Evlenenlere Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Evlenenlere Devlet Desteği

29 Şubat 2020
Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenenlere Devlet Desteği için 27 yaşına kadar ilk kez evlenenlere ve çeyiz hesabında devletin sunduğu şartları yerine getirenler destekten yararlanabilir. Bu destek çeyiz hesabına yapılmaktadır. Evlenmek isteyen gençler için çeyiz hesabı oldukça iyi bir katkıdır ve evlenmek isteyenler direk çeyiz hesabı açtırmalılar. Bu hesapta biriktirdikleri para ve bunun üstüne devletin sağlamış olduğu destek ile evlenme zamanı çıkan masraflarını kolaylıkla karşılayabilirler.

Evlenenlere Devlet Desteği Kimlere Verilir

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği için çeyiz hesabı açılmalı ve 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemişler çeyiz hesabı açabilir. Mavi karta sahip olan biri de çeyiz hesabı açabilir ve gereken şartlar sağlandığı zaman devlet ona da destek sağlayacaktır. Devlet bu desteği verirken düğünün nerede olduğunun bir önemli yok Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup yurt dışında evleniyorsanız destekten yararlanabilirsiniz. Tabi ki ister yurt dışında isterse yurt içinde olan vatandaşlarımızın desteği alabilmesi için öncelikle şartları sağlaması gerekir.

Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenenlere Devlet Desteği Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı kesinlikle yurt içinde şubelerden bizim para birimimizle açılmalı. Yani örneğin Ziraat bankasının yurt dışında bulunan bir şubesinden açmanız işe yaramayacaktır. Mavi kartlılarda kesinlikle yurt içinde bulunan şubelerde ve Türk lirası cinsinden açmalı hesabını. Bu çeyiz hesabı mevduat hesabı da olabilir katılım hesabı da olabilir bunu seçmek size kalmış. Çeyiz hesabı tek bir kişi adına olması gerekmektedir, ortak ya da iki kişi üzerinden açılmaması gerekir.

Çeyiz Desteği Nasıl Arttırılır

Çeyiz hesabınızın açıldığı gün 18 bin liraya kadar para yatırabilirsiniz ve bu sayede devletin vereceği destek artabilir. Elinizde bulunan birikmiş paranın hepsini çeyiz hesabına atmanız sizin yararınıza olacaktır. Çeyiz hesabında diğer bir şart ise para yatırmanız gerekmektedir, bu para yatırmalar aylık ya da üç aylık yapılmaktadır. Eğer aylık para yatıracaksanız en az 125 TL ve en fazla yatırabileceğiniz tutar 1254 TL şeklinde belirlenmiştir. 3 ayda bir para yatırmayı düşünüyorsanız aylık en az 376 TL ve yatırabileceğiniz en yüksek tutarsa 3764 TL’dir. Paraları yatırırken sabit bir tutar yoktur dilediğiniz bir ayda 700 yatırırken diğer ay 400 yatırabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken alt limitten aşağı düşmemek, üst limitten yukarı çıkmamak onun dışında tutar size kalmıştır. Başka bir rahatlık ise paranın hepsini bir kerede yatırmanız gerekmiyor, iki üç kerede yatırma hakkınız bulunmaktadır. Aylık ödeme yapıyorsanız ilk yatırmanız 60 lira, ikincisi 30 lira, üçüncüsü 35 lira olabilir bu tutarlar örnek olup alt limiti geçecek şekilde istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenenlere Devlet Desteği

Çeyiz Hesabı Ödemeleri Aksarsa Ne Olur

Çeyiz hesabınıza yapmış olduğunuz ödemeleri eğer aylık yapıyorsanız bir yılda en fazla üç kere yatırmama hakkınız var bu sayı aşıldığı zaman devlet desteği de yapılmayacaktır. Şayet 3 ayda bir yatırıyorsanız bir kere bunu yapma hakkınız bulunmakta yani baktığımız zaman ikisinde de yılda 3 ay yatırmama hakkı bulunmaktadır. Devlet katkısından yararlanabilmek için en az 3 yıl bu hesaba para yatırmanız gerekmektedir. Yatırmış olduğunuz yıla ve tutara göre devlet size destek vermektedir ve tutarlar 5019 – 6274 TL arasında değişiklik göstermektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZ