Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

26 Ocak 2020

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bireyler Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusuna kısa sürede yanıt bulabiliyor. Çünkü erişim adresi açıktır ve herkesçe görülebilir. Gerek reel sektör gerekse bireylerin notuna göz attıktan sonra harekete geçmeleri esas alınmıştır. Kredi çekmek isteyenlerin:

  • Tüm kredi hareketleri tek bir alanda toplanmıştır.
  • Findeks kapsamında ödeme performansı değerlendirmeye alınır.
  • Puan çıkartılır ve krediye uygun olup olmadığı analiz edilir.

Kredi Çekme İçin Findeks Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusuna başvurulara geçmeden önce cevap bulmanız faydalı olacaktır. Her banka kredi notuna karşılık esneklik sağlıyor. Yani hepsi için tek bir notu ele almak yanlış olacaktır. Ancak baştan belirtmek gerekir ki ne kadar yüksek puana sahipseniz kredi çekmede ki şansınız o kadar yükselir.

Temelde 1500 ve üzeri olan kredi notuna karşılık çoğu bankanın kredi sunması dikkatlerden kaçmıyor. Ancak bunun haricinde kullanılacak olan kredi tutarına ve gelire göre farklı not sınırlarına yer verilmiştir. Mesela puanı riskli olan müşterilere dahi kredi veren bankalar bulunuyor. Kredi notu alt limiti bankadan bankaya değişiklik gösteriyor.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

En Riskli Kredi Notu Kaçtır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi her banka kredi notunda esneklik sağlamakta. Mesela ‘en riskli’ olarak ifade edilen nota karşılık dahi kredi verenler mevcut. Adı üstünde en düşük not olarak karşınıza çıkacaktır. Şöyle ki:

  • En riskli puan için 0 – 699 aralığı dikkate alınır.
  • Banka faaliyetlerinde gecikme yapan müşterilerin notu düşüktür.
  • Borcu olan ve ödeme yapmayanlar adına bu not işler.

Hemen arkasından ise orta riskli grup geliyor. Bu sefer 700 – 1099 puan aralığı dikkate alınır. Kredi çekmek isteyenler kefil karşılığında sonuç alabilir. Haricinde ipotek gösteren vatandaşlar da orta riskli puana sahip olmalarına rağmen kredi çekebilir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?; Kredi Verilen Notlar Hangileri?

Findesk kredi notu kaç olmalıdır sorusuna net bir yanıt bulmak için banka tercihinde bulunmanız gerekir. Çünkü her banka alt sınırını belirlemiş ve müşterilerini karşılamıştır. Yukarıda söylediğimiz gibi en ve orta riskli nota sahip olanların işi zor. Ancak arkasından gelen az riskli grubuna sık sık kredi verilir. Bot 1100 – 1499 aralığında değişiklik gösterir.

İyi olarak ifade edilen grup ise 1500 – 1699 notları arasındadır. Bankalar kefilsiz olarak da bu puanlara sahip olan kişilere kredi verir. Son olarak ‘çok iyi’ puanları geliyor. 1700 – 1900 arasında kredi notuna sahip olan vatandaşlar çok rahat bir şekilde kredi alabiliyor.

Kredi Notunu Neler Etkiliyor?

Kredi notunun yüksek olması para çekerken sorun yaşamamanıza etki eder. Haricinde kredi kartı başvurularınız olumlu bir şekilde yanıtlanır. Tüm bu imkanlardan faydalanmak için notu yüksek tutmanız gerekir. Mesela banka hesap hareketlerinde herhangi bir sorun olmamalıdır. Olası geç ya da hiç ödeme yapılmaması kredi notunu düşürür. Haricinde

  • Aylık net gelire göre kredi notu belirlenir.
  • Otomatik ödeme talimatları göz önünde bulundurulur.
  • Kredi geçmişi en önemli unsurdur.

Tüm bu detaylara göre belirlenen kredi notu, banka işlemlerinde dikkate alınır. Findeks veritabanı sayesinde notu öğrenmek uzun sürmez. Gerek vatandaşlar gerekse bankalar nota göz attıktan sonra harekete geçer.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır; Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bütün bankalar kredi notunu dikkate alır. Ancak hepsinde farklı not sınırı bulunduğu için net bir puan belirtmek yanlış olacaktır. Temelde 1500 ve üzerinde olması risk teşkil etmez. Altında olması halinde de bazı bankalara başvurulabilir. Mesela Cepteteb, Enpara ve ING bunlar arasında gösterilir. Kefilsiz olarak kredi veren bankalar olarak adından söz ettirdikleri görülüyor.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ