Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim

9 Şubat 2020

Findeks kredi notunuz, hayatınızın belli alanlarında karşınıza çıkar ve bu nedenle findeks kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusu birçok kişi için önem taşımaktadır. Bu anlamda endişe etmenize gerek yoktur çünkü düşük olan kredi notunuzu yükseltmenin belli başlı yolları vardır. Bunları bir süre uyguladığınız takdirde, notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks kredi notları Kredi Kayıt Bürosu’nda saklı tutulmaktadır ve sizin 5 yıllık finansal geçmişinizi kapsar. Finansal geçmişinizde yer alan şeyler genellikle bankalarla yaptığınız alışverişlerdir. Kredi çektiyseniz ya da kredi kartı kullanıyorsanız, finansal geçmişinizi bu kullanımlarınızdaki ödeme düzeniniz belirler. Kredi notunuz 1-1900 arasında puanlandırılmaktadır. Kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması için, kredi puanınızın en az 1400-1500 olması gerekir ki bu aralıktaki puanlar için de kredi çıkacağı kesin değildir.

Eğer daha öncesinde bankalarla bir alışverişiniz olmadıysa, olumlu ya da olumsuz bir kredi notunuz bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda kredi çekmek istediğinizde, bankalar öncelikle size bir kredi kartı çıkartmayı teklif eder. Bu kartın ödemelerini düzenli yaptıktan sonra yeniden başvuruda bulunmanızı isterler.

Var olan kredi notunuzu etkileyen şeyler de şu şekilde sıralanabilir;

 • Kredi kullanım oranınız
 • Kredili ürün alımlarınızdaki ödeme düzeniniz
 • Var olan hesabınızın borç durumu

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim; Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Eğer kredi çekme gibi ya da buna benzer bir düşünce içerisindeyseniz, öncelikle kredi notunuzun yüksek olduğundan emin olun. Kredi notunuz yüksek değilse de yükseltmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Findeks kredi notumu nasıl yükseltebilirim diye soruyorsanız

 • Ödemelerini düzenli olarak yapacağınızdan eminseniz, aktif olarak kredi kartı kullanın. Fakat unutmamalısınız ki ödemeleri geciktirdiğiniz takdirde notunuz daha da düşebilir.
 • Bankalarla aktif bir ilişkiniz olsun
 • Ödemelerinizi yapılandırırken bütçenizi göz önünde bulundurun.
 • Bankanızdan ek hesap kullanın.
 • Çok sık kredi çekmemeye çalışın. Sık kredi çekmek, sanıldığı gibi kredi notunu olumlu etkilemez, tersine olumsuz etkileyebilir.
 • Kredi başvurusu yapmadan önce, banka hesabınızda para tutun, hesabınıza para yatırma işlemini arttırın.

Bu maddeler arasında kredi notunuzu en kolay ve hızlı etkileyecek şey, kredi kartı kullanımınız olacaktır.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim

Findeks Kredi Notumu Kendim Öğrenebilir Miyim?

Findeks kredi notu hem bankanız aracılığıyla hem de bireysel olarak öğrenebileceğiniz bir bilgidir.  Fakat sizin notunuzu sizden başka kimse öğrenemez. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulaması ya da internet şubesi aracılığıyla kendi kredi notunuzu kendiniz öğrenebilirsiniz. Böylece bankaya gitmeden önce çekebileceğiniz kredi seçeneklerinizi araştırıp, bankanızı o şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Çekmeyi Etkileyen Tek Faktör Findeks Kredi Notu Mudur?

Findeks kredi notu yükseltme, kredi çekme söz konusu olduğunda en önemli faktör olarak karşımıza çıkar. Bankalara yaptığınız başvuruda, bankaların baktığı ilk şey findeks kredi notu olur. fakat bazı bankalar için istisnai durumlar söz konusu olabilir. Örneğin kredi notu riskli grubunda çıktı fakat bankanıza olan toplam borcunuz olması gerektiği düzeyde. Böyle durumlarda size kredi çıkma olasılığı vardır. Bununla birlikte bir istisna da gelirinizdir. Bankalar kredi verirken gelirinizin ne kadar olduğuyla da ilgilenir.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim; Findeks Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıldır?

Findeks kredi notunun 1-1900 aralığında olduğuna değinmiştik ve bu puanlar en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak değerlendirilir. Puan aralıkları şu şekildedir;

 • 1-699: En Riskli
 • 700-1099: Orta Riskli
 • 1100-1499: Az Riskli
 • 1500-1699: İyi
 • 1700-1900: Çok İyi

Orta risklide de kredi çıkma olasılığı olsa da kesin olarak çıkabileceğini söylemek için, iyi ya da çok iyiye dahil olmak gerekir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ