalarınızdan talep edebileceğiniz gibi, bankaya gitmeden de öğrenebilme imkanına sahipsiniz. Bunun için Findeks.com adresine girmeniz ve bu adrese üye olmanız gerekmektedir. Üyelikle birlikte sizden 8 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Üye olduktan ve ücreti ödedikten sonra Findeks risk raporunuzu talep edebilirsiniz. Findeks kredi notunuzu sizden başka birisinin öğrenme durumu yoktur.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ